سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

وزیر آموزش و پرورش در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه تهران:

سیاست‌های کلی آموزش و پرورش مو به مو اجرا می‌شود/تنهاراه تحول بنیادین توجه به نظام تعلیم وتربیت است

danesheroz اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۲ ۰
سیاست‌های کلی آموزش و پرورش مو به مو اجرا می‌شود/تنهاراه تحول بنیادین توجه به نظام تعلیم وتربیت است

وزیر آموزش و پرورش از اجرای مو به موی سیاست های کلی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری خبر داد و اعلام کرد: جامعه فرهنگیان و وزارت آموزش و پرورش سیاست های کلی نظام را درباره آموزش و پرورش که سه روز پیش مقام معظم رهبری ابلاغ فرمودند ، با جان دل پذیرا خواهند بود و در جهت اجرایی ساختن این سیاست ها گام خواهند برداشت

حمیدرضا حاجی بابایی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی(ره) بزرگ معلم انقلاب اسلامی و استاد شهید مطهری و ۴۰ هزار شهید فرهنگی و دانش آموز و تبریک روز معلم به همه فرهنگیان کشور، به ابلاغ سیاست های کلی آموزش و پرورش از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: در طول ۴ سال گذشته که بحث تحول بنیادین در آموزش و پرورش مطرح شد و پیش از آن مطالعات گسترده ای در آن خصوص انجام گرفت، قرار بر این شد که نقشه جامع و نقشه راه آموزش و پرورش بر اساس مطالعات رهبری و بر اساس آموزه های قرآنی، سیره معصومین و به ویژه حضرت زهرا (س ) و راه و رهنمودهای امام خمینی و مقام رهبری انجام شود که امروز این مهم تحقق یافته است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در تهیه نقشه جامع آموزش و پرورش حدود ۶۰۰ کارشناس به مدت ۲۴ ماه در شورای عالی آموزش و پرورش و یک کمیته مشترک حوزه علمیه قم و در نهایت به مدت ۸ ماه در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال بررسی بودند که در نهایت توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و به مقام معظم رهبری تقدیم شد و ایشان سه روز پیش سیاست‌های کلی آن را به مجلس، دولت، قوه قضائیه و تمامی ارگان‌ها ابلاغ کردند.

وی تصریح کرد: بر همین اساس، هر قانونی که در رابطه با آموزش و پرورش تصویب و یا هر لایحه ای که توسط دولت تدوین می شود باید بر اساس سیاست گذاری کلی مقام معظم رهبری باشد و شورای نگهبان نیز بر پاسداشت و اجرا و تثبیت این قوانین نظارت به عمل می‌آورد.

حاجی بابایی اضافه کرد:سال گذشته مقام معظم رهبری در هفته معلم از سند تحول بنیادین به عنوان نسخه ای شفا بخش یاد کردند که باید تمام بندهای آن اجرا شود و بنابراین این سند بنیادین بر اساس رهنمودهای مقام رهبری کاملا به شکل قانون در آمده است. ایشان همچنین در آن دیدار جایگاه آموزش و پرورش را بالاترین جایگاه در میان تمامی ارگان‌ها برشمردند و این‌ها همگی بیان کننده سیاست های کلی آموزش و پرورش از نگاه رهبری است.

وزیر آموزش و پرورش در جمع نمازگزاران تهرانی افزود: اولین نکته مقام معظم رهبری در تبین سیاست های کلی آموزش و پرورش این است که این دستگاه باید بر اساس فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی که مصوب شورای عالی انقلاب است، اقدام کند. همچنین از مهدکودک و پیش دبستانی تا برسد به دانشگاه ها باید تحت نظارت آموزش و پرورش باشد. علاوه بر این ارتقای منزلت اجتماعی معلمان و توجه ویژه به نظام رتبه بندی معلمان از تاکیدات مقام رهبری به شمار می آیند.

وی خاطرنشان ساخت: رهبری نگاه ویژه ای به آموزش و پرورش دارند و معتقدند که آموزش و پرورش مولد سرمایه های اجتماعی است. همچنین مقام معظم رهبری آموزش و پرورش را امری حاکمیتی برمی شمارند که مربوط به حاکمیت است.از این رو در قانون اساسی به اجرای امر حاکمیتی تاکید شده است و باید سرمایه گذاری های زیادی در اجرای سیاست های کلی آن صورت پذیرد و مقام معظم رهبری تاکید دارند که بودجه آموزش و پرورش باید در اولویت قرار بگیرد.

حاجی بابایی در ادامه از نظام رتبه بندی معلمان و جایگاه شاخص آن نزد مقام معظم رهبری سخن گفت و یادآور شد:اگر می خواهیم تحول بنیادین در کشور شکل بگیرد تنها راه آن توجه به نظام تعلیم و تربیت است و میزان رشد یک جامعه بر اساس میزان رشد معلمان خواهد بود لذا راهکار کلان نقشه جامع علمی کشور به ارتقای جایگاه اجتماعی معلمان، فناوران و پژوهشگران اشاره دارد.

وزیر آموزش و پرورش در خاتمه از اجرای مو به موی سیاست های کلی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری خبر داد و اعلام کرد: جامعه فرهنگیان و وزارت آموزش و پرورش سیاست های کلی نظام را درباره آموزش و پرورش که سه روز پیش مقام معظم رهبری ابلاغ فرمودند ، با جان دل پذیرا خواهند بود و در جهت اجرایی ساختن این سیاست ها گام خواهند برداشت.

جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۶:۵۰
کد خبر : 14320
بازدیدها: 146

پاسخی بگذارید »