یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سکته مشابه خواهران دو قلو به فاصله چند ماه

danesheroz خرداد ۱۰, ۱۳۹۲ ۰
سکته مشابه خواهران دو قلو به فاصله چند ماه

دانش روز ،کاترین تاکر کارمند یک شرکت بیمه در آریزونا هنگام رفتن به رختخواب دردی شدید را در پشت سرش احساس کرد و سپس بینایی‌اش از دست رفت و بی حس شد

برادر او که آن زمان در آپارتمان خواهرش بود او را به بیمارستان برد و پزشکان در ابتدا علایم او را ناشی از میگرن دانستند اما تاکر که تنها ۲۶ سال سن داشت دچار سکته شده بود.

تاکر که آن روز در جولای ۲۰۱۲ بدون هیچگونه درمان پزشکی به خانه فرستاده شد گفت: من کاملاً ترسیده بودم. ۳ روز به طور کامل خوابیدم و پس از آنکه بیدار شدم بینایی‌ام وحشتناک بود. همه چیز متلاشی و یک بعدی به نظر می‌رسید و به سختی می‌توانستم راه بروم.

با وخیم تر شدن اوضاع وی به اورژانس یک بیمارستان رفت و در آنجا سکته او تشخیص داده شد.

۹ ماه بعد کیمبرلی تاکر خواهر او نیز دقیقاً به شیوه‌ای مشابه دچار سکته شد. وی برای نگهداری از خواهرش مدرسه را ترک کرده بود اما در ماه آوریل نقش آنها عوض شد.

خواهران تاکر دوقلوهای دو تخمکی بودند و DNA مشابهی ندارند و هیچ سابقه خانوادگی از سکته نیز در آنها نیست بنابراین پزشکان هرگونه احتمال ژنتیک را رد کرده‌اند. هر دو از ناحیه‌ای دچار سکته شده‌اند که پیام های بینایی را از شبکیه به مغز منتقل می‌کند.

سکته مهمترین عامل مرگ و میر در آمریکا است که سالانه نزدیک به ۱۳۰ هزار آمریکایی را به کام مرگ می‌کشد. نزدیک به یک سوم سکته‌ها در افراد زیر ۶۵ سال رخ می‌دهد.

بر اساس آمار جدید خطر سکته در میان افراد زیر ۴۵ سال بین ۱۴ تا ۲۰ درصد افزایش یافته است. چاقی که می‌تواند به دیابت، فشار خون بالا و کلسترول بالا منجر شود یکی از عوامل خطرناک اعلام شده است.

تحقیقات روی این دو خواهر نشان داد که هر دو سیگار می‌کشیده‌اند. هر دو میگرن داشته و قرص های کنترل بارداری می خورده‌اند.

امروز حال هر دو خواهر خوب بوده و در حال گفتار درمانی و درمان های تکمیلی هستند اما هنوز هم برخی اختلالات بینایی در آنها وجود داشته و اجازه رانندگی ندارند.

جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۶
کد خبر : 22777
بازدیدها: 239

پاسخی بگذارید »