چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سرمشق هایی که با اعتیاد رج می خورد

danesheroz1 اسفند ۲, ۱۳۹۲ ۰
سرمشق هایی که با اعتیاد رج می خورد

دانش روز: دانش آموز اما معتاد این روزها به یکی از مشکلاتی تبدیل شده است که در مواجه با آن برنامه مشخصی نداریم

به گزارش دانش روز، اگر چه آموزش و پرورش از عدم اخراج دانش آموزان معتاد خبر می دهد اما مدیران مدارس معتقدند که عدم اخراج نیز دردسرهای خاص خودش را دارد.

دانش آموزان معتاد سال هاست که به یکی از خط قرمزها تبدیل شده به گونه ای که شکستن این خط قرمز و پرس وجو در رابطه با تعداد دانش آموزان معتاد به نوعی گناه کبیره بدل شده است. از این رو پاسخ هایی هم که دریافت می شود به اصطلاح” سربالاست” .

مسئولان مربوطه نیزهمواره از صحبت کردن در این زمینه هراس داشته و تا به امروز آماری از تعداد دانش آموزان معتاد ارائه نشده است.

مهر سال ۸۶ حمید صرصامی مشاور دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر تعداد دانش آموزان معتاد در کشور را ۳۰ هزار نفر اعلام کرده بود. به گفته وی از سال ۱۳۸۱ تا ۸۵، بیش از ۱۰ میلیارد تومان از اعتبارات ستاد مبارزه با مواد مخدر به وزارت آموزش و پرورش اختصاص یافت تا طرح جامع آموزشی و اطلاع رسانی پیشگیری از مصرف مواد مخدر و روانگردان ها برای دانش آموزان اجرا شود.

در سال ۸۸ نیز ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد «آموزش و پرورش دانش آموزان معتاد را اخراج می کند و بعد می گوید معتاد نداریم. » در همین سال بود که ستاد مبارزه با مواد مخدر آمار دانش آموزان معتاد را ۳۰ هزار نفر اعلام کرد اما حمیدرضا حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش وقت این آمار را کذب خواند.

اگر چه مسئولان آموزش و پرورش اصطلاح جالبی را به کار گرفته و می گویند” نگوییم دانش آموز معتاد بلکه بگوییم نوجوان معتاد” اما صرف نظر از این بازی با کلمات باید پذیرفت در مناطق پرخطر، آمار دانش آموزانی که گرفتار اعتیاد می شوند، کم نیست و آموزش و پرورش هنوز برنامه جامعی را برای برخورد با این گروه از دانش آموزان ندارد.

** نوجوان معتاد نه دانش آموز معتاد

مهرزاد حمیدی، معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درخصوص نحوه برخورد با دانش آموزان معتاد می گوید: لفظ دانش آموز معتاد را به کار نبرید بلکه ما نوجوان معتاد داریم. محلات پرخطر نوجوانان را به سمت خود کشانده و باعث آسیب و اعتیاد آن ها می شوند.

وی افزود: هیچ کسی در مدرسه معتاد نمی شود؛ با ستاد مبارزه با مواد مخدر در رابطه با دانش آموزان معتاد صحبت کرده ایم و در حال تنظیم پروتکل مشترکی هستیم که این پروتکل در حال نهایی شدن است که تمام دستگاه ها کمک کنند تا نوجوانان در معرض خطر و آسیب دیده تحت آموزش قرار بگیرند، رویکرد ما این است که دانش آموز معتاد نباید اخراج شود بلکه باید ارجاع شود.

حمیدی اشاره ای به این موضوع نکرد که دانش آموز معتاد قرار است به کجا ارجاع شود!

** پروژه ای مختص دانش آموزان معتاد

البته نادر منصور کیایی، مدیرکل دفتر مراقبت در برابر آسیبهای اجتماعی آموزش و پرورش این توضیحات را تکمیل کرده و می گوید: در سال تحصیلی جاری یعنی از پاییز، پروژه ای را مختص دانش آموزان معتاد آغاز کردیم و این یک خبر نوید بخش برای این گروه از دانش آموزان و خانواده های آن هاست در این پروژه در فاز نخست دانش آموزانی را که در معرض خطرند، شناسایی کرده و به آن ها آموزش های اختصاصی و خدمات مشاوره ای ارائه می کنیم.

وی می افزاید: دانش آموزان پرخطری که نیازمند مداخلات مختصر هستند، ارجاع داده می شوند منتهی حلقه مفقوده اینجاست. ستاد مبارزه با مواد مخدر در حال تدوین  پروتکل ملی درمان کودکان و نوجوانان است که اگر نهایی شود نظام ارجاع کامل می شود یعنی افرادی که در معرض خطر هستند ارجاع داده می شوند به مکان هایی که در پروتکل معلوم می شود تا خدمات درمانی را دریافت کنند.

اخراج دانش آموز معتاد؛ آری یا خیر؟

مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرده اند که طبق مذاکره با آموزش و پرورش مقرر شده تا دانش آموزان معتاد از مدارس اخراج نشوند و اگر چه آموزش و پرورش نیز بر این عهد خود پایبند بوده و به مدارس اعلام کرده که اخراج دانش آموزان معتاد ممنوع است اما این دستوری که از سطح وزارتخانه به مدارس ابلاغ شده چندان از سوی مدیران مدارس جدی گرفته نمی شود.

علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در تشریح چگونگی برخورد وزارت آمورش و پرورش با دانش آموزان معتاد بیان می کند: ما در وزارت آموزش و پرورش دانش آموزان را فرزندان خود قلمداد می کنیم و معتقدیم با اخراج دانش آموز معتاد نه مشکلی از وی حل نمی شود و نه از جامعه . نگاه ما به دانش آموزانی که به دلیل اعتیاد پدر و مادر در دام اعتیاد افتاده اند به مثابه نگاه به یک بیمار است و من معتقدم این افراد دانش آموز معتاد نیستند بلکه معتادانی هستند که دانش آموز شده اند. لذا ما باید در برخورد با اعتیاد دانش آموزان هم به مساله پیشگیری بپردازیم و هم به مساله درمان آن ها.

وی ادامه می دهد: ما با توجه به وسعت فعالیت ها و تعداد بسیار زیاد دانش آموزان نمی توانیم مدعی شویم که این اقدامات را در تمامی مدارس کشور اجرائی می کنیم ولی شروع به اجرایی کردن این اقدامات کرده ایم و در برابر این مشکلات سکوت نکرده ایم و کلاس هایی را برای دانش آموزان دائر کرده ایم. وزارت آموزش و پرورش برای درمان دانش آموزان معتاد آن ها را به مراکز ترک اعتیاد معرفی می کند، متاسفانه این اقدامات به هیچ وجه فراگیر نیست و امکانات وزارت آموزش و پرورش برای این موارد بسیار کم و محدود است.

** رویکرد ما در مسئله اعتیاد دانش آموزی عطوفت و پیشگیری از اخراج است

فانی در واکنش به اخراج شدن دانش آموزان معتاد از مدارس می گوید: ما اخراج دانش آموز معتاد از مدرسه و محروم کردن این افراد از تحصیل را درست نمی دانیم ولی مراقبت از دانش آموزان معتاد در مدارس برای پیشگیری از آسیب به دیگر دانش آموزان به میزان اعتیاد آن ها بستگی دارد. رویکرد ما نسبت به این موارد بر پایه عطوفت و پیشگیری از اخراج است ولی برخورد ما با این دانش آموزان به میزان اعتیاد آن ها بستگی دارد.

کافی است تا به یکی از مدارس واقع در مناطق جنوبی پایتخت سری بزنید تا در جریان صحبت های مدیران و معلمان مدرسه از وضعیت آسیب های اجتماعی و اعتیاد دانش آموزان قرار بگیرید.

** ماده مخدر ناس و بی تی در مدارس جنوب پایتخت

ناظم یکی از هنرستان های واقع در جنوب تهران در این خصوص به خبرنگار تسنیم می گوید: دانش آموزان این مدرسه از ماده مخدر بی تی استفاده می کنند به گونه ای که این ماده مخدر را در دستمال های کوچک قرار داده و بارها آنها را در لوازم دانش آموزان پیدا کرده ایم.

وی ادامه می دهد: طبق قوانین آموزش و پرورش اخراج دانش آموزان معتاد از مدرسه ممنوع است اما اگر این گروه از دانش آموزان را اخراج نکنیم سایر همکلاسی های خود را در دام اعتیاد گرفتار می کنند

** اخراج دانش آموزی که ماده مخدر به همراه داشت

این معاون با اشاره به حضور ۴۰۰ دانش آموز در این مدرسه می گوید: در این میان حدود ۵۰ دانش آموز معتاد داریم که البته به صورت حرفه ای دچار اعتیاد نیستند یعنی شاید یک تا دو بار در هفته مصرف مواد داشته باشند. در ابتدای سال تحصیلی یکی از دانش آموزان را در حال مصرف ماده مخدر در حیاط مدرسه دیدم که وی را اخراج کردیم و پس از اینکه مادرش برای دریافت پرونده به مدرسه مراجعه کرد متوجه شدیم که تمام اعضای خانواده معتاد هستند.

آموزش و پرورش به ما می گوید اخراج نکنید اما نمی توانیم به حرف آنها گوش دهیم چرا که کنترل دانش آموزان معتاد دشوار است این قبل از دانش آموزان عمدتا در مدرسه با سایر دانش آموزان درگیر شده و حتی آنها را به مصرف مواد تشویق می کنند به گونه ای که در داخل سرویس بهداشتی مدرسه، ماده مخدر را جاسازی می کنند.
این معاون مدرسه ادامه می دهد: اغلب دانش آموزان معتاد از میان خانواده های آسیب دیده هستند به گونه ای که یا پدرشان معتاد است یا فرزند طلاق هستند.

اگر کمی با دقت به مسئله نگاه کنیم به خوبی می توان دریافت که تعداد نوجوانان گرفتار در دام اعتیاد به ویژه در مناطق آسیب پذیر شهر رو به افزایش است. بنابراین طراحی برنامه ای جامع برای مواجه با این قبیل از نوجوانان که عمدتا دانش آموز نیز هستند، ضروری به نظر می رسد.

اخراج دانش آموزان معتاد از مدارس منجر به بازماندن آنها از تحصیل و از سویی افزایش آمار دانش آموزان بازمانده از تحصیل می شود اما مسئله دیگر این است که اگر دانش آموزان معتاد اخراج نشوند ممکن است سایر دانش آموزان را نیز دچار اعتیاد کنند. طراحی یک برنامه جامع می تواند به این قبیل از دانش آموزان برای ترک اعتیاد و تحصیل همزمان با ترک کمک کند.

منبع: تسنیم

جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۷:۱۷
کد خبر : 94662
بازدیدها: 234

پاسخی بگذارید »