یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سَردرد، شکایت روزمره مردم در تمام سنین

danesheroz1 دی ۱۴, ۱۳۹۲ ۰
سَردرد، شکایت روزمره مردم در تمام سنین

دانش روز: از شکایات روزمره مردم در تمام سنین «سردرد» می باشد. که به اشکال مختلف ، شدت های متفاوت و حالات مختلف ایجاد می گردد که می تواند به شکل حاد و مزمن و در نواحی پیشانی ، گیجگاهی ، پس سری و یا تمام نواحی سر باشد.

 به گزارش دانش روز، سر درد می تواند صبحگاهی ، تمام روز و یا شبانگاهی باشد. در بسیاری از موارد سردردها منشاء عصبی و روحی است و ناشی از استرس ها باشد که معمولا با استراحت و خواب بهبود می یابد.

 عوامل متعدد دیگری نیز می توانند سبب سردرد گردند که از آن جمله می توان به به سینوزیت ، عفونت های دهان و دندان ، مننژیت « عفونت های مغزی » فشار خون بالا ، افت فشار خون و افت قند خون ، مشکلات چشمی و ضعف بینایی ، سکته های مغزی ، تومورهای مغزی و… اشاره نمود.

 از علل مهم سر درد در فصول سرد سینوزیت می باشد که ناشی از التهاب و عفونت حفرات جمجمه در ناحیه پیشانی ، گونه و خلف حلق است. وظیفه این حفرات علاوه بر کاهش وزن جمجمه ، مرطوب نمودن ، گرم کردن و تصفیه هوای استنشافی از طریق حفرات بینی می باشد

 در مواردی که انسداد در این مسیر ناشی از گرفتگی بینی ، پولیپ و لوزه سوم ایجاد گردد، بدلیل انسداد و احساس ترشحات سینوسی که معمولا به دنبال سرماخوردگی سینوزیت ایجاد می گردد در این صورت درمان طبی «علامتی و آنتی بیوتیکی احتسابی » و بعضا جراحی را می طلبد.

 طول درمان آنتی بیوتیکی معمولا ۱۰ روز تا ۲ هفته همراه با درمان علامتی شستشو سینوس ها و استفاده از آنتی هیستامین ها می باشد.

 مننژیت به معنای التهاب و عفونت پرده پوشاننده مغز و نخاع بوده که اغلب در فصول سرد و به دنبال سرماخوردگی و در افراد مستعد و با عوامل میکروبی متعدد «ویروسی و باکتری» ایجاد می گردد که درمان مننژیت از اورژانس های طب داخلی محسوب شده و درمان سریع ، صحیح و به موقع آنتی بیوتیکی آن حیاتی بوده و در صورت تاخیر در بسیاری از موارد می تواند منجر به بروز عوارضی از جمله تشنج ، آبسه مغزی ، فلج و بعضا مرگ گردد.

 آنسفالیت نوع دیگری از عفونت سیستم اعصاب مرکزی بوده که به دلیل عفونت مستقیم بافت مغزی ایجاد می گردد که اغلب ناشی از ابتلا به عفونت های ویروسی تنفسی مانند عوامل تب خال است که می تواند خطرناک بوده و سبب ایجاد عوارض و مرگ و میر در صورت عدم شروع درمان مناسب گردد با پیشگیری و درمان بموقع عفونت های تنفسی خصوصا جمعیت های با ریسک بالای ابتلا مانند اطفال ، بیماران آسماتیک ، بیماران با نارسایی قلبی ، ریوی ، کبدی ، کلیوی و سالمندان ، بسیار ضروری و حیاتی می باشد.

نویسنده:دکتر سید محمد جواد حسینی/مفاآنلاین

 

شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۲ - ۲۲:۵۰
کد خبر : 85134
بازدیدها: 296

پاسخی بگذارید »