یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ساخت نخستین موزه ی رسمی ایران در مدرسه دارالفنون در ۱ اسفند

danesheroz1 اسفند ۱, ۱۳۹۲ ۰
ساخت نخستین موزه ی رسمی ایران در مدرسه دارالفنون در ۱ اسفند

دانش روز: امروز پنج شنبه یکم اسفند ۱۳۹۲ هجری خورشیدی، بیستم ربیع الثانی ۱۴۳۵ هجری قمری و بیستم فوریه ۲۰۱۴ میلادی است

به گزارش دانش روز، ۹۷ سال پیش در چنین روزی، نخستین موزه ی رسمی ایران به نام موزه ی ملی در یکی از اتاق های مدرسه ی دارالفنون تاسیس شد.

آفتاب: مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:
۱ اسفند ۱۳۶۹
دومین مجلس خبرگان رهبری با پیام آیت الله سید علی خامنه ای مقام معظم رهبری در حسینیه اما م خمینی گشایش یافت. انتخابات این دوره از مجلس خبرگان رهبری در ۱۶ مهر ۱۳۶۹ برگزار شده بود.
۱ اسفند ۱۳۶۴
بر اثر سقوط هواپیمای حامل حجت الاسلام فضل الله محلاتی نماینده امام خمینی، وی به همراه جمعی از نمایندگان مجلس، قضات و مسوولان دیگر جان باختند. این هواپیمای مسافری هدف ۲ فروند موشک عراق قرار گرفت.
۱ اسفند ۱۳۶۰
عملیات محدود امام علی(ع) در تنگه چزابه با رمز «یا علی(ع) ادرکنی» و با هدف نابودی و خنثی کردن حرکت های دشمن به وسیله ی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اجرا شد.
۱ اسفند ۱۳۵۸
نخستین گروه از فقهای شورای نگهبان به وسیله ی امام خمینی انتخاب شدند. اعضای این شورا شامل ۲ گروه ۶ فقیه و ۶ حقوقدان است.
۱ اسفند ۱۳۵۶
در اعتراض به کشتار مردم تبریز در ۲۹ بهمن به وسیله ی ماموران نظامی، دانشگاه این شهر تعطیل شد.
۱ اسفند ۱۳۴۶
دانشجویان دانشگاه شیراز در اعتراض به فساد اخلاقی و اداری رواج یافته به وسیله ی امیراسدالله علم رییس این دانشگاه، تحصن کردند.
۱ اسفند ۱۳۳۱
هندرس سفیر آمریکا، پیشنهادی به عنوان طرح مشترک آمریکا و انگلیس درباره ی نفت، با محمد مصدق نخست وزیر مطرح کرد. این طرح، ملی شدن نفت را به رسمیت شناخته و اداره ی امور نفت را بر عهده دولت ایران می دانست. اما از آن جا که دخالت کارشناسان خارجی، تعیین قیمت و فروش نفت در این طرح بر خلاف اصل ۹ ماده ای طرح ملی شدن صنعت نفت بود، مصدق آن را نپذیرفت.
۱ اسفند ۱۳۰۵
لایحه تاسیس راه آهن سراسری را مهدیقلی هدایت وزیر امور اجتماعی ((فواید عامه) به مجلس شورای ملی ارایه کرد.
۱ اسفند ۱۳۰۳
مدیر مختار شرکت پرساز نفت شوروی وارد تهران شد. شوماتسکی وزیر مختار شوروی، در سفر خود به ایران درباره ی امکان گسترش فعالیت های پرساز نفت آن کشور، پیشنهادهایی ارایه داد.
۱ اسفند ۱۳۰۲
رضاخان سردار سپه کمیسیونی را تشکیل داد که اعضای آن به دولت وی در تمام امور مشورت دهند. تقی زاده، مصدق و فروغی از اعضای این کمیسیون بودند.
۱ اسفند ۱۳۰۰
وزارت امور خارجه به همه ی کارگزاری های ایالت ها، ولایت ها و ماموران آن وزارتخانه در کشورهای خارجی دستور داد که لقب ها و عنوان های شخصیت های مختلف از نامه ها به دلیل هدر رفتن وقت حذف شود.
۱ اسفند ۱۲۹۵
نخستین موزه رسمی ایران با نام موزه ملی با تلاش مرتضی قلی خان ممتازالملک در یکی از اتاق های مدرسه دارالفنون تأسیس و برای این موزه نظام نامه و برای ۲۸۰ قلم اشیای آن بروشوری تهیه شد.
۱ اسفند ۱۲۹۴
تعدادی از کارمندان سفارت روسیه به تحریک این سفارت در اعتراض به عقب افتادن حقوق شان تحصن کردند.
۱ اسفند ۱۲۹۲
میرزا مهدی خان امیرتومان برادر ناصر الملک نایب السلطنه، به مقام وزیر مختار ایران در آمریکا منصوب شد.
۱ اسفند ۱۲۸۷
مجاهدان گیلانی به رهبری میرزا کریم خان رشتی و برادرش معز السلطان در یک قیام شجاعانه آقا بالاخان سردار حاکم رشت را به قتل رساندند و حکومت این شهر به دست مشروطه خواهان افتاد.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد۱ و ۴ )
ایرنا
پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۲۱
کد خبر : 94519
بازدیدها: 362

پاسخی بگذارید »