پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سناریوی تخلیه مدارس و تبدیل آنها به پارکینگ و دانشگاه

danesheroz1 بهمن ۲۹, ۱۳۹۲ ۰
سناریوی تخلیه مدارس و تبدیل آنها به پارکینگ و دانشگاه

دانش روز: تخلیه یک مدرسه با ۸۰۰ دانش‌ آموز و توافق برای اجاره آن به دانشگاه آزاد، تلاش برای تبدیل مدرسه‌ای در باغ فیض تهران به پارکینگ یک مجتمع تجاری و این بار خطر در بیخ گوش مدسه قدیمی تهران یعنی مدرسه مطهری!

به گزارش دانش روز، مدارس قلع و قمعی و استیجاری سال‌هاست که به یکی از مشکلات آموزش و پرورش بدل شده و این یک روال عادی است که هر سال شاهد کشمکش میان آموزش و پرورش و صاحبان این املاک باشیم و در نهایت آموزش و پرورش ناتوان از پرداخت هزینه‌های درخواست شده از سوی مالک مجبور می‌شود تا مدرسه را تخلیه کند.

آموزش و پرورش سال‌هاست که با دریافت مهلت از صاحبان مدارس استیجاری تلاش می‌کند تا حکم تخلیه را کمی به تعویق بیاندازد اما این راه حل کارگشا نیست چرا که دیر یا زود بالاخره مدرسه تخلیه می‌شود. این در حالی است که در کلان شهرهایی مانند تهران با کمبود فضای آموزشی مواجه هستیم این شرایط شامل حال شهرستان‌های استان تهران نیز می‌شود.

** سکانس اول؛ مدرسه‌ نادعلی در باغ فیض

تنها طی ۵ ماه اخیر شاهد ادامه این داستان در شهر تهران بودیم به گونه‌ای که در تاریخ اول آبان گزارشی را تحت عنوان“توافق ۲۶ میلیارد تومانی برای تبدیل مدرسه به پارکینگ مجتمع تجاری” منتشر کردیم،‌ماجرا از این قرار بود که دبستان پسرانه شهید “نادعلی” و دبیرستان دوره اول ” شهدای باغ فیض” در محله باغ فیض تهران طی یک توافق ۲۶ میلیارد تومانی میان آموزش و پرورش و صاحب یک مجتمع تجاری قرار بود تا به پارکینگ این مجتمع تبدیل شوند و نکته جالب این بود که این مدارس از سوی خانواده نادعلی برای تحصیل رایگان دانش‌آموزان منطقه باغ فیض ساخته شده بود.

رسانه‌ای شدن این ماجرا موجب شد تا فعلا فروش این مدارس به مجتمع تجاری متوقف شود.

** سکانس دوم؛ مدرسه عترت قرچک

در گزارش دیگر در تاریخ ۲۵ آبان با عنوان“مدرسه‌ای که درهایش به روی ۸۰۰ دانش‌آموز پلمپ شد/تقاضای ۱۲ میلیاردی مالک مدرسه” داستان مدرسه‌ای را در شهرستان قرچک روایت کردیم که با تقاضای ۱۲ میلیاردی مالک مدرسه مواجه بود و از آنجایی که آموزش و پرورش ناتوان از تامین چنین هزینه‌ای بود، حکم تخلیه مدرسه صادر شد و ۸۰۰ دانش‌آموز این مدرسه که در دو شیفت صبح و عصر در مقطع ابتدایی و متوسطه اول تحصیل می‌کردند در سایر مدارس منطقه پراکنده شدند این در حالی است که تراکم دانش‌آموزی در شهرستان قرچک بسیار زیاد است.

اما چند ماه پس از تخلیه مدرسه خبر دیگری را منتشر کردیم تحت عنوان “مدرسه‌ای که به دانشگاه آزاد رسید”‌ و این بار نیز ماجرا به این شرح بود: مالک این مدرسه قصد دارد تا این مدرسه را به دانشگاه آزاد واحد قرچک کرایه دهد و این در حالی است که آموزش و پرورش بارها تقاضای اجاره این مدرسه را از مالک داشته است که هر بار با عدم موافقت وی مواجه می‌شود.

