دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سال تحصیلی جدید در ۱۴ دانشگاه دولتی آغاز شد

danesheroz1 شهریور ۱۶, ۱۳۹۲ ۰
سال تحصیلی جدید در ۱۴ دانشگاه دولتی آغاز شد

دانش روز: با هدف متعادل شدن زمان ترم اول و دوم دانشگاه ها، ۱۴ دانشگاه سراسری سال تحصیلی جدید خود را از امروز شنبه ۱۶ شهریورماه ۹۲ آغاز کردند

 به گزارش دانش روز، دانشگاه های صنعتی امیرکبیر، علامه طباطبایی، شهیدبهشتی، صنعتی اصفهان، امام صادق (ع)، دانشگاه‌الزهرا(س)، اراک، محقق اردبیلی، شهرکرد، شاهد، قم، کردستان و لرستان ۱۴ دانشگاه سراسری هستند که از امروز شنبه ۱۶ شهریورماه نیم سال اول سال تحصیلی ۹۳-۹۲  را آغاز کردند.

وزارت علوم طی دو سال گذشته برای ایجاد تعادل زمانی بین ترم اول و دوم دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اعلام کرد دانشگاه ها می توانند از ۲هفته قبل از مهرماه و تقریباً از نیمه شهریور سال تحصیلی را آغاز کنند.

درحالی‌ که شروع سال تحصیلی از نیمه شهریورماه اعلام شده اما این زمان به آن معنی نیست که تمام دانشگاه‌ها باید در تاریخ مقرر کلاس‌های درس را فعال کنند و در این میان دانشگاه‌هایی هم هستند که ممکن است در زمان‌های دیگری بعد از۱۶  شهریورماه سال تحصیلی را آغاز کنند.

دکترسعید قدیمی مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی در این رابطه به مهر گفت: هفته سوم شهریورماه یعنی ۱۶ شهریور زمان آغاز سال تحصیلی دانشگاههای کشور است و تقویم آموزشی جدید به دانشگاهها ابلاغ شده است.

وی درباره این موضوع که آیا دانشگاهها می توانند دیرتر از زمان اعلام شده، کلاسها را برگزار کنند یا نه، تاکید کرد: هر اندازه کلاسها دیرتر آغاز شود ترم دوم تحصیلی کوتاهتر می شود، در ترم دوم به علت مشکلات و ایام تعطیلات نوروز عملاً نمی توانیم ۱۶ هفته را پوشش دهیم و اگر غیر از این عمل شود، یعنی از کلاسهای ترم دوم کم می شود.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی درباره زمان آغاز امتحانات پایان ترم نیمسال نخست، گفت: تقویم آموزشی دانشگاهها، کاملاً به روز و این تقویم برای ۳۶۱ روز سال تقسیم شده است. دو هفته برای ایام امتحانات، دو هفته تعطیلات بین دو ترم است و ۵۰ درصد از کلاسهای ترم دوم را می توانیم تا پیش از پایان سال شمسی برگزار کنیم و میان ترمهای نیمسال دوم هم در اسفند ماه شروع خواهند شد.

به گفته این مقام مسئول وزارت علوم، تمام دانشگاههای کشور از جمله غیردولتیها و آزاد اسلامی ملزم هستند از تقویم آموزشی اعلام شده تبعیت کنند.

تعداد نام دانشگاه زمان آغاز سال تحصیلی
۱ دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۱۶ شهریور
۲ دانشگاه شهید بهشتی ۱۶ شهریور
۳ دانشگاه الزهرا(س) ۱۶شهریور
۴ دانشگاه امام صادق(ع) ۱۶شهریور
۵ دانشگاه شاهد ۱۶شهریور
۶ دانشگاه قم ۱۶شهریور
۷ دانشگاه شاهرود ۱۶شهریور
۸ دانشگاه علامه طباطبایی ۱۶شهریور
۹ دانشگاه صنعتی اصفهان ۱۶شهریور
۱۰ دانشگاه لرستان ۱۶شهریور
۱۱ دانشگاه اراک ۱۶شهریور
۱۲ دانشگاه محقق اردبیلی ۱۶شهریور
۱۳ دانشگاه کردستان ۱۶شهریور
۱۴ دانشگاه شهرکرد ۱۶شهریور

درحالی مدیرکل برنامه ریزی آموزش عالی اعلام کرده که دانشگاه ها ملزم به رعایت تقویم آموزشی اعلام شده هستند که ۲۵ دانشگاه سراسری اعلام کرده اند که سال تحصیلی جدید را از ۲۳ شهریورماه آغاز خواهند کرد، همچنین واحد‌های دانشگاه آزاد اسلامی هم هرکدام تقویم آموزشی متفاوتی را اعلام کرده اند.

رئیس سازمان سنجش درباره تعداد دانشجویانی که در این سال در کل آموزش عالی تحصیل می کنند به مهر گفت: هم اکنون در کشور ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دانشجو در کشور مشغول به تحصیل هستند که تعدادی از آنان امسال دانش آموخته می شوند.

امسال ۱۴ دانشگاه سراسری از ۱۶ شهریورماه و ۲۵ دانشگاه سراسری از ۲۳ شهریورماه سال تحصیلی جدید خود را آغاز می کنند.

منبع: مهر

شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۳:۳۸
کد خبر : 58267
بازدیدها: 255

پاسخی بگذارید »