پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ستارگان درخشان عرصه علم و شهادت راه ۱۶ آذر

danesheroz1 آذر ۱۶, ۱۳۹۲ ۰
ستارگان درخشان عرصه علم و شهادت راه ۱۶ آذر

دانش روز: ۶۰ سال از روزی که خون پاک سه دانشجوی دانشکده فنی دانشگاه تهران بر زمین سرد دانشکده ریخت می گذرد و از آن روز که “شریعت رضوی”، “قندچی” و “بزرگ نیا” نماد ۱۶ آذر شدند، ستارگان درخشان بیشماری آسمان شهیدان راه علم و دانش و مبارزه با ظلم و ستم را روشن کرده اند

به گزارش دانش روز،  تعداد زیادی از خیابان های شهرهای مان به نام شهدا مزین است و در این میان برخی نام ها ما را به جستجوی پیشینه شان فرا می خواند و می بینیم که اینان نیز دانشجویانی بودند که همچون سایر هم دوره ای های خود به امید روزهای بهتر وارد دانشگاه شدند و در ادامه راه خود ادای دین به کشور و دفاع از آن را بر علاقه خود ارجح دانستند.

۱۶ آذر ۱۳۳۲ چند ماه بعد از کودتای ۲۸ مرداد در تهران حکومت نظامی شد و قرار بود که نیکسون (معاون آیزنهاور رئیس جمهور وقت آمریکا) به ایران بیاید، قرار شد تظاهرات وسیعی بر علیه نیکسون تدارک ببینند و محل تظاهرات دانشگاه تهران بود. تا اینکه روز دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۳۲؛ عده‌ای از سربازان در ابتدا به یکی از کلاس‌ها وارد می‌شوند و به بهانه اینکه چند دانشجو به آنها خندیده‌اند، تقاضا کردند که آنها را به بیرون کلاس بفرستند که امتناع استاد مربوطه باعث شد آنها در دفتر رئیس دانشگاه حضور یابند و از او بخواهند که آن چند دانشجو را تحویل بدهد.

اما رئیس دانشکده نیز از تحویل دانشجویان خودداری کرد و معاون نیز بی‌هنگام زنگ را به صدا درآورد. گارد، معاون دانشگاه را مجبور می‌کند تا زنگ تفریح را بی‌هنگام به صدا درآورد دانشجویان از کلاس‌ها خارج شده و شروع به شعار دادن می‌کنند و سربازان شاهی که از قبل دستور داشتند، آذر (مهدی) شریعت رضوی، احمد قندچی و بزرگ‌ نیا در کریدور کوچک دانشکده مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرند و به فیض والای شهادت نایل می‌شوند.

بر اساس آماری که در پایگاه های اطلاع رسانی شهدای دانشجو ذکر شده است تعداد ۲ هزار و ۴۴۷ شهید دانشجو به ثبت رسیده اند که البته ممکن است در میان تعداد زیادی از شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی  باشند افرادی که دانشجو بوده اند اما نامشان با عنوان شهید دانشجو به ثبت نرسیده باشد.

در سالهای پیش از انقلاب اسلامی نیز دانشجویان بسیاری در جریان تظاهرات و مبارزه با رژیم شاهنشاهی جان خود را از دست دادند.

شهید مجید شریف واقفی

یکی از دانشگاه های بزرگ کشور به نام دانشگاه صنعتی شریف مشهور است. اما شریف با نام کامل مجید شریف واقفی یکی از رهبران سازمان مجاهدین خلق (منافقین) بود که توسط دیگر اعضای سازمان به خاطر تعلقات اسلامی‌اش کشته شد. وی سال ۱۳۴۵ در رشته مهندسی برق در دانشگاه آریامهر وقت (شریف فعلی) تحصیل خود را آغاز کرد. وی همراه با دوستان خود انجمن اسلامی آن دانشگاه را بنیان نهاد و سپس برای مبارزه بر علیه رژیم شاه به سازمان مجاهدین خلق پیوست و به یکی از رهبران سازمان تبدیل شد و زمانی که بعضی از سران این گروه تصمیم گرفتند ایدئولوژی سازمان را از اسلام به مارکسیسم تغییر دهند وی به شدت با این تصمیم به مخالفت پرداخت و همین مسئله موجب شد در ۱۶ اردیبهشت ۵۴ به دلیل اصرار بر هویت اسلامی و مخالفت با مارکسیست شدن سازمان به دستور سران سازمان کشته شد و جنازه اش به آتش کشیده شد.

شهید سعید کبگانیان

از دیگر شهدای معروف دانشجو می توان به شهید سعید کبگانیان اشاره کرد. کبگانیان با شرکت در کنکور سراسری رتبه صد و ششم کشوری را بدست آورد. وی در دوران دانشگاه توانست با کسب نمرات بسیار عالی دانشجوی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران شود . وی پس از انقلاب فرهنگی نیز فعالیتهای خود را در مرکز فعالیتهای اسلامی مسجد مهدی(عج) متمرکز کرد و در مرداد سال ۶۰ توسط منافقین ترور شد و در اول شهریور ماه همان سال به شهادت رسید.

