چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سبزی هایی از کره ماه: شلغم ، شاهی و ریحان

danesheroz1 آذر ۸, ۱۳۹۲ ۰
سبزی هایی از کره ماه: شلغم ، شاهی و ریحان

دانش روز: محققان ناسا برنامه جدید را ارائه کرده اند که با اجرای آن تا سال ۲۰۱۵ میلادی انواع سبزیجات در کره ماه کشت خواهد شد

به گزارش دانش روز، محققان ناسا در یک پروژه جدید قصد دارند روی سطح کره ماه شلغم، شاهی و ریحان کشت کنند.

هدف از انجام این پروژه علاوه بر بررسی امکان زراعت درماه، ایجاد آرامش روانی برای فضانوردانی است که در ایستگاه فضایی بین المللی و آنتراکتیکا مستقر هستند.

محققان در راه انجام این پروژه با چالش های جدی مواجه هستند. به عنوان نمونه ای از این چالش ها می توان به فقدان اتمسفر و سطح بالای تشعشعات خورشیدی و فضایی اشاره کرد که دائما سطح ماه را تحت تاثیر قرار می دهند.

برای رفع این مشکلات، ناسا در حال ساخت یک محفظه ویژه است که قابلیت ذخیره هوا را برای ۵ روز دارد. برای کشت گیاه در این محفظه، دانه ها روی نوعی فیلتر کاغذی قرار می گیرند که تمام مواد معدنی و آب موردنیاز را در اختیار آن ها قرار می دهد و نور خورشید موجبات رشد گیاهان را فراهم می کند.

فرآیند رشد گیاهان و عکس العمل آن ها نسبت به تشعشعات در یک بازه ۱۰ روزه توسط دوربین های ویدیویی ضبط می شود و فیلم به دست آمده در اختیار دانشگاه های مختلف قرار می گیرد تا این آزمایش به طور همزمان توسط تعداد زیادی از محققان موردتجزیه و تحلیل قرار گیرد.

محققان ساخت این گلخانه کوچک را اولین گام از پروژه ای عظیم می دانند که راه را برای آزمایشات گسترده تر روی تاثیر تشعشعات ماه بر میکروارگانیسم های همزیست گیاهان هموار می کند.

منبع: ایرنا

جمعه ۸ آذر ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۶
کد خبر : 76797
بازدیدها: 338

پاسخی بگذارید »