پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سیمرغ‌هایی که بر شانه فیلم‌های میلیاردی نشست!

danesheroz بهمن ۲۳, ۱۳۹۱ ۰

مراسم اختتامیه سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر شب گذشته ۲۲ بهمن ماه در حالی برگزار شد که سینمای مستقل سهم ناچیزی از سیمرغ‌های این رویداد داشت و بیشتر جوایز نصیب سینمای دولتی و نیمه‌دولتی شد

آیین افتتاحیه سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر شب گذشته ۲۲ بهمن‌ماه در برج میلاد با نیم ساعت تاخیر آغازشد. در ابتدای این مراسم پس از تلاوت قرآن، نماهنگی از صحبت‌های حضرت امام خمینی (ره) درباره سینما و پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ به نمایش درآمد. پس از این بخش محمدرضا شهیدی‌فرد مجری مراسم به مدعوین و میهمانان خوش آمد گفت.

در ادامه پس از پخش نماهنگ معرفی بخش‌های مختلف جشنواره و مراحل برگزاری این رویداد، محمدرضا عباسیان دبیر جشنواره صحبت کرد که همچون افتتاحیه سخنان او بسیار کوتاه بود و به خوبی رسم نامالوف سخنرانی‌های طویل را برای نخستین‌بار در این جشنواره برهم زد.

بعد از پخش بریده‌هایی از فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره فجر، برگزیدگان سینمای مستند جوایز خود را از مهرداد اسکویی و مرتضی شعبانی داوران این بخش دریافت کردند.

پس از اعلام جوایز این بخش، مهرداد اسکویی گفت: خوشحالم به عنوان یکی از داوران این بخش در خدمت فیلمسازان مستند بودم. با دیدن سه فیلمی که امروز به عنوان برگزیده معرفی شدند، بسیار خرسند شدم. امیدوارم همچنان استاندارد سینمای ایران در بخش مستند بالاتر برود. مستند زمان گذاری، فکر و اندیشه می‌خواهد و از دوستانم در این بخش تشکر می‌کنم.

در ادامه پس از پخش نماهنگی از آثار بخس نگاه نو و صحبتهایی از اعضای هیات داوران، با حضور مسعود فراستی، مانی حقیقی، مینو فرشچی، ابراهیم فیاض، فریدون حسن‌پور، حسین زندباف و محمدرضا عرب؛ جوایز این بخش اهدا شد.

سید محمود رضوی تهیه کننده “دهلیز” پس از دریافت جایزه بهترین فیلم عنوان کرد: جایزه فیلم تنها به تهیه‌کننده تعلق ندارد بلکه متعلق به همه گروه است. این جایزه را به من دادند اما بهروز شعیبی جایزه خود را از تشویق های مردم گرفت.

محمدرضا عرب داور بخش نگاه نو در ادامه گفت: ما بخشی از مردم هستیم. از قشر آسیب‌پذیر، خوشه، دهک ۱. وقتی به من گفتند شما به عنوان داور بخش نگاه نو در این دوره همکاری کنید، من تعجب کردم و گفتم مگر فیلم اول هم می‌سازند؟ فیلم های این بخش کاملا خصوصی بودند.

این فیلمساز خطاب به وزیر گفت: آقای وزیر! هیچ حمایتی از فیلمسازان اول نمی شود. در صورتی که طی این چند سال گذشته مرکز گسترش از این جوانان حمیات می کرد. حالا می گویند فارابی و انجمن سینمای جوان. تا زمانی که تکلیف این بخش مشخص نشود همین وضعیت ادامه خواهد داشت.

وی افزود: من ۱۸ ماه است پروانه ساخت دارم اما نمی‌توانم فیلمی درباره خلیج فارس بسازم!

پس از جوایز این بخش، جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی به ایراد سخنرانی پرداخت. در زمانی که وی روی صحنه صحبت می کرد مردم چندین بار دست زدند و شمقدری عنوان کرد که لطفا دست نزنید هنوز آن پیشت صحنه آماده نشده است.

رئیس سازمان سینمایی کشور در سخنانی از جای خالی آثاری درباره انقلاب اسلامی در جشنواره امسال گله کرد و ابراز آمادگی کرد که در روزهای باقیمانده دولت از آثاری با این مضمون حمایت کند.

در ادامه یگ گروه موسیقی با آهنگسازی آریا عظیمی‌نژاد قطعه ای را اجرا کردند که البته آنها مجبور شدند که در همان ابتدا کار خود را قطع کنند. عظیمی نژاد رو به شمقدری گفت: شما صحبتهایتان را زود تمام کردید و وقت نشد که ما سازهایمان را کوک کنیم.

