پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ساخت کاتالیست پایه آهن سنتز آمونیاک در کرج

danesheroz1 تیر ۲۷, ۱۳۹۲ ۰
ساخت کاتالیست پایه آهن سنتز آمونیاک در کرج

دانش روز: دانشجوی دکترای پژوهشگاه مواد وانرژی و مجری این طرح گفت: محققان پژوهشگاه مواد و انرژی موفق به ساخت کاتالیست پایه آهن سنتز آمونیاک برای نخستین بار در کشور شدند

  ˈامیر­حسین پاک­سرشت ˈ یکی از محققان پژوهشگاه مواد و انرژی کشور افزود: کاتالیست­­های سنتز آمونیاک ، تعیین کننده فشار و دمای عملیاتی، میزان جریان گاز برگشتی و مقدار تولید آمونیاک هستند.

وی اضافه کرد: این کاتالیست روی خلوص گاز مصرفی و میزان انرژی مصرفی برای تولید آمونیاک و در­جه خلوص آن اثر دارد.

پاک سرشت گفت:از کاربردهای مهم آمونیاک می­توان به تولید محصولات شیمیایی،دارویی، پزشکی پاک کننده­ها، صنایع کاغذی، صنایع متالورژی و استخراج فلزات اشاره کرد.

وی اضافه کرد: در روشهای سنتز آمونیاک برای افزایش بازدهی واکنش باید از یک کاتالیزور مناسب استفاده کرد؛ در صورت عدم استفاده از کاتالیزور بازدهی تولید آمونیاک بسیار کم است و در دمای بالا نیز احتمال تجزیه شدن آمونیاک سنتز شده وجود دارد ، از این رو برای این که واکنش با سرعت قابل قبول انجام گردد نیاز به استفاده از کاتالیزور مناسب می­باشد.

این محقق گفت: تاثیر کاتالیزور به این صورت است که گازهای هیدروژن و نیتروژن را درسطح جذب می کند و مولکول آنها را به یکدیگر نزدیک می کند و آنها را واردار به واکنش می­کند.

پاک سرشت گفت: کاتالیست ساخته شده در مقیاس آزمایشگاهی به خوبی قادر به سنتز آمونیاک با بازدهی مشابه نمونه های خارجی بوده است و در حال حاضر نیز ادامه آزمایشها در مقیاس نیمه صنعتی و صنعتی در حال انجام است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه مواد و انرژی و مسئول اجرای این پروژه گفت: برای ساخت این کاتالیست­ها روشهای متفاوتی نظیر گداختن رسوبی پلاسما و ترکیبی از آنها کشف و توسعه یافته اند.

دکتر رحیم یزدانی­راد افزود: در این پروژه از روش ذوب مواد اولیه استفاده می شود.

وی خاطر نشان کرد:برای افزایش بازدهی کاتالیست پایه آهن و بالا بردن اکتیویته آن مواد افزودنی دیگری نیز باید به آن اضافه نمود که این مواد با توجه به فرمول ها و واکنش های ترمدینامیکی و سینیتیکی محاسبه شد که کم و زیاد بودن این مواد به شدت بر روی بازدهی سنتز امونیاک اثر گذار خواهد بود.

وی افزود: در سالهای اخیر به دلیل افزایش تحریم­های بین المللی بر کشورمان کمبود این نوع کاتالیست در صنایع پتروشیمی بسیار مشهود است.

منبع:ایرنا

پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۷
کد خبر : 39120
بازدیدها: 471

پاسخی بگذارید »