شهید عزت الملوک کاووسی

عزت الملوک کاووسی در سال ۱۳۳۷ در مشهد به دنیا آمد و بعد از گرفتن دیپلم، در کنکور شرکت کرده و سال ۱۳۵۶ در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شد. این دانشجوی کوشا که حتی در امتحانات در بین ۲۱ نفر مقام اول را به دست آورد. در ۲۲ بهمن ۵۷ زمانی که داشت یکی از مجروحان را داخل آمبولانس می گذاشت، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید. پیکر مطهر این شهید در محل شهادتش در صحن بیمارستان امام خمینی به خاک سپره شد.

اما دانشگاه تهران دانشجویان دیگری هم داشت که در روزهای پیش از انقلاب در زندان اوین، زندان ساواک و تظاهرات ضد رژیم پهلوی به شهادت رسیده بودند. از آن جمله می توان به محمود پهلوان دانشجوی مهندسی برق، سید علی جهان آرا دانشجوی جامعه شناسی، خسرو پناهی توتشاهی دانشجوی تربیت بدنی، سید نقی یازاج دانشجوی مهندسی برق، سید محمد رضا میر محمد صادق دانشجوی اقتصاد، سید عباس موسوی عراقی دانشجوی کامپیوتر، سید محمد جعفر مقبل دانشجوی مدیریت دولتی، خسرو مقصودی دانشجوی ادبیات که در روز ۲۲ بهمن ۵۷ به شهادت رسید، اشاره کرد.

شهید احمدرضا  احدی

شهید احدی در آبان ماه ۱۳۴۵ در ملایر متولد شد و در سال ۶۴ در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران پذیرفته شد و مشغول به تحصیل شد. وی قبل از شهادتش حدود ۱۲ بار به جبهه رفت و در تمامی عملیاتها از عناصر فعال و بخصوص گردان بود و در توصیه بعضی دوستان خود مبنی بر بازگشت از جبهه و حضور در کلاس درس و دانشگاه می گفت : امام فرموده :« جنگ در رأس همه امور است .» سرانجام ، پس از شرکت فعال در عملیات کربلای ۵، در ۱۲ اسفند ۶۵ به شهادت رسید.

شهید احمد هدایت

احمد هدایت در سال ۱۳۳۸ در شهر کرمان متولد شد. وی به تحصیل علم و آموختن زبانهای انگلیسی و عربی توجه شایانی داشت به طوری که در سال آخر دبیرستان با نمره ۹۸ رتبه اول امتحانات تافل را کسب و در امتحان اعزام به خارج قبول شد. پس از ورود به دانشگاه علوم پزشکی تهران و شروع به تحصیل همواره از دانشجویان ممتاز دانشکده دندانپزشکی محسوب می شد. در دانشکده پایه گذار ترجمه کتب علمی شد و کتاب جراحی Laskin را ترجمه کرد. وی عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشکده بود. با شروع جنگ تحمیلی به سوی جبهه شتافت و یک سال از تحصیل بازماند. در جریان عملیات خیبر به عنوان بسیجی ساده شرکت و در جبهه طلائیه مفقود الاثرگشت. پیکر پاک این شهید در اسفند سال ۷۵ به وطن بازگشت.

عملیات های مختلف جنگ تحمیلی شامل بدر، بیت المقدس ۲،بیت المقدس ۴، بیت المقدس ۶،بیت المقدس ۷، بیت المقدس،ثامن الائمه، خیبر، رمضان، طریق القدس،علی ابن ابیطالب، عملیات، فتح المبین، کربلای ۱،کربلای ۱۰، کربلای ۲،کربلای ۳، کربلای ۴،کربلای ۵، کربلای ۸، محرم ، مرصاد ، مسلم ابن عقیل، نصر، نصر ۴،نصر ۵، نصر ۷،نصر ۸، والفجر ها، کربلای ۴ و کربلای ۵ از جمله عملیات هایی هستند که شهدای دانشجو در آن حضور داشتند.

شهید مهدی باکری

مهدی باکری متولد سال ۱۳۳۳ در شهرستان میاندوآب و در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز پذیرفته شد. وی در دوران دانشگاه از سوی ساواک تحت کنترل و مراقبت بود. وی بعد از پیروزی انقلاب و به دنبال تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به عضویت این نهاد در آمد. شهید باکری در عملیات های مختلف در دوران جنگ شرکت کرد و با وجود مجروحیت های مختلف به حضور در جبهه ادامه داد اما در عملیات بدر به شهادت رسید.

شهید میرپیمان خلیل پور

میرپیمان خلیل پور متولد سال ۴۵ در شهر ری بود که در رشته کارشناسی اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تحصیل می کرد و به عنوان دانشجو به جبهه می رود و در بهداری و مسئول آمبولانس مشغول می شود. وی در ۲۲ سالگی در روز آخر ماه مبارک رمضان در سال ۶۷ در عملیات بیت المقدس ۶ در  قله شیخ محمد به شهادت رسید. وی در امام زاده علی اکبر(ع) چیذر به خاک سپرده شده است.

