یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

رئیس اداره واکسیناسیون وزارت بهداشت

سرماخوردگی، واکسن ندارد/ مراقب فریب شیادان باشید

danesheroz دی ۲۳, ۱۳۹۱ ۰

رئیس اداره واکسیناسیون وزارت بهداشت گفت: سرماخوردگی واکسن ندارد و برخی سودجویان با نام این واکسن، مردم را فریب می دهند

دکترمحسن زهرایی  بیان کرد: سرماخوردگی از جمله بیماری هایی است که نیاز به واکسن ندارد و از آن جایی که یک بیماری ویروسی به شمار می رود، نمی توان با تزریق واکسن از ابتلا به آن پیشگیری کرد.

وی ادامه داد: گزارش هایی رسیده است که نشان می دهد برخی از داروخانه ها اقدام به ارائه واکسن آنفولانزا به جای سرماخوردگی کرده اند در حالی که این کاری اشتباه است و تزریق واکسن در جلوگیری از سرماخوردگی هیچ تاثیری ندارد.

رئیس اداره واکسیناسیون وزارت بهداشت تصریح کرد: هنوز هیچ واکسنی برای پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی وجود ندارد و واکسن هایی که تحت عنوان واکسن سرماخوردگی و تبلیغات عرضه می شود، نمی تواند در این زمینه موثر باشد.

به گفته زهرایی، واکسن آنفلوانزا برای همه افراد ضروری نیست و تنها برخی از گروه ها همچون  کودکان، زنان باردار، سالمندان و بیماران مزمن باید از این واکسن استفاده کنند.

وی تاکید کرد: رعایت بهداشت فردی و تقویت سیستم ایمنی بدن با استفاده از میوه و سبزی های تازه، بهترین راه پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی به شمار می رود.

به گزارش پانا، واکسن سرماخوردگی هنوز ساخته نشده است اما استفاده از واکسن ضدبیماری آنفلوانزا در کاهش میزان مرگ و میر ناشی از سکته‌های قلبی موثر است. پژوهشگران بتازگی با بررسی شماری از مبتلایان به سکته‌های قلبی و همچنین برخی از افرادی که برای درمان انسداد رگهای کرونری قلب تحت عمل جراحی تعویض این عروق قرار گرفته بودند، دریافتند تزریق واکسن آنفلوانزا در فصل زمستان مرگ و میر این بیماران را به میزان ۷۲ درصد کاهش می‌دهد بر پایه نتایج این بررسی ، تنها یک نوبت تزریق واکسن آنفلوانزا خطر مرگ و میر این بیماران را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد.

تزریق واکسن آنفلوانزا با افزایش گونه‌ای از سلولهای دستگاه ایمنی موسوم به لنفوسیتهای B (بی) ، احتمال پاره شدن و میزان بروز التهاب در دیواره رگها و در نتیجه احتمال بروز سکته‌های قلبی و مغزی را کاهش می‌دهد از این رو پژوهشگران استفاده از واکسن آنفلوانزا را در فصل زمستان برای مبتلایان به سکته‌های قلبی و بیمارانی که تحت جراحی تعویض رگهای قلب قرار گرفته‌اند، سودمند می‌دانند  اما باید توجه داشت  که واکسن سرماخوردگی به هیچ عنوان واکسن آنفولانزا نیست.

 منبع :پانا
شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۱ - ۰۸:۰۴
کد خبر : 3596
بازدیدها: 536

پاسخی بگذارید »