پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

زندگی مجردی و آسیب هایی مانند اعتیاد

danesh اسفند ۲۹, ۱۳۹۳ ۰
زندگی مجردی و آسیب هایی مانند اعتیاد

دانش روز: در شیوع و ایجاد بیماری اعتیاد که یکی از پدیده های تاریک و شوم اجتماعی هست و به نوعی بیماری مخرب قرن نیز نامیده می شود این تغییرات بی تاثیر نبوده است.

به گزارش دانش روز، وبلاگ ♨___ دمـــنـو ش اندیشــــه ___♨ از باشگاه وبلاگنویسان استان کردستان نوشت: یکی از مزایای این نوع روش زندگی در گذشته , ازدواج زود و آسان جوانان بود . با شناخت فامیلی از فرد و مطمئن شدن به وجود یک چتر حمایتی سالم و سنتی مثل خانواده در کنار جوان , روابط آغاز می شد و جوانان زود وارد زندگی زناشوئی و به تعبیری زود وارد اجتماع و محیط کار می شدند ولی با این خصوصیت متمایز که هنوز تحت حمایت خانواده خود هستند و تا زمانی که به استقلال مناسب فکری و اقتصادی نرسیده اندمی توانند از خانواده ی خود ، کمک بگیرند و بهترین مشاوران دلسوز را در کنار خود داشته باشند.

