شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سیاست های اقتصادی یا سیاست زدگی اقتصادی

danesheroz1 آذر ۴, ۱۳۹۲ ۰
سیاست های اقتصادی یا سیاست زدگی اقتصادی

دانش روز: مطالبم را با جمله ای از رهبر معظم انقلاب شروع می کنم که در راستای تبیین اقتصاد مقاومتی فرمودند: واقعیت این است که اگر کشور در مقابل فشارهای دشمن (ازجمله در مقابل همین تحریم ها و از این چیزها)مقاومت مدبرانه بکند، نه فقط این حربه کُند خواهد شد بلکه در آینده هم امکان تکرار چنین چیزهایی دیگر وجود نخواهد داشت؛ چون این یک گذرگاه است، این یک برهه است؛ کشور از این برهه عبور خواهد کرد؛ حال سوال اینجاست که سیاست های اقتصادی دولت محترم در ۸ ساله اخیر به چه میزان هماهنگ با فرمایشات و پیش بینی های مقام معظم رهبری بوده؟!

 به گزارش دانش روز، و اینکه ایا اگر این هماهنگی وجود داشت ؛ بحران اخیر اقتصادی و تحریم های مغرضانه غرب و امریکا برای کشورمان تبدیل به فرصت می شد یا تهدید؟!

 با توجه به روند ۸ ساله اخیر در کشور(۱۳۹۱-۱۳۸۴) اقتصاد ایران دوره جهش کم‌سابقه‌یی در درآمدهای نفتی را تجربه کرد. انتظار از دولت این بود که با بهره‌گیری از این فرصت و مدیریت بهینه منابع عظیم ارزی و ریالی که در اختیار داشت، بتواند اقتصاد کشور را از فروبستگی ناشی از رکود- تورمی درآورد و به مسیر رشد اقتصادی بالاتر، نرخ‌های تورم و بیکاری پایین‌تر و بهبود عدالت اجتماعی هدایت کند.

 اما ایا اهداف دولت و انتظار مردم راجع به کاهش فاصله طبقاتی ،افزایش تولید و به طبع ان افزایش نرخ اشتغال ،رونق کسب و کار و در کل رشد اقتصادی مطلوب با توجه به شعار های دولت تحقق یافت؟! ایا اجرای طرح تحول اقتصادی با اغاز هدفمندی یارانه ها منجرب به کاهش فاصله طبقاتی و افزایش رفاه اقشار کم درامد شد؟ ایا جهاد مسکن سازی که  با اجرای ساخت مسکن مهر همراه بود به هدف اصلی خود که همانا کاهش قیمت مسکن و تمرکز زدایی بود رسید؟ ایا اعطای سهام عدالت منجرب به برقراری عدالت نیز شد؟

 و چندین و چند سوال دیگر؛ در پاسخ به این سوالات و ارائه راهکار های پیشنهادی باید گفت: فرصتی که در رابطه با هدفمندی یارانه ها وجد داشت موید این مطلب است که اگر دولت محترم یارانه ها را به جای پرداخت نقدی در صنعت و توسعه اشتغال هزینه می کرد ایا هم اکنون با خیل عظیم بیکاری و رکود تولید مواجه می بودیم؟ اگر ساخت مسکن مهر که از همان ابتدا صاحب نظران بدلیل تمرکز فزاینده جمعیت در شهر های بزرگ و تبعات فرهنگی – اجتماعی، مخالف اجرای ان در حومه شهر های بزرگ مثل تهران بودند ؛ در شهر های کوچک اجرا می شد پدیده هایی مثل شهر جدید پرند و پردیس که خود شوکی را به قیمت مسکن وارد نمودند را مشاهده میکردیم؟ ایا عدالت معنایش یکسان دادن به هر کس است یا به قدر نیاز دادن؟

 و مهمتر اینکه ایا مسائل عنوان شده و راه کار های ارائه شده در زمان تدوین و اجرای این تصمیمات کلان مطرح نگردیده یا مدیریت سلیقه ای توام با آرمانگرایی‌های ناپخته و تسلط نگاه غیرعلمی و کوتاه‌مدت بر مدیران ارشد دولتی به تدابیر نادرستی انجامید که این فرصت را از کف اقتصاد ایران ربود و اقتصاد کشور را مدت‌ها پیش از تشدید تحریم‌ها به دام رکود- تورمی تازه‌یی درافکند که اثرات ان شاید تا سال ها همچون نمکی بر زخم های اقتصاد ایران باشد؛ پاسخ این سوال را به مردم که بهترین قاضی هستند واگذار می کنم!!! باشد که همگی بتوانیم در پناه خدا و سایه ولایت فقیه قدمی را در راستای اعتلای این مرز و بوم برداریم…

 نویسنده:اکبر کریمی

منبع  مفاآنلاین

دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۲ - ۱۴:۵۷
کد خبر : 75994
بازدیدها: 213

پاسخی بگذارید »