شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

دومين بسته توسعه براي بازي Civilization V در راه است؛

سیاست را در جهان بازی تجربه کنید

danesheroz خرداد ۹, ۱۳۹۲ ۰
سیاست را در جهان بازی تجربه کنید

این بسته توسعه اگر چه کوچک بود اما به سبب تغییرات بنیادین، مفهوم تازه‌ای را برای استراتژی بازی به وجود آورد. ورود مفهوم دین در عالم سیاست و توجه به مسائل فرهنگی، شکل جدیدی از سیاست را در بازی تعریف کرد

کم‌تر کسی پیدا می‌شود که به سبک استراتژی نوبتی علاقه‌مند باشد و شیفته مجموعه تمدن نباشد. به یقین این مجموعه یکی از پرطرفدارترین مجموعه بازی‌های طول تاریخ محسوب می‌شود و در میان بازی‌های خوب تمدن، Civilization V یکی از بهترین‌ها محسوب می‌شود.

این بازی در اواخر سال ۲۰۱۰ به عرضه عمومی گذاشته شد و از نظر بسیاری از منتقدان بازی، به عنوان بهترین بازی استراتژیک سال شناخته شد. اولین بسته توسعه برای این بازی ۹۰ امتیازی، نزدیک به دو سال بعد یعنی در اواسط سال ۲۰۱۲ منتشر شد و همانند نسخه اصلی، بسیار مورد تحسین و استقبال قرار گرفت.

این بسته توسعه اگر چه کوچک بود اما به سبب تغییرات بنیادین، مفهوم تازه‌ای را برای استراتژی بازی به وجود آورد. ورود مفهوم دین در عالم سیاست و توجه به مسائل فرهنگی، شکل جدیدی از سیاست را در بازی تعریف کرد. به زودی بسته توسعه دوم این بازی نیز عرضه خواهد شد و البته تغییرات گسترده‌تری را در بازی اعمال خواهد کرد. این بسته توسعه Civilization V: Brave New World نام گذاری شده است.

بسته توسعه Civilization V: Brave New World شامل دو بخش داستانی جدید است که به دو اتفاق مهم در اواخر قرن ۱۹ میلادی اشاره دارد. اتفاق اول، جنگ داخلی آمریکاست که به Civil War شهره است. این جنگ یکی از جنگ‌های بزرگ طول تاریخ است. اتفاق دوم نیز واقعه تقسیم آفریقاست که به Scramble for Africa شهره است.

در این واقعه قدرت‌های بزرگ برای کسب سرزمین‌های بیشتر در آفریقا با یکدیگر به رقابت پرداختند و دست آخر ۷ استعمارگر اروپایی، پس از کشمکش‌های فراوان، این قاره بزرگ را میان خود تقسیم کردند. مانند نسخه اصلی و بسته توسعه اول این بازی، در هر یک از این بخش‌های داستانی بازیکن نقش یکی از رهبران تاثیرگذار در این وقایع تاریخی را بر عهده خواهد گرفت و تاریخ را در دل یک بازی دوباره تجربه خواهد کرد.

علاوه بر افزوده‌های جدید داستانی، بازی ۳ سبک متفاوت از حکومت را در دل خود گنجانده است. این سه سبک که شامل حکومت آزاد، مشروطه و استبدادی است، امتیازها و معایب خاص خود را دارد و متناسب با این که بازیکن از چه سبکی برای حکومت استفاده می‌کند، انتخاب‌های متنوعی را پیش روی خود خواهد داشت.

یک مفهوم جدید و بسیار ظریف به بازی افزوده شده است که استراتژی‌های ممکن را بیش از گذشته تنوع می‌بخشد. این مفهوم، پیروزی فرهنگی یا هجوم نرم است. با استفاده از پیروزی فرهنگی، می‌توان با استفاده از روش‌های تبلیغی، اندک اندک مردم یک کشور را نسبت به تفکرشان سست نمود و در نهایت، بدون هزینه‌های هنگفت جنگ، یک سرزمین را تصاحب کرد.

در این نسخه توجه بیشتری به مفهوم دیپلماسی نشان داده شده است. کنگره جهانی، سیستم جدیدی است که به دیپلماسی بازی افزوده شده است. در این سیستم جدید دیپلماتیک، بازیکن می‌تواند برای اعمال فشار بر دشمنان خود از دیپلماسی عمومی و هم پیمانان خود بهره‌برداری کند. اگر یک بازیکن در به‌کارگیری کنگره جهانی موفق‌ عمل کند، می‌تواند هزینه‌های پیروزی بر دشمنان خود را کاهش داده و یا بخشی از هزینه‌های یک پیروزی بزرگ را بر دوش متحدان خود بیندازد.

مفهوم تجارت در بازی نیز به واسطه سیستم جدید «خط تجارت جهانی» دستخوش تغییرات زیادی خواهد شد. این سیستم جدید به بازیکنان اجازه می‌دهد در سطح بسیار وسیعی از جهان به مبادلات اقتصادی کلان دست بزنند و همیشه راهی برای فروش محصولات و خرید نیازمندی‌های خود در اختیار داشته باشند.

۹ تمدن جدید و ۸ شگفتی جدید نیز در بسته توسعه Civilization V: Brave New World به بازی افزوده خواهد شد. این بسته توسعه تا کم‌تر از دو هفته دیگر به عرضه عمومی گذاشته خواهد شد. مانند نسخه‌های پیشین این بازی، سیستم‌عامل‌های ویندوز و مکینتاش تنها میزبانان این بازی هستند./ وحید‌ صفــایی

پنجشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۹
کد خبر : 22335
بازدیدها: 294

پاسخی بگذارید »