دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ساخت محافظ ضدخوردگی مدارهای الکترونیکی برای نخستین بار در کشور

28 danesheroz اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۲ ۰

متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان پارک علم و فناوری خلیج فارس بوشهر برای نخستین بار در کشور محافظی را برای جلوگیری از خوردگی مدارهای الکترونیکی طراحی کرده‌اند

به گزارش دانش روز ، این قطعه می‌تواند از خوردگی و آسیب‌دیدگی مدارهای الکترونیکی و مخابراتی که بر اثر رطوبت، گرما و یا ضربه دچار خرابی می‌شوند، جلوگیری و از آنها محافظت کند.

علیرضا زنده‌بودی- مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان- در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا درباره کاربردهای وسیله ساخته شده توضیح داد: تمامی تجهیزات مخابراتی و الکترونیکی که با هوای شرجی، مرطوب و حتی آب سرو کار دارند می‌توانند از این محافظ کوچک استفاده کنند.

وسایل الکترونیکی‌ای که در نواحی مرطوب شمالی و جنوبی کشور و نیز در محیط‌های آبی کار می‌کنند چندین برابر وسایل الکترونیکی نقاط دیگر در معرض آسیب‌دیدگی و خوردگی قرار دارند.

به گفته طراح و سازنده این دستگاه، این تجهیز به گونه‌ای طراحی شده است که به راحتی در تمامی تجهیزات نظامی مانند کشتی‌ها و ناوبرها و نیز سیستم‌های بالابر، لیفتراک، جرثقیل، آسانسورها و همینطور تجهیزات پزشکی مانند انکوباتورها قابل استفاده است.

این کارشناس‌ارشد برق و الکترونیک درباره شیوه کارکرد این قطعه به ایسنا گفت: شیوه عملکرد این قطعه محافظ ایجاد یک لایه پوششی بر روی مدار است به شکلی که این لایه به صورت یک فیلم حفاظتی مانع از خوردگی مدارها و اتصالات می‌شود.

این محافظ در سه کلاس A با ابعاد ۱.۵×۱.۵ سانتیمتر، کلاس B با ابعاد ۲.۵×۲.۵ سانتیمتر و کلاس C با ابعاد ۴×۴ سانتیمتر ساخته شده است. هر یک از این رده‌ها بسته به وسیله الکترونیکی مورد استفاده در نزدیکی بُرد مدار الکترونیکی با برچسبی که بر روی آن تعبیه شده است قرار می‌گیرند. حجم کوچک و نصب آسان این محافظ استفاده از آن را برای متخصصان راحت می‌کند.

زنده‌بودی با اشاره به عمر ۱۰ تا ۱۲ ساله این قطعه خاطرنشان کرد: اگر مشکلی برای مدار الکترونیکی و یا دستگاه پیش نیاید، قابلیت حفاظت از مدار در این قطعه تا بیش از ۱۰ سال باقی خواهد ماند و پس از آن باید قطعه به روز شده دیگری استفاده شود.

به گفته این فناور پروژه ساخت این محافظ از یک سال پیش آغاز شده و هم‌اکنون به تولید صنعتی رسیده است.

وی تأکید کرد: تاکنون محافظی در کشور با شیوه آندی- کاتدی تولید نشده است و تمامی محافظ‌ها با شیوه کاتدی عمل می‌کنند که تنها برای تجهیزات مکانیکی کاربرد دارد.

زنده‌بودی ابراز امیدواری کرد که این دستگاه به زودی استاندارد ASTM را نیز دریافت کند.

ASTM Internatinal یک سازمان بین‌المللی توسعه استاندارد است که استانداردهای فنی را به صورت داوطلبانه تعریف می‌کند و به چاپ می‌رساند.

 

چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۳:۲۳
کد خبر : 17579
بازدیدها: 171

پاسخی بگذارید »