دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سمفونی طراوت و زیبایی در باغ گلهای کرج

danesheroz1 شهریور ۱۵, ۱۳۹۲ ۰
سمفونی طراوت و زیبایی در باغ گلهای کرج

دانش روز: اگر در این روزها از پارک چمران کرج دیدن کرده باشید حتما متوجه شور و هیجان مردم در نمایشگاه گل وگیاه شده اید، به محض ورود به پارک چمران با خیل عظیم مردم مواجه می شویم که همه به طرف محل برگزاری نمایشگاه در حرکتند، بخش های متنوع، برگزاری کارگاههای آموزشی، سفر به زمان های دور، برنامه های فرهنگی و خلاصه یک روز بی دغدغه با گل ها و عکاسی میان زیبایی ها این هفته حال و هوای خاصی به کرج بخشیده است

به گزارش دانش روز، روز گذشته بعد از یک روز کاری پر خبر بر آن شدم تا از نمایشگاه گل و گیاه دیدن کنم. دوربینم را برداشته و به ساعتم نگاهی کردم ساعت ۵ بعد از ظهر بود، هر چه به نمایشگاه نزدیکتر می شدم ترافیک سنگین می شد ترجیح دادم باقیمانده راه را پیاده بروم. در راه با خود فکر کردم که تا شب نشده گزارشم را تهیه کنم و برگردم، نزدیک نمایشگاه که رسیدم خیل عظیم مردم را میدیدم که برای دیدن از نمایشگاه پیاده در حال حرکت هستند نکته جالب توجه این بود که افراد مسن نیز برای بازدید از نمایشگاه پیش قدم شده بودند.

به ورودی که نزدیک شدم به جمعیت اضافه می شد، وقتی وارد اولین بخش نمایشگاه شدم غرفه های بسیاری برای بازدیدکنندگان برپا شده بود که در این غرفه ها محصولاتی از قبیل کودهای شیمیایی و انواع گل و گیاهان زینتی عرضه می شد.

هرچه جلوتر می روم به تعداد غرفه ها و بازدیدکنندگان اضافه تر می شود، شرکت های مختلفی در این نمایشگاه شرکت کرده اند، فضای نمایشگاه خیلی بزرگ به نظر می رسد، فضا سازی محوطه چنان زیباست که تقریبا نیمه بیشتر بازدید کنندگان هر چند دقیقه یک بار در کنار یک فضا می ایستند و عکسی به یادگار می اندازند، بچه ها همراه والدین خود از فضاها دیدن می کند و چنان غرق شادی اند که به هر سوی می دوند رنگ گل ها آنها را سر ذوق آورده است.

مسئولین شهری نیز به همراه مردم از نمایشگاه دیدن می کنند و هر چند دقیقه یک بار اعلام می شود که کدام یک از مسئولین هم اکنون در نمایشگاه حضور دارند، خوشحالی را در نگاه مردمی که برای چندین ساعت از ترافیک و دود دم هوا به این مکان پناه آورده اند را می توان به وضوح دید.

زوج های جوانی را میبینیم که صمیمانه در کنار هم راه می روند و به مجموعه خاطرات زیبای خود دیدن از نمایشگاه گل و گیاه را نیز اضافه می کنند و در دستشان گلی یا گلدانی است که خریداری کرده اند.

بازارچه نمایشگاه که به طور سنتی طراحی شده است پر از شور و هیجان مردمی است که در حال خرید محصولات این بازارچه هستند، برای لحظه ای ما را به یاد سریال های قدیمی می اندازد که مردم با دید و بازدید همدیگر در بازار از حال هم جویا می شوند.

در حال عبور از بازارچه سنتی به غرفه های میرسم که گویا اولین سالی است که به مجموعه نمایشگاه اضافه شده است در این غرفه های محصور، گونه های حیوانی از قبیل اسب، گراز وحشی، گرگ، شتر مرغ، و شغال نگه داری می شود که با استقبال گرم مردم رو به روست.

انگار نمایشگاه خیال تمام شدن ندارد تا چشم کار میکند غرفه است پس از عبور از غرفه حیوانات، به نمایشگاه عکس میرسم مردم در حال تماشای عکس ها هستند، عکسهای حاضر در نمایشگاه، تصاویر پارک های سطح شهر کرج هستند.

در همین حال خانم مسنی به من نزدیک می شود و می پرسد شما خبرنگارید؟ می گویم بله، می گوید من حرفی داشتم می توانم به شما بگویم من نیز با کمال میل میپذیرم و وی شروع به صحبت می کند.

خانم مسن در ابتدای صحبتش می گوید: من در شهر کرج زندگی نمی کنم و هم اکنون به دیدن دخترم آمده ام روز گذشته با خانواده دخترم به اینجا آمدیم آنقدر برایم جالب بود که امروز نیز آمدم و از تمام مسئولین نمایشگاه کمال تشکر را دارم که چنین فضای به وجود آورده اند که ما ساعاتی به دور از مشکلات در اینجا با دیدن گل ها به آرامش برسیم.

در انتهای صحبت خود می گوید ما در شهری کوچک زندگی می کنیم که این امکانات را ندارد و خوش به حال مردم کرج که می توانند از چنین فضاهای زیبای بهره ببرند. با او خداحافظی میکنم و به بازدید خود ادامه می دهم.

در ادامه به غرفه سازمان پارک ها و فضای سبز کرج می روم، در آنجا مدیر سازمان پارک ها و فضای سبز حضور دارد فرصت را غنیمت می شمارم شروع به صحبت می کنم.

عباس زارع در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فضای نمایشگاه گفت: فضای نمایشگاه نسبت به سال گذشته ۲ برابر شده است، و شرکت هایی از کشور ترکیه و افغانستان نیز شرکت کرده اند.

