پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

زیباکلام: رای مشایی دوبرابر کاندید اصولگرایان‌ است

danesheroz فروردین ۲۳, ۱۳۹۲ ۰

یک فعال سیاسی با بیان اینکه اصلاح‌طلبان نگذارند داستان عملکرد اسفبار اصلاح‌طلبان در سال ۸۴ یکبار دیگر تکرار شود، اظهار داشت: اگر چه با ورود خاتمی پیروزی اصلاح‌طلبان قطعی می‌شود ولی کیاست، تجربه و کاردانی هاشمی رفسنجانی برای پیشبرد امور بیشتر است

صادق زیباکلام با بیان اینکه وضعیت اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات در هاله‌ای از ابهام است، اظهار داشت: اگر چه نزدیک به دو ماه تا انتخابات ریاست جمهوری باقی نمانده‌است، ولی تکلیف اصلاح‌طلبان در خصوص شرکت یا عدم شرکت در انتخابات مشخص نیست. این استاد دانشگاه با بیان اینکه مراد از اصلاح‌طلبان در چنین وضعیتی کسانی چون سیدمحمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی و نزدیکان این دو است، اظهار داشت: دلیل این بلاتکلیفی اصلاح‌طلبان عدم تمایل اصولگرایان برای شرکت آنها در انتخابات است. وی با اظهار اینکه اصولگرایان با نامزدی خاتمی و هاشمی مخالف هستند، گفت: دلیل این مخالفت اصولگرایان این است که هر دو نفر و به خصوص آقای خاتمی شانس اول برای برنده شدن در انتخابات هستند.

زیبا کلام ادامه داد: فهم اینکه چرا آنها نمی‌خواهند هاشمی و خاتمی نامزد شوند خیلی پیچیده نیست، چون در این صورت سناریوی دوم خرداد تکرار خواهد شد. وی با اظهار اینکه در چنین وضعیتی اصولگرایان قوه مجریه را از دست خواهند داد و کشور دچار حالت دوقطبی در فضای سیاسی می‌شود، بیان کرد: در این شرایط نیز قطب ضعیف اصلاح‌طلبان و قطب نیرومند از نظر قدرت سیاسی اصولگرایان خواهند بود. این فعال اصلاح طلب ادامه داد: در عین حال اصولگریان نمی‌خواهند در داخل و خارج چنین بازتابی بوجود آید که انتخابات به صورت یک قطبی برگزار می‌شود، بنابراین آنها تلاش زیادی خواهند کرد تا افرادی مانند حسن روحانی و کواکبیان را به عنوان نامزد جبهه اصلاح طلب معرفی کنند.

زیبا کلام تاکید کرد: این در حالی است که مردم نه آقای روحانی و نه آقای کواکبیان را به عنوان اصلاح طلب به رسمیت نمی‌شناسند. وی با بیان اینکه در صورت کاندیداتوری این افراد آنها در انتخابات رای نخواهند آورد، بیان کرد: آقای روحانی در صورت کاندیداتوری حداکثر ۲ میلیون رای و آقای کواکبیان حداکثر یک میلیون رای خواهند داشت. زیباکلام با بیان اینکه در شرایط فعلی نه اصلاح‌طلبان خودشان تمایلی برای شرکت برای انتخابات دارند و نه اصولگرایان تمایل به شرکت آنان دارند، بیان کرد: در چنین شرایطی احتمال جدی وجود دارد که شورای نگهبان فردی چون خاتمی را نیز رد صلاحیت کند.

وی با بیان اینکه فقط یک احتمال وجود دارد که هاشمی و خاتمی یعنی اصلاح‌طلبان از سوی اصولگرایان کارت حضور در انتخابات را پیدا کنند، بیان کرد: این حالت در صورتی اتفاق خواهد افتاد که احمدی نژاد بتواند برای رحیم مشایی مجوز ورود به انتخابات را بگیرد. این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه شورای نگهبان صلاحیت مشایی را تایید نخواهد کرد، اظهار داشت: با این وجود احمدی نژاد تلاش خواهد کرد نظیر اتفاقی که برای دکتر معین افتاد تایید صلاحیت مشایی را از طریق حکم حکومتی بگیرد. وی ادامه داد: در صورت تایید مشایی و عدم حضور اصلاح طالبان، مشایی خواهد توانست با رای ۲ حتی ۳ برابر هر نامزد مورد نظر اصولگرایان آنان را براحتی شکست دهد. زیباکلام افزود: بنابراین در این وضعیت تنها چاره اصولگرایان برای جلوگیری از پیروزی مشایی آنست که اجازه ورود به هاشمی و خاتمی بدهند. وی گفت: اگر گزینه خاتمی و هاشمی برای اصولگرایان بد است، رحیم مشایی برای آنها بدتر است.

