دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سفره های خالی اما پر برکت در ماه مهمانی خدا

danesheroz1 تیر ۲۷, ۱۳۹۲ ۰
سفره های خالی اما پر برکت در ماه مهمانی خدا

دانش روز: ماه مهمانی خدا آداب و شرایط خاص خود را دارد و به همین دلیل است که ضیافت های افطاری و سحر در این ماه مبارک بهترین فرصت برای با هم بودن و تقرب به درگاه الهی است اما در این بین هستند کسانی که به دلیل شرایط خاص از جمله وضعیت شغلی و کاری از این فرصت محرومند و عشق خدمت به مردم را به خود ترجیح می دهند

به گزارش دانش روز، ماه رمضان افضل  ایام تقرب به درگاه خداوند متعال است و این فرصتی است که همیشه برای انسان حاصل نمی شود و باید خداوند متعال که مومنان را در پرتو الطاف بیکران خود قرار می دهد شکرگذار بود.

حال و هوایی که ماه رمضان به انسان می دهد با هیچ چیز قابل قیاس نیست، شور و حال سحر ها و شنیدن مناجات ربنا از گلدسته های مساجد حسی را در وجود انسان زنده می کند که انسان را به خدایی شدن و آسمانی شدن بیشتر نزدیک می کند.

این ایام تکرار ناشدنی سال زیباست، اما زیباتر می شود اگر همراه با برانگیخته شدن احساسات، عواطف و وجدان‌های خفته ای باشد که در دیگر ایام سال عموما دچار مَرض مُسری روزمرگی و بی تفاوتی است.

دعوت خالق مهربان گرچه ظاهری سخت دارد اما هدفی برتر را در خود دارد که همانان شیرینی روزه در رسیدن به آن هویدا می گردد و این شیرینی است که باعث می شود تا ماه مهمانی خداوند بزرگ به عنوان یکی از زیباترین لحظات سال قلمداد شود.

حکیم زیبا آفرین از دعوت به گرسنگی، تشنگی و بی خوابی  هدفی برتر از  از چند ساعت نخوردن و ننوشیدن و نخوابیدن دارد که تنها با عبادت و اطاعت مخلصانه می توان به حقیقت وجودی آن پی برد.

سفره افطار و شور و حال نزدیک اذان انسان را به جنب و جوش و تکاپو می اندازد و احساس سبکی را در فرد زنده می کند و به همین دلیل است که افطار دارای ویژگی های منحصر به فرد است.

شاید برای خیلی ها پهن کردن سفره سحر و افطار در طول یک ماه به یک عادت تبدیل شود اما هستند کسانی که در حسرت نشستن در کنار خانواده خود هستند و حس و حالی را که دیگران در آن لحظات را دارند حس نمی کنند.

پرستاران، پزشکان، نگهبانان ، آتش نشانان و شاید مهمتر از همه ایتام از جمله کسانی هستند که در بیشتر اوقات در تنهایی و دور از خانه و خانواده به پای سفره الهی می روند و مهمان درگاه حق تعالی هستند.

عشق به خدمت مرا به خدا نزدیکتر می کند

زهرا عباسی یکی از پرستاران شاغل در بهزیستی است که شب و روز خود را درخدمت به ایتام صرف کرده در کنار کودکان می نشیند دست نوازش بر سرشان می کشد و خود را جای مادر این کودکان می گذارد تا در این شور و حال حس غریبی نداشته باشند.

وی که با خبرنگار مهر گفتگو می کرد با اشاره به شرایط کاری و شغلی خود می گوید: سالهاست به این افطارها و سحرهای سوت و کور عادت کرده ام و گله ای هم از هیچ کس ندارم چرا که ایمان دارم روزه داری همراه با خدمت به خلق پاداشی به مراتب بیشتر دارد.

این پرستار ادامه می دهد: تقریبا هم خودم و هم خانواده ام به این وضعیت عادت کرده ایم تا نه تنها در ماه رمضان بلکه در بسیاری از ماه ها و تعطیلی ها در سر کار خود حاضر باشم و به آسایش کودکان و ایتام کمک کنیم.

سفره های خالی اما پر برکت

این روزها افطار و سحر که می شود، سفره های بسیاری برای روزه ‌داران ضیافت الهی پهن می شود. بعضی سفره ها معمولی‌اند و برخی رنگین تر و پر زرق و برق تر، اما در این میان و در این اوضاع نابسامان اقتصادی، کم نیستند سفره هایی که خالی تر از گذشته، از اندک مواد غذایی نیز گاه بی بهره اند!

دستگیری از نیازمندان و یاری رسانی به محرومان گرچه وظیفه ای انسانی برای همه ایام سال است، اما در ماه مبارک رمضان این ضرورت بیشتر خود را نشان می دهد و به راستی مگر هدف ما از انجام عباداتی چون روزه و نماز ، رسیدن به خدا و رنگ و بوی الهی گرفتن نیست پس چه خوب است که روزه داری ما و اقامه نماز ما توام باشد با حس مسئولیت مسلمانی ما در قبال برادران و خواهران ایمانی مان که بر حسب شرایط و اوضاع زندگی، از وضعیت اقتصادی خوبی برخوردار نیستند.

 دل گرفتگی های نزدیک افطار سیقلی بر روحم است

همسری که به خاطر دیه غیر عمد شوهرش  که در زندان به سر می برد مجبور است یک تنه کار کند تا مبادا فرزندانش در نزدیک افطار دل شکسته شود که پدرشان اگر بود با دست پر به خانه باز میگشت.

ربابه مادری است که هرشب با یک دل سیر محبت فرزندان خود را به خواب می سپارد، سفره ای که پهن می کند گرچه رنگین نیست اما عشق و محبت در آن موج می زند.

این مادر زحمتکش می گوید: نزدیک افطار که می شود دلم می گیرد نارحت هستم از اینکه خانواده ام را کامل در کنارم نمی بینم اما هنگامی که در پای خوان الهی می نشینم این دل گرفتگی روحم را سیقل می دهد و مرا به معبودم نزدیک تر می کند.

وی ادامه می دهد: گله ای ندارم فقط از خدا می خواهم تا در این ماه پر برکت نگاهی بر من و خانواده ام بیاندازد و دست ما را بگیرد.

به راستی دستگیری از مستمندان و نزدیک شدن به معبود مهمترین درسی است که رمضان به ما می دهد، این که ما در دعای روزهای ماه رمضان می گوییم «اللهم اغن کل فقیر، اللهم اشبع کل جائع، اللهم اکس کل عریان» نیز دقیقا در همین راستاست.

منبع:مهر

پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۲ - ۱۴:۴۷
کد خبر : 39175
بازدیدها: 414

پاسخی بگذارید »