زارع در ادامه تاکید کرد: بر آنیم تا نمایشگاه گل و گیاه کرج را گسترش دهیم و در سطح کشور حرفی برای گفتن داشته باشیم و در این امر حمایت رسانه ها را خواستاریم تا با انعکاس مطلوب اخبار نمایشگاه ما را در یاری دهند.

مدیر پارک ها و فضای سبز کرج با بیان این مطلب افزود: فضای بیرونی نمایشگاه گل و گیاه کرج در سطح کشور نمونه است و ما چنین فضای را در هیچ جای ایران نداریم و این جای بسی خوشحالی است که باعث می شود تا نمایشگاه در سال های دیگر در وسعت بیشتری برگزار شود.

زارع اظهار داشت در روز اول برگزاری نمایشگاه کارگاه آموزشی دنیای کاکتوس ها برگزار شد و با توجه به این که روز اول برگزاری نمایشگاه بود از استقبال بی نظیر بازدید کنندگان مواجه شد.

وی در ادامه گفت: کارگاههای آموزشی تخصصی در زمینه های باغ های شیشه ای، راز ماندگاری گلها، پنجره های رویایی و اعجاز گیاهان دارویی نیز در حال برگزاری است.

زارع با اشاره به وجود غرفه های پرسش و پاسخ گفت: غرفه پاسخگویی به سوالات رایج باغداری با حضور کارشناسان سازمان در سطح نمایشگاه برگزار شده است و با استقبال مردم رو به روست.

وی در انتها گفت: معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری کرج اقدام به برگزاری جنگ شبانه برای بازدیدکنندگان کرده است که مردم پس از بازدید از نمایشگاه می توانند با حضور در این جنگ شادی که از هنرمندان نام آشنای کشور نیز دعوت به عمل آمده ساعات خوشی را تجربه کنند.

پس از مصاحبه متوجه شدم که قسمت های زیادی از نمایشگاه را هنوز ندیده ام، به سمت تالار گل ها میروم، پر از ازدحام بازدید کنندگانی است که می خواهند همه جا را ببینند، از کنار غرفه ها عبور میکنم و به غرفه سازمان پارکها و فضای سبز مشهد می رسم که امسال در نمایشگاه گل وگیاه کرج شرکت کرده اند، غرفه زیبای دارند و مشخص است که کاملا اصولی و حساب شده طراحی شده است، به علت شمار زیاد بازدید کننده نمی توان با مسئولین این غرفه مصاحبه ای داشته باشم.

تنها غرفه ای است که دستگاههای تخصصی جنگل داری را ارائه کرده است برای مثال در تصویر زیر دستگاه تعیین پوسیدگی درختان را می بینید که به وسیله این دستگاه میزان پوسیدگی درختان کهن سال، شناسایی شده واقدامات لازم برای بقای درختان کهن سال انجام می شود.

در کنار غرفه مشهد غرفه کشور ترکیه است، رفیق بیوک گوچمن مدیر شرکت smart fresh  است و برای اولین بار است که در نمایشگاه گل و گیاه کرج شرکت کرده است.

گوچمن با اشاره محصولات ارائه شده در غرفه کشور ترکیه گفت: سیستم حفظ کیفیت “اسمارت فرش” سیستم نوینی است که با حفاظت طبیعی میوه ها، موجب دوام تازگی و مانع اُفت کیفیت، نرمی و خرابی بیش از حد میوه ها از زمان چیده شدن می گردد.

گوچمن در ادامه تاکید کرد: فناوری ” سیستم حفظ کیفیت اسمارت فرش”، مبتنی بر تهیه پودر از قند با فرمول “cyclodextrine–dextrose” که در ۳.۳ درصد آن، شبیه اتیلن طبیعی به نام methylcyloproprene وجود دارد که روند رسیدن و نرم شدن میوه ها را کُند می کند.

مدیر شرکت اسمارت فرش با بیان این مطلب گفت: این سیستم بر روی گل و گیاهان نیز کاربرد دارد و می توان برای طراوت و شادابی گیاهان نیز از این ماده استفاده کرد.

از وی در باره کیفیت نمایشگاه پرسیدیم و در پایان گفت: یک ضرب المثل ترکی وجود دارد که ما معنی فارسیش را پرسیدیم مترجم چنین ترجمه کرد، هیچ چیزی خوبه مطلق نیست و خدا را شکر فقط سلامتی مهم است، پس از تشکر از غرفه اشان بیرون آمدم و باز هنوز نمایشگاه ادامه داشت صدای موزیک در فضا با صدای بازدیدکنندگان در هم آمیخته بود و سر و صدای به راه افتاده بود که صدا به صدا نمی رسید تقریبا کارم تمامم شده بود وقتی به ساعتم نگاه کردم ساعت ۱۱ شب شده بود و به یاد فکرم قبل از ورود به نمایشگاه افتادم که با خود گفته بودم تا شب نشده بر خواهم گشت.

همچنین اطلاع رسانی مناسب ، گسترده و به موقع از برگزاری نمایشگاه در سطح شهر ، ترغیب مردم به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی برای رفتن به محل برگزاری نمایشگاه، برخورد مناسب راهنمایان و نیز انتشار آخرین اخبار و رویدادهای نمایشگاه از اقدامات حائز توجه مدیریت روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان پارکها و برگزار کنندگان دومین نمایشگاه گل و گیاه کرج بوده است، که نقش به سزایی در برگزاری موفق این نمایشگاه داشته است.

27 28 29 30 31 32 33

گزارش و عکس: ساره نوری

جمعه ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۴
کد خبر : 57807
بازدیدها: 351

پاسخی بگذارید »