به همین دلیل اعضای گروه همان روی سن مشغول کوک کردن سازهای خود شدند.

پس از اجرای موسیقی، داوران بخش سودای سیمرغ معرفی شدند. در این میان صحبت‌هایی درباره فیلم های این بخش توسط داوران پخش شد که تعدادی از آنها در این میان معتقد بودند که امسال تولیدات دولتی سهم بیشتری داشتند و مصطفی شایسته نیز عنوان کرد که در این آثار احتیاط و محتاط بودن فیلمساز دیده می شود.

در این بخش معرفی نامزدها توسط نماهنگی با حضور بازیگران پخش شد. رضا ناجی معرفی جلوه‌های ویژه میدانی را برعهده داشت. داوود رسولیان نیز جایزه این بخش را اهدا کرد.

الهام حمیدی نامزدهای بخش جلوه های ویژه بصری را معرفی کرد و بهرام عظیمی جایزه این بخش را تقدیم برگزیده کرد.

ظیمی گفت: من درباره دوره قبل جشنواره شکایت نامه‌ای را تنظیم کرده‌ام! به خاطر خوش قولی که در اهدا جوایز داشتید. سال گذشته من یک پراید دریافت کردم که همان موقع ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان آن را فروختم. اما اگر خوش قولی نمی کردید و پرایدم را دی می دادید امسال می توانستم آن را ۲۲ میلیون بفروشم.

در ادامه مراسم، چکامه چمن‌ماه معرفی نامزدهای بخش بهترین صداگذاری را برعهده داشت و اصغر شاهوردی به همراه همسرش جایزه این بخش را اهدا کردند. شاهوردی در روی صحنه اشک ریخت و همسرش از او دلجویی کرده و او را بوسید.

بهمن اردلان هم که برای اهدا جایزه روی صحنه حضور داشت، گفت: یادی کنیم از مرحوم مسعود بهنام که تا چند روز قبل از جشنواره در کنار ما بودند. یدالله نجفی هم هنگام دریافت سیمرغ افزود: بخش اعظم کار صدای “قاعده تصادف” برعهده همکارم دانش است. من با وی همکاری کردم. اما بهزادی رعایت سن من را کرد و اسمم را اول آورد.

وی ادامه داد: اگر امیرحسین قاسمی صداگذاری خوبی نمی کرد قطعا صدا مورد توجه قرار نمی گرفت. خوشحالم با بهزادی کار کردم. “قاعده تصادف” همکاری دوم من با وی است. او نیاز به تمجید من ندارد. فیلمش او را تمجید می کند. او این گروه را به خوبی هدایت می کرد.

اصغر شاهوردی زمانی که روی سن قرار گرفت با تشویق و احترام مدعوین روبرو شد. همسر وی عنوان کرد: بزرگترین افتخارم این است که همسر شاهوردی هستم. اگر حمایت شما نبود من و شاهوردی نبودیم. از وزیر، شمقدری و میرعلائی تشکر می‌کنم که در این مشکلات ما را همراهی کردند. لطف خدا هم شامل حال من شد که این شرایط را تحمل کردم. من عشق را از شاهوردی یاد گرفتم و به فرزندانم هدیه کردم. امروز دخترم در میان ما است.

در ادامه نامزدهای بخش طراحی صحنه و لباس توسط لاله اسکندری معرفی شدند و ملک جهان خزائی جایزه این بخش را اهدا کرد. وی در ادامه گفت: من افتخار می کنم که این اجازه به من داده شد. به عنوان طراح متاسفم که رامین فر برای “استرداد” جایزه نگرفت.

شبنم مقدمی نامزدهای بخش چهره‌پردازی را معرفی کرد و مهری شیرازی هم جایزه این بخش را به برگزیده اهدا کرد. اشکان خطیبی هم معرفی نامزدهای بهترین تدوین را برعهده داشت و جایزه این بخش را هم حسین زندباف اهدا کرد.

در ادامه ساره بیات نامزدهای بخش بهترین موسیقی را خواند و ناصر چشم‌آذر جایزه را تقدیم به حامد ثابت کرد.

علیرضا زرین‌دست در زمان اهدای جایزه بهترین فیلمبرداری گفت: کشور ما پر از استعداد است.

هومن بهمنش هم پس از دریافت جایزه عنوان کرد: ببخشید استرس داشتم و دگمه کتم را نبستم. امشب شب باشکوهی است و در کنار عزیزانی قرار دارم که استاد من هستند؛ محمود کلاری، تورج منصوری، محمد آلادپوش، فرشاد محمدی. افتخار دارم که این جایزه را از زرین‌دست می گیرم. از شهبازی و سمواتی هم تشکر می کنم که به من اعتماد کردند.

