سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ساخت ربات کودکی که لهجه‌ هم دارد!

danesheroz اسفند ۴, ۱۳۹۱ ۰

این ربات کودک که “iCub” نام دارد، دارای مغز مصنوعی است که از طریق متصل کردن واژه‌ها و جملات در حال یادگرفتن زبان‌ها (حتی زبان‌های با لهجه‌های بسیار دشوار) است

“پیتر فورد دومینی” و همکارانش در موسسه ملی تحقیقات بهداشت و پزشکی فرانسه یک ربات کودک را به گونه‌ای تعلیم داده‌اند که الگوهای سخن گفتن را یاد می‌گیرد و می‌تواند قبل از حرف زدن فکر کند.

این ربات کودک که “iCub” نام دارد، دارای مغز مصنوعی است که از طریق متصل کردن واژه‌ها و جملات در حال یادگرفتن زبان‌ها (حتی زبان‌های با لهجه‌های بسیار دشوار) است.

مغز انسان واژه‌های ادا شده را فورا پردازش کرده و آن‌چه را که به دنبال آن‌ها می‌آید، پیش‌بینی می‌کند.

این توانایی ما را قادر می‌کند تا اکثر اوقات مکالمه‌های معناداری را بدون مکث‌های آزاردهنده برای توقف و فکر کردن، صورت دهیم.

این قابلیت به دلیل اتصالات بین قشر فرونتال و ناحیه‌ای در مغز به نام جسم مخطط (striatum) امکان‌پذیر است.

“دومینی” و همکارانش در پروژه خود نسخه‌ای مصنوعی از مغز انسان را ساختند. این نسخه یک شبکه‌ نورونی با مجموعه‌ای از حلقه‌های تکرارکننده است که می‌توانند اطلاعات را مخابره کنند. آن‌ها این مغز را در درون ربات “iCub” قرار دادند.

ربات مزبور مانند یک کودک سه ساله به نظر می‌رسد و سر آن با صدای یک فرد بزرگسال سخن می‌گوید تا اطمینان حاصل شود که مسؤولیتش را درک کرده و آن را به درستی انجام می‌دهد.

جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۳:۱۹
کد خبر : 7646
بازدیدها: 137

پاسخی بگذارید »