سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

زهرمار، شفا بخش!!

danesheroz1 اسفند ۶, ۱۳۹۲ ۰
زهرمار، شفا بخش!!

دانش روز: شاید عجیب به نظر برسد که زهر جانوران یک منبع ساخت دارو باشد اما این ترکیبات سمی در صنعت داروسازی اهمیت خارق العاده ای دارند

 به گزارش دانش روز، بدون شک سر و کله زدن با یک افعی تجربه آرامش بخشی نیست. این جانوران سمی، میتوانند تا چندین متر رشد کنند با حس کردن گرمای بدن شما به کمک یک جفت اندام شناسایی فرو سرخ بسیار حساس که دقیقا زیر چشمان جانور قرار دارد،مدت ها  پیش از آنکه شما حتی متوجه آن شوید،مار شما را احساس می کند.برخورد با یکی از این مخلوقات در زیستگاه های طبیعی آنها در جنگل های آمریکای جنوبی مسلما برای هیچ کس خوشایند نیست؛به همین دلیل خیلی کنایه آمیز است که بدانیم از زهر افعی حفره دار دارویی تهیه می شود که برای درمان فشار خون بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

در حقیقت ،ترکیب سمی مواد شیمیایی که ما آن را به عنوان زهر می شناسیم،تاریخچه ای طولانی در درمان پزشکی دارد.از وزغ های سمی تا رطیل های زهرآگین ،حیوانات زهر دار تامین کننده مواد اولیه طب سنتی در سراسر دنیا بوده اند.بر خلاف آنچه به نظر می رسد ،زهر بسیاری از خواص مورد نیاز یک داروی خوب را در خود دارد.وقتی یک موجود زهر دار به شکار خود حمله می کند ، مواد شیمیایی که به بدن طعمه تزریق می کند  باید به اندازه کافی با ثبات باشد که تا رسیدن به نقطه عملکرد خود با سیستم دفاعی بدن قربانی مبارزه کند. هزاران  سال تکامل باعث شده است  تا زهر جانوران دقیقا همان چیزی باشد که پزشکان امیدوارند یک داروی تزریقی بتواند انجام دهد.

با این وجود،صنعت پزشکی غرب  در استفاده از این دارایی طبیعی مشکلات زیادی داشته استدر سال ۱۹۸۱(۱۳۶۰) کاپتوپریل-دارویی که از زهر افعی حفره دار تهیه شده بود نخستین داروی زهر- مبنایی بود که توانست تایید یه سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA)را به دست آورد.طی دو دهه پس از آن،شرکت های داروسازی با سرعتی قطره چکانی اقدام به تولید داروهای مشابه کردند. با این وجود،اکنون به نظر می رسد که با ورود تحقیقات سم شناسی  به دوران ژنتیک ، این چکه چکه ها به یک جریان پیوسته تبدیل شده است و کار سابقا طاقت فرسای آزمایش و بررسی معجون های زهرآگین برای تهیه یک دارو، به فرایندی با بازدهی بالا تبدیل شده است.در نتیجه زهر به یکی از مهم ترین مواد اولیه در صنعت دارو سازی تبدیل شده است.

منبع: نوجوان ها

سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۳:۰۰
کد خبر : 95441
بازدیدها: 290

پاسخی بگذارید »