** سکانس سوم؛ خطر قلع و قمع این بار در بیخ گوش مدرسه قدیمی پایتخت، مدرسه مطهری

ماجرای سوم این بار از جانب مدرسه مطهری در شهر تهران به گوش می‌رسد،‌ در سال ۸۹ یک بار دیگر نیز شاهد رسانه‌ای شدن ماجرای مدرسه مطهری بودیم و این روزها با گذشت ۳ سال از این ماجرا بازهم اخباری از این مدرسه قدیمی پایتخت به گوش می‌رسد.

محمد علی پشنگ‌پور، رئیس هیئت امنای مدرسه شهید مطهری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، می‌گوید: این بنا از ابتدا مدرسه بوده و با همین کاربری ساخته شده است، اما در سال ۸۳ یکی از سرمایه داران کلان کشور و صاحب چند پاساژ در تهران مدعی شد که این مدرسه را خریده است و در سال ۸۷ حکم تخلیه مدرسه را گرفت و مهلتی را گرفتیم که در سال ۸۹ مجدد این ماجرا داغ شد که مالک این مدرسه تقاضای درخواست۸۰ میلیارد تومان برای واگذاری آن به آموزش و پرورش اعلام کرده بود و تصمیم داشت با تخلیه این مدرسه آن را به هتل تبدیل کند اما با رسانه‌ای شدن موضوع، تخلیه مدرسه متوقف شد.

وی افزود: هم‌اکنون با گذشت ۳ سال از این ماجرا، این میلیادر معروف به دادگاه اعلام کرده که ملک را واگذار کرده است اما هنوز آن مالک مشخص نیست و قاضی نیز نتوانسته بفهمد که مالک کیست این در حالی است که هر سندی که جابه جا می‌شود بلافاصله بعد از یک ماه در سازمان ثبت اسناد، ثبت می‌شود اما هنوز نام مالک این مدرسه ثبت نشده است و مدرسه به نام مالکان قدیم است.

رئیس هیئت امنای مدرسه شهید مطهری ادامه می‌دهد: رسانه‌ای شدن ماجرای مدرسه مطهری باعث شد تا تخلیه آن متوقف شود اما با سکوت سه ساله‌ای که حاکم شد دوباره آقایان در حال تلاش هستند تا از در دیگری برای تخلیه مدرسه وارد شوند و اخباری را شنیده‌ایم که مجدد دستور قلع و قمع مدرسه را گرفته‌اند و هر لحظه ممکن است مدرسه را تخریب کرده و آن را تخلیه کنند.

حجت الاسلام مصطفی ناصری زنجانی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ۲۰۰ مدرسه حکم قلع و قمع گرفته‌اند، اما با توجه به اینکه بیشتر احکام مربوط به دستگاههاست، تخلیه آن ضروری نیست، می‌گوید:‌ براساس قانون تا زمانی‌ که مدرسه در اختیار آموزش و پرورش است، امکان تخلیه آن وجود ندارد.

ناصری زنجانی در پاسخ به این سئوال که معاونت حقوقی چه راهکاری را برای مدارس استیجاری و قلع و قمعی در نظر گرفته است؟ بیان می‌کند: تاکنون تنها ۱۵ مدرسه قلع و قمعی حکم تخلیه گرفته‌اند که این مدارس مربوط به مالکان حقیقی بوده و ۱۱۴ مدرسه بدون حکم هستند. راهکار ما در این معاونت مذاکره و پرداخت وجه به مالکان برای حل این مشکلات است.

به گزارش تسنیم، تنها در شهر تهران از مجموع ۴۰۰ مدرسه اجاره ای، ۵۰ نفر از مالکان حکم تخلیه گرفته اند و با توجه به کمبود اعتبارات مورد نیاز آموزش و پرورش، همچنان تکلیف مدارس استیجاری و قلع و قمعی مشخص نیست. حال باید منتظر ماند و دید که آیا دربودجه سال ۹۳ راهکارهای اثربخشی برای حل مشکل مدارس استیجاری و قلع و قمعی در نظر گرفته شده است یا خیر؟

سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۶
کد خبر : 94230
بازدیدها: 276

پاسخی بگذارید »