جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اختصاصي دانش روز:

سالروز هجرت تاریخی امام (ره) از عراق به پاریس

danesheroz1 مهر ۱۳, ۱۳۹۲ ۰
سالروز هجرت تاریخی امام (ره) از عراق به پاریس

دانش روز: سیزدهم مهرماه سال ۱۳۵۷، امام خمینی قدس سره ‏الشریف هجرت تاریخ ساز و انقلاب آفرین خویش را آغاز و از کشور عراق به پاریس عزیمت فرمودند.

به گزارش دانش روز، هجرت امام خمینی(ره) به دنبال فشارهایی بود که از جانب رژیم ایران و عراق برایشان وارد می‏آمد تا نجف اشرف راترک گویند و به زعم سردمداران رژیم پهلوی، ایران از خطر انقلاب رها شود.
فشار رژیم عراق بر امام(ره) جهت خروج از عراق زمانی آغاز شد که سفیر شاه در عراق با صدام حسین در روز ۲۷ شهریورماه ملاقات کرد و از طرف شاه درخواست کرد تا به امام خمینی جهت خروج از عراق فشار وارد آید.
به دنبال این ملاقات و ملاقاتهای مکرر دیگری که بین نمایندگان دو رژیم صورت گرفت سرانجام تصمیم قطعی بر این شد که نگذارند امام خمینی(ره) در عراق علیه رژیم شاه فعالیت نماید و ایشان را مجبور به خروج نمایند. به دنبال این تصمیم منزل امام محاصره گردید و از ورود و خروج افراد به بیت امام خمینی(ره) ممانعت به عمل آمد. این محاصره گرچه حدود دو هفته در فعالیت امام وقفه ایجاد کرد و آن بزرگوار نتوانستند مصاحبه‏ای نمایند و یا پیامی صادر کنند ولی همین امر سبب رسوایی بیشتر رژیم شاه و محبوبیت افزون‏تر امام گردید و مردم از این موضوع به شدت خشمگین شدند.
امام خمینی قدس سره ‏الشریف پس از آنکه احساس کرد با پیش ‏آمدن این وضعیت تازه، امر رهبری انقلاب دچار اختلال شده است و رژیمهای عراق و ایران نیز در ساکت ماندن و یا خروج معظم‏له پافشاری می‏کنند لذا برای انجام رسالت خویش تصمیم به هجرت گرفت و ابتدا راهی کویت شد ولی دولت کویت نیز به امام اجازه ورود(با وجود داشتن روادید) نداد و چون امام احساس نمود که در کشورهای اسلامی و منطقه(که همگی به نوعی تحت سلطه بودند) اجازه فعالیت مناسب به ایشان نخواهند داد لذا تصمیم گرفتند به فرانسه مهاجرت کنند و از آنجا با رهبری کردن انقلاب، ندای مظلومانه ملت ایران به گوش جهانیان برسانند. امام خمینی قدس سره‏الشریف هنگام هجرت به پاریس در ضمن پیامی که به ملت مسلمان ایران فرستادند، دلایل هجرت خویش را اینچنین بیان فرمودند:
“… اکنون که من به ناچار باید ترک جوارمولی امیرالمومنین علیه‏السلام رانمایم و در کشورهای اسلامی دست خود را برای خدمت به شما ملت محروم که مورد هجوم همه‏جانبه اجانب و وابستگان به آنان هستید، باز نمی‏بینم و ازورود به کویت با داشتن اجازه، ممانعت نمودند بسوی فرانسه پرواز می‏کنم. پیش من مکان معین مطرح نیست، عمل به تکلیف الهی مطرح است. مصالح عالیه اسلام و مسلمین مطرح است. ما و شما امروز که نهضت اسلامی به مرتبه بسیار حساس رسیده است مسئول هستیم، اسلام از ما انتظار دارد، چشم جهانیان امروز به سوی شما ملت غیور دوخته شده، دولتهای استفاده طلب به مطالعه روحیه و مقدار پشتکار ملت ما پرداخته‏اند، شما مردان و زنان تاریخ باید پایداری در راه کوبیدن ستمکاران و دفاع از حق را به جهانیان و نسل‏های آینده ثابت کنید… سربلند باد ملتی که با فداکاری خود قدم در راه پیروزی حق برداشت و سدهای مانع از آن را یکی پس از دیگری شکست. پیروز باد رادمردانی که با خون خود عزت بربادرفته را بازگرفت و عظمت پایمال شده به دست سلاطین ستمگر را بازیافت.
من وقتی مطالعه روحیه مردان و زنان جوان از دست داده را می‏کنم که شجاعانه در مقابل مصائب ایستادگی کرده و می‏ک نند برای خود احساس شرمندگی می‏کنم. من می‏ بایست با مصیبت‏ های شما قدم به قدم همراه و آنچه شما دیده‏اید دیده باشم. مع‏الاسف نتوانستم در بین شما باشم و آنچه شمالمس کردید بکنم. لکن از این راه دور چشمم به شما روشن و قلبم برای سلامتی اسلام می‏ تپد. از خداوند تعالی عظمت اسلام و مسلمین و کوتاه‏ شدن دست اجانب و وابستگان آنان رامسئلت می‏ نمایم.”

شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۲ - ۰۰:۱۴
کد خبر : 64770
بازدیدها: 472

پاسخی بگذارید »