وی افزود: با احترام به پدر و مادرم، این جایزه را به برادرم هدیه می کنم که با هم سینما را شروع کردیم و لی او آن را به دلایلی کنار گذاشت.

یکتا ناصر در ادامه نامزدهای بخش بهترین مکمل زن را معرفی کرد و ساره بیات جایزه را تقدیم پگاه آهنگرانی کرد.

همچنین هنگامه قاضیانی پس از معرفی نامزدهای بهترین نقش اول زن، جایزه این بخش را به هانیه توسلی برای فیلم “دهلیز” اهدا کرد.

توسلی هنگام دریافت جایزه گفت: خوشحالم برای “دهلیز”. از همه عوامل فیلم و علی سرابی که به من در این کار کمک کرد تشکر می کنم.

نامزدهای بخش بهترین مکمل مرد را مریلا زارعی خواند و محمد متوسلانی جایزه این بخش را به رامبد جوان اهدا کرد. که البته جوان سر کار تئاتر بود و محمد سام قریبیان جایزه را دریافت کرد.

پس از خواندن لیست نامزدهای بهترین نقش اول مرد توسط حبیب رضایی، سعید راد این جایزه را به حمید فرخ نژاد اهدا کرد.

راد گفت: من روی سن مقدس صنعت سینمای ملی حاضر شدم. بزرگانی زیادی تا کنون روی این سن حاضر شده اند. هیات داوران انتخاب محترمی انجام دادند. یکی از بهترین ها امروز انتخاب شده است. او از معدود کسانی بود که وقتی بازی او را دیدم زنگ زدم و به وی تبریک گفتم. او در بدنه حرفه ای خلاقیت خود را نشان داده است.

فرخ نژاد نیز پس از دریافت سیمرغ گفت: بالاخره بخت من باز شد. از سعید راد تشکر می‌کنم. سپاسگذارم از دوستانی که باعث شدند من امروز اینجا باشم. علی غفاری عزیز. “استرداد” رکورد نامزد شدن را در جشنواره داشته است. به کارگردان فیلم تبریک می گویم. تشکر ویژه دارم از محمود کلاری، طهورا ابوالقاسمی، علی اکبری و …

وی افزود: من خیلی حرف زدم. چون مدتها است نشده که این بالا بیایم. بهتر است یادی کنم از فیلم “زندگی مشترک آقای محمودی و بانو” ساخته روح الله حجازی که به ناحق کنار گذاشته شد. اگر فیلم در این رویداد حضور داشت قطعا در رای داوران هم تاثیر می گذاشت. سبز و سلامت باشید تا همیشه.

در ادامه مراسم که می‌توان پرحاشیه‌ترین بخش مراسم از آن نام برد، بیانیه هیات داوران خوانده شد که این بیانیه همه مسایل ۱۰ ماهه گذشته سینما را از مسایل اکران و اختلاف‌های بین نهادهای مختلف و اصناف و سازمان سینمایی را مرور کرد.

هیات داوران در بیانیه‌شان موضع به شدت انتقادی در برابر نهادهایی که از آنها نام نمی‌بردند، گرفته و این نهادها را مسبب سنگ‌اندازی در سینما دانستند. بیانیه داوران در جشنواره‌ای که به زعم عباسیان دبیرش قرار بود جشنواره‌ای بی‌حاشیه باشد، پرحاشیه‌ترین اتفاق آن بود که این موضوع را به ذهن متبادر می‌کرد که مبادا این افراد در داوری‌هایشان نیز با همین موضع رای داده‌اند و شاید به همین دلیل است که اکثر جوایز روانه برخی آثار خاص و از تولیدات نهادهای خاص شده است!

در بخشی از بیانیه آمده بود: نهادها و موسسات فرهنگی و هنری که وظیفه حمایت از رشد و اعتلای سینمای ایران را بر عهده دارند از نمایش فیلم هایی که اجازه نمایش داشتند سر باز زدند و نه تنها سینماها را سوت و کور کردند بلکه موجب بی اعتباری نهادهای قانونی نظام و تشویش اذهان عمومی و بی اعتمادی اهل سینما به اقتدار مسئولین و مدیران دولتی شدند. با این سنگ اندازی ها مجموع تعداد بلیت فروخته شده برای فیلم های ایرانی در طول سال گذشته از ده درصد جمعیت کم تر شده و به عبارت دیگر بیش از نود درصد ایرانیان در طول سال گذشته حتی یک بار قدم به سالن های سینمایی نگذاشتند.

