سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ساخت روغن موتور مجهز به نانو ذرات در کرج/ کاهش مصرف سوخت تا ۸ درصد

danesheroz اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۲ ۰
ساخت روغن موتور مجهز به نانو ذرات در کرج/ کاهش مصرف سوخت تا ۸ درصد

دانشجوی کارشناسی ارشد پژوهشگاه مواد و انرژی کرج موفق به ساخت روغن موتور مجهز به نانو ذرات کروی با مزیت کاهش سوخت تا هشت درصد شد

نسترن برهمتی محقق و مجری این طرح در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص این طرح گفت: با توجه به اینکه مبحث انرژی و بهینه سازی آن در بسیاری از پروژه ها مورد توجه قرار می گرفت و هدفمندی یارانه ها و سهمیه بندی بنزین نیز در سطح کشور اجرایی شده بود تصمیم گرفتم روغن موتوری بسازم که علاوه بر کاهش مصرف سوخت در کاهش آلایندگی های محیطی نیز موثر باشد.

وی که دانشجوی کارشناسی ارشد پژوهشگاه مواد و انرژی است و این طرح را موضوع پایان نامه خود قرار داده بود ادامه داد: با توجه به نام گذاری سال گذشته مبنی بر حمایت از کار و سرمایه ایرانی با همکاری استادان راهنمای خود تصمیم گرفتم به این طرح به صورت صنعتی بپردازم.

برهمتی به خاصیت های این روغن موتور مجهز به نانو ذرات کروی اشاره کرد و تصریح کرد: تبدیل اصطکاک از حالت لغزشی به غلطشی، کاهش سایش و ضریب اصطکاک، افزایش تولید و گشت آوری موتور، کاهش میزان آلایندگی و سایش موتور و در نهایت کاهش مصرف سوخت تا هشت درصد از جمله مهمترین مزیت های این روغن موتور است.

محقق و مجری این طرح افزود: برخی از تست های این طرح در پژوهشگاه مواد و انرژی و برخی دیگر در سازمان پژوهش های علمی صنعتی ایران انجام شده است.

وی گفت: در حال حاضر این طرح در مقیاس نیمه صنعتی در حال انجام است، پروپوزال تحقیقاتی این طرح برای ارائه به شرکت های روغن سازی برای ساخت در مرحله پایلوت و صنعتی نیز آماده شده است.

برهمتی در پایان تاکید کرد: نمونه های خارجی این روغن موتور بسیار گران است و اگر این روغن موتور به مرحله صنعتی برسد علاوه بر جلوگیری از خروج ارز از کشور کار و سرمایه ایرانی را نیز حمایت می کند.

چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۸
کد خبر : 15864
بازدیدها: 245

پاسخی بگذارید »