شهید علیرضا فیروزی

شهید علیرضا فیروزی در سال ۱۳۴۵ در شهرستان فسا متولد شد. وی از همان اوان کودکی علاقه زیادی به فعالیتهای هنری و خلاقیت های ادبی داشت و در زمان جنگ تحمیلی هنر آن شهید با نقاشی چهره های شهدا و سرودن اشعار گیرا و زیبا در وصف شهیدان و حماسه آفرینی های رزمندگان اسلام گامهای موثری در این زمینه برداشت. شهید فیروزی در سال ۱۳۶۶ در کنکور سراسری در رشته پزشکی پذیرفته شد در سال ۶۷ در عملیات بیت المقدس ۷ در شلمچه به خیل عظیم شهدای انقلاب اسلامی پیوست. مجموعه اشعار شهید فیروزی با عنوان شعر بیقراری به چاپ رسیده است.

 شهید محسن وزوایی

شهید محسن وزوایی در تاریخ ۵ مرداد ۱۳۳۹ در تهران متولد شد و در سال ۱۳۵۵ در رشته شیمی دانشگاه صنعتی شریف مشغول به تحصیل شد.  محسن از کودکی بدلیل اینکه پدرش همرزم آیت الله کاشانی بود با الفبای سیاسی آشنا شد و با تشکیل انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه به این انجمن پیوست و در دوران انقلاب هم زمان با شرکت در فعالیت های سیاسی و عقیدتی مسئولیت هدایت مبارزات دانشجویی را در دانشگاه شریف ، علیه رژیم پهلوی را به عهده داشت. وی یکی از دانشجویان پیرو خط امام بود که در روز ۱۳ آبان ۵۸ سفارت آمریکا را به عنوان لانه جاسوسی تسخیر کرد. او با توجه به اینکه تسلط کافی به زبان انگلیسی داشت، به عنوان سخنگوی دانشجویان پیرو خط امام برگزیده شد و اغلب مصاحبه های رسانه های خارجی توسط وی صورت می گرفت. شهید وزوایی پس از شرکت در عملیات های متعدد به خصوص بیت المقدس در ۱۰ اردیبهشت سال ۶۱  در عملیات بیت المقدس به شهادت رسید.

شهید علی صبوری قمی

شهید علی صبوری در اسفند سال ۱۳۳۹ در شهر تهران متولد شد. پس از شرکت در گزینش دانشجو در رشته معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک) پذیرفته شد. پس از ورود به دانشگاه از همان ابتدا با عضویت و فعالیت در سازمان دانشجویان مسلمان دانشگاه ، به مبارزه جدی و مستمر با نظام طاغوت پرداخت. همزمان با تسخیر انقلابی لانه جاسوسی شهید صبوری همراه با جمع دانشجویان نقش خود را ایفا کرد. پس از آن به جهاد دانشگاهی دانشگاه پلی تکنیک پیوست و مسئولیت واحد فرهنگی و عضویت در شورای مدیریت جهاد دانشگاهی را بعهده گرفت. شهید صبوری پس از حضور متعدد در جبهه در عملیات خیبر به شهادت می رسد.

شهید جواد دوراندیش

شهید جواد دوراندیش در سال ۱۳۳۳ در شهر تهران بدنیا آمد و در بهمن ماه ۵۴ در رشته زمین شناسى شبانه دانشکده علوم پایه دانشگاه فردوسی مشهد پذیرفته شد. او هنگام ورود امام به ایران خود را به تهران رساند و پس از شرکت در مراسم استقبال مجدداً به مشهد بازگشت. با شروع جنگ تحمیلى براى اولین بار به جبهه کردستان رفت و بعد از آن براى تشکیل بسیج شهرک ابوذر تلاش کرد و خود سرپرستى آن رابه عهده گرفت. پس از مدتى در سمت سرپرست گردان بسیج در عملیات علی ابن ابیطالب شرکت و بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسید.

بر اساس این گزارش، شهیدان دانشجو در بیش از ۱۵۰ رشته تحصیلی متفاوت تحصیل می کرده اند و در استانهای مختلف کشور نیز پراکنده هستند. آنها در دانشگاه های مختلفی تحصیل می کرده اند و از جمله دانشگاههای سراسری که دارای تعداد قابل توجهی از شهدای دانشجو است می توان به دانشگاه تهران، شهید بهشتی، شریف، علامه طباطبایی، اصفهان، تبریز و مشهد اشاره کرد.

به گزارش مهر اینها تنها نمونه کوچکی از ستارگان بیشماری بودند که نام بزرگ شان در این صفحه کوچک نگنجیده است.

شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۸
کد خبر : 78446
بازدیدها: 348

پاسخی بگذارید »