پس از خواندن بیانیه توسط اعضای هیات داوران، جایزه بهترین فیلمنامه اهدا شد. بهنام بهزادی پس از دریافت سیمرغ این بخش از اعضای داوران عنوان کرد: یاد کنم از دوست عزیزم که از مشاوره وی در این فیلمنامه استفاده کردم؛ محمدحسن شهسواری. همچنین دیگر دوستان حمیدرضا لبافی و علیرضا محمودی.

وی افزود: من امشب این جایزه را به دو تن از عزیزانم تقدیم می کنم که در تمام این سالها از من حمایت کردند و به من راه درست و غلط را یاد دادند. به من امکان تجربه کردن را دادند. درست است که من از ۱۸ سالگی از آنها جدا شدم اما امروز این جایزه را به پدر و مادرم تقدیم می کنم و دستان آنها را می بوسم.

در ادامه پرویز شهبازی پس از دریافت سیمرغ بهترین کارگردانی گفت: از هیات داوران تشکر می‌کنم. من شاگرد همه آنها بودم. یاد می کنم از بهترین همکارم امیر سمواتی که من یکی از بهترین فیلم هایم را با او ساختم و این دومین همکاری ما است.

و اما در ادامه مراسم، جایزه ویژه هیات داوران به دلیل تکریم خانواده ایرانی به علیرضا داوودنژاد برای فیلم “کلاس هنرپیشگی” اهدا شد. وی پس از آنکه روی صحنه حاضر شد به دعوت شهیدی فرد دیگر اعضای خانواده‌اش را که در این فیلم نیز حضور داشتند به روی سن خواند که به قول خودش همه از دختر و پسر و نوه و خاله و عمه اقدس، مامان اشرف، زن دایی اتی و … روس سن رفتند.

داوود نژاد گفت: من با این سیمرغ احساس غریبی می کنم. احساس می کنم سیمرغ یک پرنده نمادین است که روی زمین سه بعدی آمده و آن را زنجیر کرده اند. آرزو می کنم دوباره پرواز کند و به آسمان سبز هورقلیا برگردد.

وی ادامه داد: از برادرم محمدرضا تشکر می کنم که بازی شگفت انگیزی ارائه کرد. برای پدرم رضا داوودنژاد که مرسوم به پسرم است برای این همیاری همیشگی سپاسگذاری می کنم. از همسرش که در این فیلم عکاسی کرد. از تمامی خانواده ام که در بخش مصلحت اندیشی فیلم طراوت و لحن را مثل الماس تراشیده اند و برای سینما باقی گذاشتند. همچنین از علی پسرم و خلاصه همه عوامل فیلم تشکر می کنم. من این جایزه را به دخترم هدیه می کنم.

زهرا داوود نژاد دختر این کارگردان گفت: من همیشه مدیون پدرم هستم. امیدوارم همه ما بدون تاریکی، قهرها و خشم ها با نور، عشق و همدلی خانواده هایی شادتر و جامعه ای خوشبخت تر داشته باشیم.

در ادامه محسن علی اکبری که بیشترین نامزدی و بیشترین سیمرغ به فیلم های او تعلق گرفت، پس از دریافت سیمرغ بهترین فیلم عنوان کرد: استرداد دو سال کار سخت بود. از فرهاد قائمیان، ایرج رامین فر، ستار اورکی، دلپاک، ابوالقاسمی، محمود غلامی و… تشکر می کنم.

قبل از اهدا سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، عباسیان گفت: سال گذشته مدیرعامل سایپا خودروهایی به برگزیدگان اهدا کرد. وی هم اکنون مدیر عامل شرکت مس است و امسال هم جوایز نقدی را برعهده گرفته و ۶۰۰ میلیون به جشنواره برای برگزیده ها هدیه کرده است.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم بین الملل از نگاه تماشاگران به بهنام بهزادی برای “قاعده تصادف” اهدا شد. وی افزود: من این فیلم را با سرمایه کاملا شخصی با همکاری شهرام زاهدی فر ساختم. این جایزه را به وی تقدیم می کنم.

همچنین با حضور وزیر ارشاد، شمقدری، عباسیان، ایازی و مدیرعامل شرکت مس، جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران سینمای ایران به دو فیلم “هیس! دخترها فریاد نمی زنند” و “حوض نقاشی” اهدا شد. که البته هیچ‌کدام از عوامل “حوض نقاشی” از سن بالا نرفتند.