با تغییر نسل و فرهنگ مدرنیته ، ورود تکنولوژی ، گسترش علم و شیوع نگرش جدید به زندگی اجتماعی و مهم تر از همه مشکلات اقتصادی که در این سالها به زندگی مردم اضافه شده است دیگر نه آن زندگی های پررنگ دسته جمعی و فامیلی گذشته وجود دارد و نه خانواده ها توان تامین زندگی زوج جوانشان را در کنار هزینه های کمرشکن زندگی خود خواهند داشت به همین دلیل نوع ایجاد روابطی که به ازدواج و زندگی زناشویی ختم می شود به وضوح نسبت به گذشته تغییر کرده است.
در شیوع و ایجاد بیماری اعتیاد که یکی از پدیده های تاریک و شوم اجتماعی هست و به نوعی بیماری مخرب قرن نیز نامیده می شود این تغییرات بی تاثیر نبوده است . اگر حتی یک نگاه سطحی به شهر های سنتی بیاندازیم متوجه این پدیده نو ظهور خواهیم شد که تا قبل اصلا مشاهده نمی کردیم و یا اگر هم بوده بسیار کم و مربوط به افراد غیر بومی این شهر می شده است.
زندگی مجردی  و تمایل جوانان به این نوع از زندگی , مسئله ای بسیار نگران کننده و قابل تامل می باشد. تمایل جوانان به جدایی زود از خانواده ها و تشکیل یک زندگی به دور از خانواده و به تنهایی و یا در کنار یک یا چند نفر از همفکران خود بدون داشتن پشتوانه فرهنگی مناسب ، ندانستن آداب و قواعد این نوع از زندگی ، بسیار نگران کننده است .بسیاری از افرادی که حتی در گذشته زندگی متاهلی داشته و اکنون به دلایلی قابل احترام تصمیم به جدایی و ترک زندگی متاهلی را گرفته اند ، بعد از جدایی از همسر به محیط خانواده برنمی گردند و ترجیح می دهند تا مدتی کوتاه هم که شده , زندگی مجردی را تجربه کنند. این تمایل متاسفانه نه در بین آقایان بلکه در بین خانم ها نیز رواج پیدا کرده و طبعاً با شروع این نوع از زندگی ، بسیاری از خط قرمز ها ، هنجارها و فرهنگ های مناسب خانوادگی قدیمی ،  برداشته و یا کمرنگ می شود.این پدیده انسانی در کنار تغییر معماری شهرها و وجود مجتمع های بزرگ و گوناگون ( در شهرستانها وجود مسکن مهر در نقاطی دور از شهر), بدون هیچگونه نیروی نظارتی و کنترلی , محیط مناسبی برای ایجاد و شیوع ناهنجاری های جدید و نوپا در شهرهای مختلف می شود .اعتیاد + مصرف مواد + مصرف مواد مخدر + علل اعتیاد + گرایش به اعتیاد + مواد مخدر .+ اعتیاد به مواد مخدر + معتاد + جوان معتاد
« زندگی مجردی» عامل بسیار قوی و مهم برای شروع ، گسترش و عود مجدد بیماری اعتیاد زندگی در خانه های مجردی , بدون هیچ قانون و قاعده فرهنگی و منطقی و تنها استوار بر سلیقه افراد آن خانه که محلی مناسب برای رهایی از قید و بندهای اجتماعی , تدارک دیده اند ، خود یکی از علل گرایش دوباره فرد بهبود یافته به بیماری اعتیاد است.
اکنون در این شهر زندگی های مجردی صرفاً به زندگی دانشجویی محدود نمی شود , زیرا با توجه به تعدد و فراوانی انواع مراکز علمی در تمام نقاط کشور , اکثر دانشجویان , بومی شده اند و بسیاری از خوابگاه های دانشجویی شهر به دلیل نبود دانشجوی غیر بومی , خالی و یا تغییر کاربری داده اند.این موضوع درجایی بسیار بغرنج می شود که حتی کسانی که دارای خانواده و تعهد به یک زندگی مشترک زناشویی هستند نیز بصورت فردی و یا گروهی ، هر از گاهی این نوع زندگی را تجربه می کنند و یا ساعاتی را که باید به خانواده خود اختصاص بدهند ترجیح می دهند بعنوان مثال به خانه دوست مجردشان بروند و در آنجا سپری کنند. حال به نظر شما ! در مورد کسی که سابقه مصرف مواد مخدر نداشته و یا اگر هم داشته , درحال بهبودی و درمان بیماری اعتیاد می باشد، با ورود به چنین فضایی که شخص آزادانه به مصرف مواد مخدر مشغول هست چه اتفاقی خواهد افتاد؟البته این مثال دلیل نمی شود که همه کسانی که این نوع زندگی را دارند خدای ناکرده آلوده به مواد مخدر و یا دارای فساد اخلاقی می باشند. خیر!! اصلا منظور از نوشتن این مقاله القاء چنین تصور غلطی به ذهن خواننده نیست بلکه به نوعی آگاه سازی در مورد بیماری اعتیاد و یکی از علل مهم عود مجدد بیماری اعتیاد در بین بیماران بهبودیافته می باشد.من به نوبه خود وظیفه می دانم تا این معضل را بصورت رسانه ای به مقامات مسئول شهر گوشزد کنم تا با فرهنگ سازی خانواده ها و ایجاد امنیت روانی و اجتماعی برای جوانان , حال که به این نوع زندگی گرایش پیدا کرده اند , آداب و قوانین سالم زیستن در زندگی مجردی را بیاموزند.«زندگی مجردی» و استقلال زودهنگام و قاطعانه ی جوانان و بریدن از خانواده و رفتارهای جمعی ، در حال شیوع و گسترش بوده و هست و هیچگونه نمی توان مانع آن شد اما با آموزش قوانین و تعلیم اصول اخلاقی صحیح , در چنین شرایطی می توان با واکسینه کردن فکری جوان و فرهنگ سازی در جامعه ، مانع از بروز آسیب های جدی اجتماعی ناشی از آن شد . انتخاب این نوع زندگی ، فرصتی مناسب را برای پرداختن به دل مشغولی های فکری ایجاد می کند و یا زمان مناسبی برای استراحت فکری و جسمی افراد است . این نوع زندگی می تواند به نوعی با پرورش فکر صحیح در بین جوانان، منشاء بسیاری از خلاقیت ها و نوع آوری های علمی , هنری و فرهنگی باشد؛ فرصتی برای مطالعه بیشتر و بهتر و به نوعی خودسازی. انتخاب این نوع زندگی باید بر اساس فکر و اندیشه و تعامل مثبت با جامعه باشد نه به نوعی فرار از مشکلات و قیدوبندهای اجتماعی. اگر این قوانین رعایت و عملی شود حتی مثل بسیاری از جوامع پیشرفته دید جامعه نسبت به این نوع زندگی مثبت شده و افرادی که پایبند به خانواده هستند به راحتی با این پدیده در مجتمع خود کنار می آیند و با نگرشی مثبت می پذیرند.
در حیطه کاری خودم در درمان بیماری اعتیاد , متاسفانه زندگی تنهایی و بی قاعده بسیار مخل و آسیب زا می باشد و هرگز بیماری که در حال بهبودی هست را توصیه به تنهایی و ورود به این نوع زندگی را نمی کنم مگر تا زمانی که به قواعد سالم زیستن و پاک ماندن از بیماری اعتیاد بینش و آگاهی لازم را پیدا کند.

جمعه ۲۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۸
کد خبر : 146768
بازدیدها: 856

پاسخی بگذارید »