سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سردار کمالی: مدت سربازی نه تنها کم نمی شود، شاید سال آینده ۲۴ ماه هم بشود

danesheroz بهمن ۲۸, ۱۳۹۱ ۰

افت رشد جمعیت که از اوایل دهه ۷۰ شروع شده است، اگر به چشم هیچ کس نیامده باشد، کم کم برای پسران کاملا مشهود می شود؛ چون مدت زمان سربازی دوباره اضافه می شود

سال گذشته، تغییرات عمده ای در قانون نظام وظیفه اتفاق افتاد و معافیت هایی که تا پیش از این وجود داشت و جوانان ساده تر از اکنون، از خدمت معاف می شدند، عملا سخت یا حذف شد. در همین راستا، مدت خدمت سربازی هم افزوده شد و از ۱۸ ماه به ۲۱ ماه رسید.

اکنون خبر از افزوده شدن سه ماه دیگر به دوره سربازی می رسد. یعنی ۲۴ ماه. البته مدت قانونی سربازی همیشه ۲۴ ماه بوده است، اما ستاد کل نیروهای مسلح، با توجه به افزایش تعداد سربازان، پیشنهاد کم شدن مدت آن را به فرمانده کل قوا داده بود و به همین دلیل، سربازی حداکثر ۱۸ ماه شد.

اما جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح اخبار مربوط به کاهش طول مدت خدمت سربازی را تکذیب کرده و حتی از افزایش مدت سربازی به ۲۴ ماه خبر داده است.

سردار موسی کمالی این خبر را به ایسنا داده.

او تلویحا افزایش مدت سربازی از سال ۹۲ را تایید کرده است: معیار محاسبه طول مدت خدمت سربازی، “سال اعزام” است و به عنوان مثال آن دسته از افرادی که در سال ۹۰ به خدمت اعزام شده‌اند، مدت سربازی‌شان نیز مانند قوانین همان سال برابر ۱۸ ماه است. درباره کسانی که در سال ۹۱ اعزام شده باشند، طول مدت خدمت سربازی‌شان برابر با مقررات همان سال اعزام است.

سردار کمالی شایعات مربوط به کاهش طول خدمت سربازی را رد کرد و دلیل احتمال افزایش مدت سربازی را کاهش موارد تولد پسران در دهه ۷۰ عنوان کرد: بر اساس قانون، خدمت سربازی می‌تواند تا ۲۴ ماه نیز افزایش پیدا کند، با توجه به احتمال کاهش موارد ذکور، ممکن است طول مدت خدمت سربازی در آینده به ۲۴ ماه برسد.

افزایش مدت سربازی نخستین نشانه افت رشد جمعیت از ابتدای دهه ۷۰ است؛ در یک سال گذشته، جمعیت شناسان با استناد به آمار بارها اعلام کرده اند، از ابتدای دهه ۷۰ و به طور مشخص سال های ۷۱-۷۲ اهداف کنترل جمعیتی محقق شده است و پس از آن، افت رشد جمعیت در ایران حاکم شده. به همین دلیل اکنون تعداد مشمولان پسر، کم شده است. ضمن اینکه در دو سه سال گذشته، افزایش ظرفیت دانشگاه ها، عملا زمان ورود به خدمت سربازی پسران را حداقل ۴ سال به تعویق انداخته است و همین ار تعداد مشمولان کاسته است.

پیش از این سردار صدر السادات، رییس سازمان نظام وظیفه به خبرآنلاین گفته بود: خدمت دوره ضرورت به موجب قانون وظیفه عمومی، ۲۱ ماه نیست؛ ۲۴ ماه است. اما در گذشته ضرورت ایجاب کرده بود که با توجه به نیروی مازاد، یک مدتی به صورت موقت از طول خدمت سربازی کم شود و یک سری امتیازات دیگری که از طول دوره انتظار می کاهد، داده شود. اما می دانید که تعداد موالید ما در ایران کم شده است. در یکی دو دهه گذشته نرخ رشد جمعیت بیشتر بود ولی اکنون کمتر شده است. به همین دلیل از ابتدای سال جاری خدمت دوره ضرورت ۲۱ ماه اجرا می شود، البته مهلت اجرای سربازی ۱۸ ماهه در سه ماهه سوم سال ۹۰، تمام شده بود. اما از ابتدای سال ۹۱ سربازی ۲۱ ماه اجرا شد
سازمان نظام وظیفه باید نیاز نیروهای نظامی به نیروی انسانی را که عمدتا از سربازان وظیفه است، تامین کند. اما اکنون به نظر می رسد افت رشد جمعیت و افزایش ظرفیت دانشگاه ها، به کاهش مشمولان و کمبود نیروی انسانی منجر شده است و همین افزایش مدت سربازی را اجتناب ناپذیر می کند.

گفتنی است در حال حاضر مدت خدمت سربازی ۲۱ ماه است، این مدت برای سربازان مناطق عملیاتی و امنیتی ۱۸ ماه، سربازان مناطق محروم بدآب و هوا ۱۹ ماه، سربازان مشغول در یگان‌های حفاظتی مراکز دولتی ۲۱ ماه و برای مابقی سربازان دستگاه‌های دولتی امریه‌دار که مشغول به کار تخصصی هستند، ۲۴ ماه در نظر گرفته شده است. مدت سربازی مشمولان اعزامی سال ۹۱ بر همین اساس محاسبه می‌شود.

با تمام اینها جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح پیشنهاد نکرده مشمولان زودتر برای سربازی اقدام کنند و یا از درس و زندگی شان بزنند، او فقط از مشمولان خواسته است، پیش از آن‌ که وارد غیبت شود وضعیت سربازی خود را مشخص کنند.

شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۶:۳۶
کد خبر : 6913
بازدیدها: 249

پاسخی بگذارید »