چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ساماندهی نیروی انسانی آموزش و پرورش با اولویت مناطق محروم

danesheroz1 تیر ۱۶, ۱۳۹۲ ۰
ساماندهی نیروی انسانی آموزش و پرورش با اولویت مناطق محروم

دانش روز: معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از ساماندهی نیروی انسانی با اولویت مناطق محروم حداکثر تا پایان تیرماه خبر داد و گفت: در کلاسهای ۶ پایه به ازای حداکثر هر ۱۰ دانش آموز یک معلم اختصاص داده شود

 

به گزارش دانش روز، فاطمه قربان در دومین روز از سی‌امین اجلاس روسای آموزش و پرورش مناطق استانهای سراسر کشور که در سالن همایشهای رازی در حال برگزاری است، افزود: بررسی وظایف و ماموریت‌های معاونت آموزش ابتدایی در اسناد بالادستی نشانگر توجه بیش از پیش به این دوره مهم و سرنوشت ساز است.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری برای دهه چهارم انقلاب اسلامی دو شاخصه عمده عدالت و پیشرفت را عنوان کرده‌اند که باید این دو شاخص را به دست آوریم و بنابر فرمایش ایشان پیشرفت بدون عدالت و عدالت بدون پیشرفت را نمی خواهیم. مهمترین رسالت آموزش و پرورش ابتدایی افزایش عدالت آموزشی در دو محور کمی و کیفی است تا بستر لازم برای پیشرفت، رشد و تعالی کشور فراهم شود.

قربان با تاکید بر اینکه بکارگیری فنون علمی و خلاقانه و ترویج تفکر خلاق و پرسشگری از سنین پایین در اسناد بالادستی مورد توجه قرار دارد، گفت: در سند تحول بنیادین جایگاه آموزش و پرورش ابتدایی جایگاهی ویژه است به طوری که اولویت  بخشی در این معاونت در تامین و تخصیص منابع مورد تاکید قرار گرفته است.

وی افزود: همچنین در ماموریتهای این معاونت تامین و بسط عدالت و برخورداری از تعلیم و تربیت با کیفیت متناسب با ویژگیهای دختران و پسران در مناطق کشور مورد تاکید است.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: اهمیت آموزش و پرورش ابتدایی در قانون پنجم توسعه کشور تا آنجاست که به منظور دسترسی عادلانه آموزشی به تناسب جنسیت و نیاز مناطق به ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته و عشایر رفع محرومیت آموزشی مورد تاکید قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: با این رویکرد که در اسناد بالادستی توجه به آموزش از سنین کودکی آمده، دوره ابتدایی به عنوان بخش مبنایی نظام تعلیم و تربیت تجلی بخش فرهنگ غنی ایران اسلامی و زمینه ساز توسعه توانمندی های ممتاز برای شکوفایی استعدادها و هویت ایرانی و انقلابی دانش آموزان است.

قربان ادامه داد: بنابراین آنچه که در مدارس ابتدایی باید آموزش داده شود، با موضوعات جامعه در مقیاس محلی، ملی، منطقه ای و بین المللی پیوند دارد تا اهداف مورد نظر را عملیاتی کند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش این اهداف را شامل رشد فضایل اخلاقی و تزکیه ای دانش آموزان بر پایه آموزه های دینی و پرورش انسان های موحد، مومن، معتقد به معاد و متعهد به مسئولیت ها و وظایف در برابر خود، خدا و خلق، ارتقای کمی و کیفی فرصت های برابر آموزشی برای همه کودکان پیش دبستان و دبستان عنوان کرد.

وی ایجاد محیط یادگیرنده در مدارس، روش های نوین و فعال تدریس در راستای افزایش مهارت ها و تغییر نگرش های مورد نیاز، بهره گیری از هوشمندسازی، استفاده از فرصت های موجود، توسعه دانش و ارتقای سطح مهارت های حرفه ای و توانمندسازی نیروی انسانی و تعامل موثر با خانواده ها، سازمان ها و نهادهای دولتی و غیردولتی را از دیگر اهداف معاونت آموزش ابتدایی عنوان کرد.

قربان با بیان اینکه معاونت آموزش ابتدایی براساس اسناد بالادستی، یک برنامه راهبردی ۵ ساله تدوین کرده است، افزود: شناسایی، جذب و نگهداشت و آموزش کودکان لازم التعلیم، ارتقای کیفیت آموزشی و زمینه سازی برای تحقق عدالت آموزشی، بهره گیری از فرآیند ارزشیابی در ارتقای کیفیت آموزشی، تنوع بخشی به محیط های آموزشی و مستند سازی تجارب علمی از برنامه های راهبردی ۵ ساله معاونت آموزش ابتدایی است.

وی همچنین از تدوین بسته اجرایی برای برنامه راهبردی ۵ساله خبر داد و گفت: ایجاد فرصتهای عادلانه آموزشی برای همه کودکان لازم التعلیم بخشی از این بسته اجرایی است و امروز با افتخار اعلام می کنیم که ایران عزیز اسلامی ۹۸.۸درصد پوشش تحصیلی را در سراسر کشور محقق کرده است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش وپرورش پیشگیری از ترک تحصیل دانش آموزان، افزایش نرخ پوشش نوآموزان پیش دبستانی در دوره یک ساله و دوره یک ماهه برای مناطق محروم و کمتر توسعه یافته را از دیگر بخش های بسته اجرایی برنامه راهبردی ۵ ساله این معاونت برشمرد.

قربان ادامه داد: ارتقای کیفیت آموزشی طرح آداب و مهارتهای زندگی اسلامی که بیش از ۷۰ درصد معلمان ابتدایی آن را آموزش دیده اند، توانمندسازی دختران روستایی، کیفیت بخشی آموزشی در کلاس های چندپایه، حاکمیت روش های فعال تدریس، افزایش گروه های آموزشی، توسعه فعالیت های مکمل اجرای برنامه آموزشی، استقرار نظام جدید آموزشی در مدارس ابتدایی (۶.۳.۳)، اجرای طرح جابربن حیان، ارتقای آموزش قرآن، اجرای طرح در محضر قرآن، ایجاد مدیریت یکپارچه در مراکز پیش دبستانی، برگزاری مسابقات و جشنواره های علمی و توسعه هنرستان های کارودانش در مناطق کمتر توسعه یافته از دیگر موارد مطروحه در بسته اجرایی معاونت آموزش ابتدایی است.

وی در ادامه با اشاره به برنامه های عملیاتی معاونت آموزش ابتدایی در راستای تحقق سند تحول بنیادین وزارت آموزش و پرورش چنین عنوان کرد: اجرای طرح ۳.۳ در دوره ابتدایی ( در اولین سال ۲۰درصد از مدارس )، تغییر و اصلاح تابلوی مدارس، استقرار نظام دوری، استفاده از نیروهای تخصصی در دوره ابتدایی، توسعه کتابخانه های کلاسی، صدور ابلاغ معلمان ابتدایی تا پایان تیرماه از برنامه های عملیاتی معاونت ابتدایی است.

معاون وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: در کلاسهای ۶ پایه به ازای حداکثر هر ۱۰ دانش آموز یک معلم اختصاص داده می شود و ساماندهی نیروی انسانی باید با اولویت مناطق محروم حداکثر تا پایان تیرماه انجام شود

منبع:مهر

یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ۲۱:۲۹
کد خبر : 35560
بازدیدها: 389

پاسخی بگذارید »