استاد دانشگاه تهران با اظهار اینکه در این وضعیت اصولگرایانچاره ای جز دادن اجازه حضور اصلاح‌طلبان را نخواهند داشت، گفت: اگر احمدی نژاد نتواند به هر دلیلی تایید صلاحیت مشایی را بگیرد اصولگرایان دیگر اجازه ورود اصلاح‌طلبان را نخواهند داد چون در این صورت دیگر هیچ تهدیدی متوجه آنها نخواهد بود. این فعال اصلاح طلب با بیان اینکه در این وضعیت مشکل اساسی اصلاح‌طلبان مجاب کردن نیروها و بدنه اجتماعی بالقوه طرفدار اصلاح‌طلبان است تا حاضر شوند در انتخابات شرکت کنند، اظهار داشت: چون اکنون خیلی از رای دهندگان بالقوه اصلاح طلب نمی خواهند دیگر در انتخابات شرکت کنند. وی ادامه داد: جدای از حوادث بعد از انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ خیلی از آنان معتقدند که به فرض هم ما در انتخابات شرکت کنیم و به فرض هم که خاتمی، هاشمی یا عارف هم پیروز شوند، با توجه به اینکه همه قدرت در دست اصولگرایان است هیچ کاری از دست یک رئیس جمهور اصلاح طلب ساخته نیست. بنابراین بزرگترین مشکل اصلاح‌طلبان این است که خیلی از طرفدارانشان دیگر حاضر به شرکت در انتخابات نیستند.

وی با بیان اینکه قدرت اصولگرایان به مراتب بیشتر از قدرت آنها در سال ۷۶ است و بنابراین کار برای اصلاح‌طلبان دشوار است، تاکید کرد: خیلی از ۲۰ میلیون نفری که در دوم خرداد ۱۳۷۶ به خاتمی و خیلی از ده میلیون نفری که در سال ۱۳۸۴ به هاشمی و خیلی از ۱۳ میلیون نفری که به میرحسین موسوی رای دادند حاضر نیستند در این شرایط در انتخابات شرکت کنند. زیباکلام افزود: دروضعیت فعلی برای اصلاح‌طلبان قبولاندن این امر به مردم بالاخص جوانان که تنها راه پیشبرد دموکراسی از راه صندوق رای وزارت کشور است کار بسیار دشواری است. وی گفت: در عین حال رهبری اصلاحات چاره ایی ندارند جز اینکه ناراضیان و ناامیدان از انتخابات را مجاب و ترغیب کنند تا در انتخابات شرکت کنند و به نامزد مورد نظر رهبری اصلاح‌طلبان رای دهند. وی با اظهار اینکه به لحاظ رای آوری خاتمی از هاشمی مناسبت تر است، تاکید کرد: با کاندیداتوری خاتمی در مقایسه با هاشمی شانس اصلاح‌طلبان برای پیروزی در انتخابات قطعی می شود.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: با این وجود به لحاظ پیشبرد امور مملکت و و برون رفت از وضعیت هولناک سیاسی و اقتصادی و وضعیتی که ایران در جایگاه بین المللی پیدا کرده حضور هاشمی قطعا مناسب تر وموثر تر از خاتمی است.
زیباکلام با اظهار اینکه تمام این پیش بینی ها بستگی به چگونگی اقدامات احمدی نژاد دارد، تاکید کرد: ممکن است احمدی نژاد در مواجه با اصولگرایان اصطلاحا به مرگ بگیرد که به تب راضی شوند.

وی در توضیح منظور خود گفت: این شرایطی است که او بتواند در قدرت با اصولگرایان شریک شود و با صرفنظر کردن از مشایی آنها را برای حمایت از دکتر صالحی، شیخ الاسلام، مجتبی ثمره و یا یکی از افراد خودش به جای ولایتی یا حداد عادل مجاب کند. این فعال اصلاح طلب با بیان اینکه اگر اصولگرایان بر روی نامزد خود یعنی ولایتی و یا حداد عادل اصرار ورزند و با احمدی نژاد به توافق نرسند در آنصورت انتخابات سه وجهی می شود، تاکید کرد: در این صورت چنانچه از سوی اصولگرایان ولایتی و یا حداد، از سوی دولت نیکزاد و یا صالحی و از سوی اصلاح‌طلبان هاشمی رفسنجانی نامزد شوند، در همان دور اول هاشمی پیروز انتخابات خواهد بود.

وی ادامه داد: اما اگر احمدی نژاد موفق شود کارت ورود مشایی را بگیرد و اصلاح‌طلبان هم مجوز حضور داشته باشند در چنین وضعیتی کار به دور دوم خواهد کشید و هاشمی موفق خواهد شد در دور دوم مشایی را شکست دهد. اگر اصولگرایان مشایی را بر هاشمی و خاتمی ترجیح دهند و از سوی اصلاح طلبان کسی جز دکتر عارف را اجازه کاندیداتوری نیابد، در آن صورت شرایط برای اصلاح‌طلبان بسیار دشوار می‌شود.

جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۸:۰۵
کد خبر : 11443
بازدیدها: 124

پاسخی بگذارید »