پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سه مشکل امروز کشور از زبان احمدی‌نژاد/ سال‌هاست مردم از صحنه اداره کشور کنار گذاشته شدند

danesheroz بهمن ۲۸, ۱۳۹۱ ۰

رییس جمهور سه مشکل امروز کشور و راه‌های رفع کردن آن را بیان کرد

محمود احمدی‌نژاد در اولین همایش ملی توسعه سواحل مکران و اقتدار دریایی جمهوری اسلامی ایران که پیش از ظهر امروز (شنبه) از سوی نیروی دریایی ارتش در دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار برگزار شد، طی سخنانی موضوع همایش یاد شده را بسیار مهم توصیف کرد.
وی با بیان اینکه امنیت و آبادانی جزء آرزوهای همه ملت‌ها و اقوام است، اظهار داشت: این دو مقوله همبستگی بالایی با یکدیگر دارند؛ امنیت آبادانی می‌آورد و آبادانی تؤام با عدالت نیز حاصلش امنیت است.
احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه امنیت و آبادانی باید مبتنی بر طبیعت و منابع بومی باشد، تصریح کرد: امنیت نبایستی مبتنی بر معادلات بین‌المللی باشد زیرا با تغییر معادلات، امنیت نیز مخدوش می‌شود اما امنیت مبتنی بر منابع بومی عامل مخدوش شدن نیست.
اهم اظهارات رییس جمهور را به نقل از فارس بخوانید:
• امنیت بایستی مبتنی بر اندیشه، تدبیر و ظرفیت‌های ملی ایران باشد. شرایط طبیعی همزمان هم فرصت هم تهدید است، اینکه خدمت باشد یا تهدید به نوع نگاه وعملکرد ما بازمی‌گردد؛ همین سواحل مکران اگر حضور ما در آن با برنامه و مقتدرانه باشد، فرصت است که به حمدالله امروز با فرمان فرمانده کل قوا، ارتش با حضور در این منطقه در حال استفاده و بهره‌برداری از ظرفیت‌ها است.
• اگر ما بر امکانات و ظرفیت‌ها مسلط شویم، فرصت است و اگر این محقق نشود، تبدیل به تهدید خواهد شد.
• ملت ایران همواره کمال‌جو و حق‌طلب بوده است، در تاریخ نداریم کلمه یا سخن حقی به ملت ایران عرضه شده باشد و ملت هم از آن کلمه یا سخن مطلع شده باشد، اما آن را نپذیرد، هیچ لجاجتی در ملت ایران وجود نداشت و آنچه امروز باعث برتری ملت ایران می‌شود، همین ویژگی‌های انسانی است.
• ایران دارای ۱۴ میلیون هکتار جنگل، نزدیک به ۵۰ میلیون هکتار زمین قابل کشت، ۱۰۰ میلیون هکتار منابع طبیعی، ۲۵ میلیون هکتار کویر و.. است؛ ایران سرزمین ثروت است و ما جایی در کشورمان نداریم که زرخیز نباشد.
• می‌توان انواع محصولات کشاورزی را در ایران به عمل آورد و در واقع ظرفیت‌های استثنایی در طبیعت این سرزمین وجود دارد، البته نیروی انسانی کشورمان نیز به لحاظ استعدادها از متوسط دنیا فاصله دارد. به همین دلیل اگر ما واقعیت‌ را بگوییم و اعلام کنیم که ایران سرآمد دنیاست، ممکن است برخی بگویند این حرف‌ها به دلیل ملی‌گرایی مطرح می‌شود. در حالی که ایران سرآمد است.

• اکنون در عرصه اقتصاد مشکلاتی داریم، اگر بحث مشکلات را مطرح می‌کنم، منظورم مشکلات در عرصه فروش نفت نیست، زیرا اینها مسائل مهمی در مسیر حرکت ملت ایران محسوب نمی شود.
• مردم سال‌ها پیش از صحنه اداره کشور کنار گذاشته شدند، این موضوع یک ضعف است. امروز سه مشکل اساسی داریم که من آنها را بیان می‌کنم.
• جریان ثروت در کشور و چرخش ثروت اولین مشکل است، ۷۰ سال است که حرکت ثروت در کشورمان از مناطق محروم به مناطق برخوردارتر در حال حرکت است و این فکر دائما ادامه دارد.
• اشکال دوم حرکت ثروت و سرمایه و حتی نیروی انسانی به سمت مراکز کشور است. این مشکل یعنی افراد از مناطق مرزی تخلیه و به سمت مراکز می‌روند.
• مشکل سوم حرکت از کار زاینده مبتنی بر طبیعت و زمین به سمت کارهایی کاذب است. طبیعی است زمانی که جمعیت یک شهر ۸ میلیون می‌شود نمی‌توان از طبیعت استفاده کرد.
• بایستی این سه جریان را معکوس کنیم و این شدنی است، اگر این سه جریان را معکوس کنیم منطقه‌ای مانند سیستان و بلوچستان با این روحیه و عشق به ایران و با آن ایمان می‌تواند خوراک کل ایران را تامین کند.
• بایستی جریان ثروت و نیروی انسانی را معکوس کنیم، باید امروز برنامه‌ریزی منطقه‌ای در چارچوب برنامه‌ریزی‌های ملی گسترش یابد که این همایش آغاز خوبی در این زمینه است.
• مسئولان استانی کمیته دائمی برای استان تشکیل دهند و دولت نیز پشتیبانی خواهد کرد تا بتوان تک تک استعدادهای استان را فعال کرد.
• دو ردیف بودجه به غیر از بودجه‌های عمومی برای سواحل و همچنین کل استان سیستان و بلوچستان در سال آینده در نظر گرفته شده است که مبلغش ۳۵۰ میلیارد تومان برای توسعه استان است.
• در قانون پیش بینی شده نیروهای مسلح در زمان صلح برای آبادانی کشور به کمک مردم بیایند که البته امروز فرماندهان ارتش کشور و همچنین نیروهای آنها برای آبادانی این منطقه آمدند که این امر مبارکی است.

شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۷:۳۴
کد خبر : 6924
بازدیدها: 188

پاسخی بگذارید »