پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سونامی تحصیل‌ کردگان بیکار در راه است

danesheroz1 اسفند ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
سونامی تحصیل‌ کردگان بیکار در راه است

دانش روز: رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی به سونامی تحصیل کردگان بیکار به عنوان مشکل پیش روی کشور اشاره کرد و گفت: این وضعیت به گونه‌ای است که بخشی از جوانان ما در حال حاضر در دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و در این مسیر باید تلاش کنیم تا فارغ‌التحصیلان پس از مقاطع تحصیلات تکمیلی بتوانند آمادگی لازم جهت تاسیس شرکتهای دانش بنیان را اخذ کنند

به گزارش دانش روز، دکتر سلطانی امروز در همایش نقش و کارکردهای فن‌بازار در ایجاد و توسعه بازار فناوری کشور که در محل همایش‌های بین‌المللی رازی برگزار شد با اشاره به فقدان تقاضا و ضعف تقاضا در بازار علم و فناوری و محصولات کشور تاکید کرد: در این فضا نتایج پژوهش به محصول نمی‌رسند و شرکتهای دانش بنیان نمی‌توانند فعالیتی داشته باشند.

وی با بیان این که ۷۰ درصد اقتصاد کشور دولتی و متکی به نفت خام و اقتصاد دولتی است، تصریح کرد: در این نوع از اقتصاد نظام اداری متمرکز بوده و باعث شده که مدیران هزینه‌ای برای ما تربیت شوند.

سلطانی افزود: در اقتصاد دولتی صنایع و کالاهای مورد نیاز از خارج تهیه می‌شوند و تقاضایی برای کالا و فناوری داخلی وجود ندارد و فضای غیر رقابتی و رانتی رشد کرده و تحریم‌ها به جای فرصت برای ما تبدیل به تهدید می‌شوند.

وی با بیان این که در کشور ما تنها ۳۰ درصد اقتصاد غیر دولتی و خصوصی است، تصریح کرد: در این حوزه نیز عمده فعالیتها در بخش صنایع فعالیت دارند و حوزه فناوری کوچک است.

رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با تذکر این نکته که فرهنگ نفتی ما باید تغییر یابد، اظهار امیدواری کرد که سال آینده سال شرکتهای دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان باشد و در این مسیر حرکتی جدی و رو به جلویی داشته باشیم.

سلطانی در بخش دیگری از سخنانش به بخش فن بازار اشاره و فن بازارها را رکن شکل دهنده و پشتیبانی اصل بازار فناوری عنوان کرد و گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی که از وظایف آن حمایت از شرکتهای دانش بنیان است در موضوع فن بازار مطالعاتی را آغاز کرده و در این موضوع صندوق می‌تواند در بحث لیزینگ و فروش اقساطی در چارچوب قانون ورود یابد.

رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی به سونامی تحصیل کردگان بیکار به عنوان مشکل پیش روی کشور اشاره کرد و گفت: این وضعیت به گونه‌ای است که بخشی از جوانان ما در حال حاضر در دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و در این مسیر باید تلاش کنیم تا فارغ‌التحصیلان پس از مقاطع تحصیلات تکمیلی بتوانند آمادگی لازم جهت تاسیس شرکتهای دانش بنیان را اخذ کنند.

منبع: ایسنا

دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۱:۰۶
کد خبر : 96385
بازدیدها: 246

پاسخی بگذارید »