دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سقوط آزاد در بازار طلای جهانی/طلا ۶۰ دلار ارزان شد

danesheroz فروردین ۲۴, ۱۳۹۲ ۰

بازار جهانی طلا با توجه به کاهش فشار بحران اقتصادی بر آمریکا و اروپا روند نزولی در پیش گرفت و روز گذشته به یک هزار و ۴۷۸ دلار رسید

روزگاری جهش های نرخ طلا همه را مجذوب خود کرده بود، هر روز در صدر اخبار خبرگزاری ها جهش های ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلاری هر اونس طلا قرار داشت. کار به جایی رسید که رکورد یک هزار و ۹۲۱ دلار برای هر اونس طلا در بازار جهانی به ثبت رسید اما رویای جهش های پی در پی نرخ طلا برای خریداران به کابوس بدل شد.

اکنون بیش از ۱۸ ماه از ثبت این رکورد برای نرخ طلا می گذرد و موسسات جهانی طلا دیگر آن روزهای خوش را برای طلا نمی بینند.
عامل اصلی رشد قیمت طلا در سال ۲۰۱۱ وجود بحران مالی در منطقه آمریکا و کاهش ارزش دلار بود اما اکنون با اعمال سیاسیت های جدید از سوی بانک مرکزی و دولت وقت آمریکا شاهد کاهش اثر بحران اقتصادی هستیم؛ همین امر سبب شده تا نرخ طلا در بازار جهانی روند نزولی در پیش گرفته و روز گذشته قیمت هر اونس طلا به یک هزار و ۴۷۸ دلار برسد.

روند نزولی قیمت طلا در بازار ایران نیز شکل رفت و در حال حاضر هر گرم طلا به مرز ۱۳۴ هزار تومان رسیده است؛ این در حالی است که کاهش ۶۰ دلاری قیمت طلای جهانی هنوز بر قیمت های ایران اثر نداشته و باید دید بازار امروز چه واکنشی نسبت به این شرایط نشان می دهد.

تحلیلگران بازار طلا عبور قیمت هر اونس از مرز ۲ هزار دلار را تنها در یک شرایط امکان پذیر می دانند و آن حمله کره شمالی به آمریکا و یا یکی از متحدین آمریکا است.(اخیرا رییس جمهور کره شمالی آمریکا را به حمله اتمی تهدید کرده است.)

آنچه مسلم است قیمت طلا تا زمانی که وضعیت دلار رو به بهبود است، با کاهش مواجه خواهد شد، تحلیلگران کیتکو برای سال ۲۰۱۳ حداقل قیمت طلا را در محدوده یک هزار و ۲۰۰ دلار در هر اونس قرار داده اند که در صورت بروز چنین وضعیتی ذخیره کنندگان طلا با افت شدید سرمایه مواجه خواهند شد.

شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۵:۵۸
کد خبر : 11503
بازدیدها: 217

پاسخی بگذارید »