پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سازمان ملل کتاب یک ایرانی را معرفی می‌کند

danesheroz1 مرداد ۴, ۱۳۹۲ ۰
سازمان ملل کتاب یک ایرانی را معرفی می‌کند

دانش روز: یک استاد ریاضیات ایرانی از تالیف نمایشنامه‌ای با عنوان «پادشاه و ریاضیدان» با موضوع ترویج ریاضیات و علم گراف به زبان فارسی و انگلیسی خبر داد و گفت: متن انگلیسی این اثر همزمان با نمایشگاه بین‌المللی فرانکفورت و پیش از برپایی آن رونمایی می‌شود

به گزارش دانش روز، مهدی بهزاد،‌ با اشاره به انتشار کتاب «افسانه پادشاه و ریاضیدان» که به زبان‌های فارسی و انگلیسی، علم گراف را به سبک نمایشنامه معرفی می‌کند، گفت: متن‌ فارسی این کتاب در سال ۱۳۹۰ توسط نشر دیبایه منتشر شد و تاکنون چندین ریاضیدان و متخصص آن را بررسی و نقد کرده‌اند که تا به حال سه نمونه از این نقدها در خبرنامه انجمن ریاضی ایران و نمونه دیگر در نشریه برهان منتشر شده است. همچنین دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران نیز تقریظی بر این نمایشنامه نوشته و اجازه داده‌اند آرم کمیسیون ملی زینت بخش جلد آن شود.

بهزاد افزود: پیش نویس متن را به سبک نمایشنامه بر اساس یک سخنرانی عمومی که در شهر گیسن آلمان داشتم، نوشتم ولی چون در نمایشنامه‌نویسی هیچ تخصصی نداشتم از خانم نغمه ثمینی نمایشنامه و فیلمنامه‌نویس شهیر درخواست یاری کردم. بخت با من یار بود که درخواستم را با محبت پذیرفتند.

وی با بیان این مطلب که ترجمه این اثر به زبان انگلیسی را نشر شمع و مه تا قبل از نمایشگاه کتاب فرانکفورت ۲۰۱۳ چاپ و منتشر خواهد کرد، افزود: این اثر به زبان‌های آلمانی و عربی نیز در حال ترجمه است و یکی از مدیران ارشد سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد به من اعلام داشته چون این نمایشنامه در راستای برنامه‌های این سازمان تالیف شده است می‌تواند از طریق شبکه‌ها و کارگزاران این سازمان به معرفی آن کمک کند.

بهزاد با اشاره به محتوای کتاب گفت: ترویج ریاضیات و علم به زبان ساده هدفی است که نمایشنامه آن را دنبال می‌کند. به همین خاطر عنوان دیگر کتاب را «کمک کنیم جوانان ریاضی بیافرینند» قرار داده‌ام. این نمایشنامه در واقع منبعی جذاب است که در اختیار دانش پژوهان قرار می‌گیرد تا ریاضیات را به زبان ساده درک کنند و برای اجرا نیز قادر باشند حتی با امکانات ساده و ابتدایی آن را روی صحنه ببرند.

وی در پاسخ به این پرسش که تاکنون معرفی ریاضیات با زبان نمایشنامه سابقه داشته است یا خیر، گفت: معرفی علم به زبان نمایش بی‌سابقه نیست، اما چون اصولاً ریاضیات علمی انتزاعی است، آشتی دادن آن با هنر بسیار سخت است و تعداد اینگونه آثار بسیار بسیار اندک.

بهزاد با اشاره به نحوه شکل‌گیری نگارش این اثر گفت: در دنیای پیشرفته امروز که دسترسی به انواع بازی‌های رایانه‌ای آسان است، جوانان کمتر به ریاضیات می‌پردازند. به همین خاطر و برای رفع ریاضی‌ستیزی دولت آلمان سال ۲۰۰۸ میلادی را سال ریاضیات نامیده بود تا تلاشی ملی برای این مسئله صورت پذیرد. بدین منظور پروفسور بویتلز پاخر، رئیس خانه ریاضیات شهر گیسن ضمن نامه‌ای از یکی از دانشجویان ایرانی سابق خود (که اینک عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف است) نام و نشانی یکی از ایرانیانی را جویا شد که قادر باشد زیبایی و اهمیت ریاضیات را به زبان انگلیسی برای مردم کوچه و بازار بیان کند. باز هم بخت با من یار بود که به نحوی شایسته توانستم ایفای نقش کنم.

منبع:مهر

جمعه ۴ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۱
کد خبر : 42699
بازدیدها: 291

پاسخی بگذارید »