سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

گزارش مردمی

سرگردانی بازار سکه و ارز

danesheroz1 تیر ۵, ۱۳۹۲ ۰
سرگردانی بازار سکه و ارز

دانش روز: سیر نزولی قیمت سکه و ارز که پس از انتخابات ۲۴ خرداد ماه در کشور آغاز شده و همچنان نیز ادامه دارد موجب ایجاد شوک در بازار و افزایش تعداد فروشندگان سکه و ارز شده است

  به گزارش دانش روز، با افت شدید قیمت سکه و کاهش نرخ دلار، کسب و کار صرافی ها نسبت به روزهای عادی شلوغ تر شده است.

البته اغلب مراجعه کنندگان یا تنها برای آگاهی از قیمت ها وارد صرافی و طلا فروشی می شوند و یا اینکه قصد فروش دارند، این روزها نوسان قیمت سکه و ارز سردرگمی مراکز عرضه سکه و ارز و مردم را به همراه دارد.

یک طلا فروش خیابان شهید بهشتی کرج درخصوص افت و خیز قیمت سکه و طلا گفت: تا پیش از انتخابات با توجه به سابقه ای که در زمینه تغییر و تحول بازار وجود داشت، تمام فروشندگان طلا مردم توقع افزایش قیمت طلا و سکه را بعد از برگزاری یازدهمین دوره انتخابات داشتند.

وی افزود: اما به محض برگزاری انتخابات و تغییر قیمت جهانی طلا، بازار طلا و سکه ایران نیز از این تغییر و تحول مصون نماند و از هفته گذشته روند نزولی طلا و سکه درایران ادامه دارد.

این طلا فروش بیان کرد: با توجه به ادامه روند نزولی اغلب دارندگان سکه و ارز فروشنده شده اند و تعداد بسیاری از سکه های خانگی روانه بازار شده است.

وی گفت: متاسفانه این نوسان قیمت موجب شده که در چند روز گذشته خرید و فروش در بازارسکه و طلا مختل شود و کسی حاضر به انجام این ریسک نشود .

یکی از صرافان در کرج نیز گفت: فعلا ارز نمی خریم، چون قیمت ها مشخص نیست، از ابتدای صبح تاکنون با قیمت بالاتر ارز خریداری کرده ایم که با نرخ های فعلی متضرر شده ایم.

وی بیان کرد: اغلب افراد برای فروش به بازار می آیند و کمتر کسی حاضر به خرید ارز است، به طور معمول بخشی از مشتریان برای نیازهای خود اقدام به خرید می کنند که امروز نیز درصد کمی از مشتریان را تشکیل می دادند.

یکی از شهروندان کرجی در زمینه نوسان قیمت سکه و ارز گفت: از کاهش قیمت ارز در چند روز گذشته بسیار خوشحالم، چرا که کاهش قیمت ارز افزایش ارزش ریال را با خود به همراه دارد.

زهرا مومنی اظهارکرد: اواخر سال گذشته بنده به همراه خانواده خود برای زیارت امام حسین (ع) به کربلا سفر کردم ، به غیر از هزینه بالایی که برای تهیه بلیط داشتیم تهیه ارز برای سفر با قیمت بالای چهارهزار تومان یکی دیگر از دغدغه های ما بود.

وی ادامه داد: متاسفانه ریال ایران که در چند سال گذشته برای کشورهای همسایه و به ویژه خلیج فارس از ارزش بالایی برخوردار بود این بار با افت شدیدی در بازار کشور عراق همراه بود.

وی گفت : بنده برای خرید سوغاتی به بازار کشور عراق رفتم اما با شوک بسیاری همراه شدم چرا که دیگر هزار تومانی ایران در بازار عراق معنایی ندارد، اما با کاهش قیمت ارز و دلار آمریکایی ارزش ریال بالا رفته و به این صورت قدرت خرید مردم هم بالا خواهد رفت.

مومنی که خود یک کارمند است بیان کرد: با کاهش قیمت ارز و سکه ، قیمت کالاهای وارداتی نیز کاهش می یابد و بسیاری از مشکلات مردم در تهیه کالاهای مورد نیاز خود کاهش خواهد یافت .

وی افزود: در یک سال و نیم گذشته بسیاری از کالاها به ویژه لوازم خانگی که بیشتر از طریق واردات کالاهای خارجی تامین می شود به غیر ازتحریم ها به دلیل افزایش قیمت ارز با افزایش بی سابقه ای درقیمت همراه بود.

وی اظهارکرد: امیدواریم این روند نزولی همچنان ادامه داشته باشد چرا که افزایش ارزش ریال آینده کشور را درخشان خواهد کرد.

یک بانوی جوان در کرج نیز که از پشت ویترین به تابلوی قیمت گذاری طلا فروشی نگاه می کرد در رابطه با نوسان قیمت سکه و ارز و به دنبال آن طلا افزود: با شنیدن و دیدن روند نزولی طلا که از ۱۰ روز گذشته آغاز شده خیلی ناراحت شدم چرا که با زمزمه هایی که پیش از انتخابات برای گران ترشدن طلا و کالا ها به گوش می رسید ، بنده سرویس طلای عروسی خود را خریداری کردم اما از آن روز به بعد هر روز شاهد کاهش قیمت طلا هستم.

وی با اشاره به اینکه نگرانی و ناراحتی بنده مقطعی است و کاری نمی شود کرد اظهار داشت: البته از سوی دیگر خیلی خوشحالم چراکه کاهش قیمت ارز و سکه و افزایش ارزش ریال، یعنی آینده بهتر و داشتن زندگی با آرامش بیشتر است ولی بعید می دانم ادامه داشته باشد.

وی بیان کرد: متاسفانه افزایش قیمت سکه و ارز در چند سال گذشته قدرت خرید را در ایران بسیار پایین آورده است.

یکی از دانشجویان اقتصاد دانشگاه آزاد کرج گفت: روند کاهشی قیمت طلا در بازارهای جهانی تداوم خواهد داشت و همین امر بر قیمت ها در بازار ایران تأثیرگذار خواهد شد، بنابراین هیچ امیدی به آینده بازار طلا نیست و روند قیمتی همچنان نزولی خواهد بود.

وی اظهار کرد: کاهش کم سابقه قیمت ارز و سکه در بازار ادامه دارد و این کاهش در حال سرایت به دیگر بازارها نظیر مسکن و خودرو است، امیدواریم این سیرنزولی بر تمام فعالیت های اقتصادی که نیاز روز مردم است تاثیرگذار باشد.

 

منبع:ایرنا

چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۱
کد خبر : 32125
بازدیدها: 280

پاسخی بگذارید »