درخشنده پس از دریافت این جایزه گفت: من خیلی خوشحالم. اما اگر این جایزه را هم نمی گرفتم باز هم خوشحال بودم. به خاطر اینکه من و همه عواملم جایزه خود را از تک تک شما مردم گرفتیم. شما که در سالنهای سینما ایستاده و نشسته روی زمین فیلم را دیدید و با چشمان اشک آلود و نگاهی بهت زده و درگیرشده در گوش من گفتید خوشحالید این فیلم ساخته شده است.

وی افزود: تشکر می کنم از شما مردم. شما برای من اهمیت دارید. شما چیزی در فیلم دیدید که داوران ندیدند. داوران چیزی دیدند که شما ندیدید. این همه تضاد کمی ذهن من را به هم ریخت. اما با خودم گفتم. هیس! اینجا جایش نیست. جا دارد از تک تک عوامل تشکر کنم.

در پایان نیز جایزه بهترین فیلم از نگاه ملی به انسیه شاه حسینی برای فیلم “زیباتر از زندگی” اهدا شد. همچنین عباسیان عنوان کرد که مدیر عامل شرکت مس یک سال هزینه درمان شاهوردی را بر عهده می گیرد.

حاشیه ها:
– این مراسم با نیم ساعت تاخیر آغاز شد که البته حدود سه ساعت نیز طول کشید. به دلیل ازدحام جمعیت از یک ساعت قبل از مراسم ظرفیت پارکینگ برج میلاد پر شده بود و ماشین ها در کنار خیابان اصلی پارک شده بودند.

– دکور مراسم بسیار ساده بود . در صورتی که دکور افتتاحیه و اختتامیه بین‌الملل از زیبایی خاصی با معماری تاریخی برخوردار بود. هفت تلویزیون در روی سن قرار داشتند که از تلویزیون وسط ، نماهنگ ها پخش می شد و روی مابقی اسامی نامزدها نوشته می شد.

– مراسم از هماهنگی خاصی برخوردار نبود. به طوریکه یکبار پرده سالن گیر کرد و باعث افتادن میکروفن شد. همچنین نماهنگ ها نیز پخش مناسبی نداشتند. البته شنیده می شد با پخش برخی از نماهنگ ها برای معرفی نامزدها از سوی دبیر جشنواره مخالف شده است. به همین دلیل برخی از آنها پخش نشد.

– زمان نمایش بریده فیلم های “دهلیز”، “حوض نقاشی” و “هیس” این آثار با تشویق حاضران روبرو شد.

– میهمانان اصلی مراسم از هتل آزادی با ماشین تشریفات وارد برج شدند و از روی فرش سبز داخل سالن آمدند والبته ورود آنها توسط دو مانیتور از داخل سالن پخش می شد.

– با اینکه عنوان می شد قرار است رئیس جمهوری به مراسم بیاید و حتی یکی از خبرگزاری ها ساعت ۱۹ این خبر را روی خروجی خود قرار داد اما این اتفاق نیفتاد.

– در این مراسم چهره های سیاسی و مسئولان دولتی به غیر وزیر و رئیس سازمان سینمایی شخص دیگری حضور نداشت. البته سجادپور مثل همیشه در کنار مدیران سینمایی بود.

– برای دریافت سیمرغ بلورین “حوض نقاشی” کسی از عوامل روی صحنه حاضر نشد.

– جوایز نقدی این دوره از ۱۵ میلیون تومان تا ۳۰ میلیون تومان بود.

– در زمان پخش بریده فیلم های بخش سودای سیمرغ به اشتباه نمایی از فیلم “دلتنگی های عاشقانه” پخش شد که در این رویداد حضور نداشت.

– رضا عطاران در زمان اهدا جوایز بازیگران با خنده و آرام آرام از گوشه وارد صحنه شد تا یکی از سیمرغ ها را بردارد که بعد رو به مردم کرد و دوباره آن را زمین گذاشت این کار وی با تشویق حاضران همراه شد.

– در این مراسم هنرمندانی چون ایرج شهرزادی، فرهاد قائمیان، محمدرضا شفیعی، بهروز شعیبی، صباغزاده، شقایق فراهانی، مصطفی احمدی، محمد اصفهانی، بهرنگ علوی، تورج منصوری، محمود کلاری، مصطفی شایسته، بهروز افخمی، رسول صدرعاملی، جمال شورجه، بهرام دهقانی، عظیمی میرآبادی، جلیل عرفان منش، هاشم میرزاخانی، حسین ترابی، دانش اقبالشلوی، هنگامه قاضیانی، ساره بیات و… حضور داشتند.

دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۸:۱۸
کد خبر : 6412
بازدیدها: 269

پاسخی بگذارید »