چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

رییس جمهور در دیدار مدیران نظام سلامت:

زمان بازنگری اساسی در نظام سلامت رسیده است/به شدت مخالف تجاری شدن بخش سلامت هستم

danesheroz دی ۱۸, ۱۳۹۱ ۰

رییس جمهور با تأکید بر ضرورت بازنگری در نظام فعلی بهداشت و درمان کشور گفت: ظرفیت نظام بهداشت و سلامت فعلی کشور بسیار گسترده است و برای بهره‌برداری بهتر آن باید یک بازنگری اساسی در آن صورت گیرد و با نظام پزشک خانواده یک سیستم پایش سلامت ایجاد شود

محمود احمدی نژاد عصر امروز (دوشنبه) در نشست صمیمی روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و مدیران نظام سلامت کشور با سخت و سنگین توصیف کردن کار در حوزه بهداشت و درمان گفت: دایره خدمات، کیفیت کار و همچنین حجم کار در حوزه سلامت گسترش بسیار خوبی داشته و سطح توسعه فضاهای درمانی و بهداشتی افتخارآفرین است و کشورمان در شیوه‌های درمان و بهداشت نیز در بالاترین سطوح بین‌المللی قرار داریم.

رییس جمهور با بیان اینکه در حوزه پژوهش و تحقیقات در عرصه سلامت اقدامات خوبی صورت گرفته است، افزود: کارهای اجرا شده در این بخش‌ها و همچنین پیشرفت کشور در عرصه ساخت داروها در کشور، با هیچ دوره‌ای قابل مقایسه نیست و از زحمات دست‌اندرکاران این حوزه تقدیر و تشکر می‌کنم.

احمدی نژاد با اشاره به گستردگی وظایف در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: هر بخش این وزارتخانه به اندازه یک وزارتخانه مسئولیت و کار برعهده دارد اما با وجود گستردگی و سنگینی وظایف و مسئولیت‌ها، اقدامات بسیار خوبی انجام داده‌اید.

رییس جمهور در ادامه سخنان خود با بیان اینکه دولت پشتیبانی از فعالیت‌های حوزه بهداشت و درمان را وظیفه خود می‌داند، گفت: دولت آماده حمایت و همکاری لازم جهت تسریع در بهره‌برداری از پروژه‌های تحقیقاتی و پروژه‌های نیمه‌کاره حوزه بهداشت، درمان و سلامت است.

احمدی نژاد به ضرورت اصلاح نظام سلامت که از سوی روسای دانشگاه‌ها مطرح شده اشاره کرد و گفت: نظام فعلی سلامت به معنای پایش اولیه بهداشت و درمان است، باید بازنگری شود چرا که این نظام روان کار نمی‌کند، بنابراین باید با روان کردن آن کیفیت کار را بالا برد و این کار شدنی است.

رییس جمهور به ظرفیت‌ها، امکانات و توانایی‌های موجود در کشور اشاره کرد و گفت: هوش، استعداد، همت، سابقه تاریخی و همچنین دستاوردهای عظیمی در بخش‌های مختلف کشور وجود دارد که با تکیه بر آن می‌توان با اصلاح نظام سلامت فعلی، هزینه‌های درمان کسانی را که به خدمات‌ درمانی سطح بالا نیاز می‌یابند، کاهش داد.

احمدی‌نژاد در ادامه اجرای طرح پزشک خانواده را مورد تأکید قرار داد و گفت: این طرح، طرحی نیست که براساس آن فقط تعدادی پزشک استخدام شده و بودجه‌ای برای آن در نظر گرفته شود، بلکه اجرای طرح پزشک خانواده به معنای آن است که نظام سلامت کشور به گونه‌ای طراحی شود و سازمان یابد که هزینه‌های پرداختی دولت، بیمه‌ها و مردم در امر درمان در جای مناسب و به شکل مناسب هزینه شود. البته اگر لازم شد باید نیرو هم استخدام شود اما طرح پزشک خانواده به معنای ایجاد یک نظام پایش سراسری از هر خانه تا مراکز درمانی است.

رییس جمهور افزود: اگر این طرح کامل اجرا شود، مطمئن هستم که هزینه‌های ملی و سرانه بهداشت و درمان کشور کاهش می‌یابد ضمن اینکه کسانی که در این عرصه مشغول خدمت هستند درآمد بالاتری کسب خواهند کرد.

احمدی‌نژاد خطاب به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و مدیران نظام سلامت تأکید کرد: باید اجرای طرح پزشک خانواده را به عنوان یکی از مهمترین طرح‌های حوزه سلامت در دستور قرار دهیم و برای هر فرد پرونده پزشکی در نظر گرفته شود تا ضمن کنترل بیماری‌ها و درمان افراد مصرف داروها نیز از نظر حجم، کنترل شود و معتقدم این طرح را می‌توان ظرف پنج تا شش ماه عملیاتی کرده و چارچوب اصلی آن را شکل داد.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به موضوع جذب دانشجویان پزشکی خارج از کشور برای تحصیل در داخل که از سوی یکی از روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی مطرح شده بود، گفت: این ایده خیلی خوبی است که از کشورهای دیگر دانشجوی پزشکی بگیرید. ظرفیت‌ها موجود است و می‌توان با احیای دوباره نظام آموزش شبانه به تربیت دانشجو پرداخت. سطح دانش پزشکی ایران بسیار بالاست و چه بسا تحصیل ایرانیان در دانشگاه‌های پزشکی خارج از کشور هیچ دانشی به علوم پزشکی کشور اضافه نمی‌کند لذا بهتر است ایرانی‌ها در کشور خودشان رشته پزشکی تحصیل کرده و حتی از دیگر کشورها نیز دانشجو جذب کنیم.

احمدی نژاد با اشاره به فعالیت پزشکان خارجی در کشور در دوره قبل از انقلاب گفت: در آن مقطع وقتی برای درمان یک بیماری ساده به درمانگاه‌ها، مراجعه می‌شد، پزشکان خارجی در آنجا بودند، اما الان به جایی رسیده‌ایم که خدمات و دانش پزشکی صادر می‌کنیم.

رییس جمهوربه اقدامات انجام شده در بخش پژوهش بهداشت و درمان اشاره کرد و گفت: در این زمینه نیز اقدامات خوبی انجام شده و خوشبختانه داروهای خوبی هم تولید شد، و از همه شما می‌خواهم که در زمینه تولید دارو برنامه‌ریزی کنید و هر کمکی هم که نیاز باشد دولت آماده انجام است.

احمدی نژاد با بیان اینکه سطح توقع ملت از جامعه پزشکی کشور بالا رفته است، گفت: این یک انتظار به حقی است و البته لطف خداوند است و این انتظار نیز خود افق پرواز ایجاد می‌کند.

رییس جمهور تأکید کرد: وقتی دارو به عنوان ابزار فشار بدخواهان ملت قرار می‌گیرد، باید آن را خودمان تولید کنیم تا این حربه خنثی شود.

احمدی نژاد تصریح کرد: اینجانب به شدت با تبدیل شدن بخش بهداشت و درمان به بخش تجاری مخالف هستم زیرا کسی که به دنبال کار تجاری باشد، باید در بخش مناسب آن فعالیت کند و طبابت همواره در ایران حرفه مقدسی بوده است و نباید عرصه تجارت شود.

رییس جمهور در این زمینه به مسأله اخلاق پزشکی اشاره کرد و گفت: اخلاق پزشکی به معنای پایه تنظیم‌کننده رابطه بیمار با یک پزشک است و از آنجا که بخشی از باهوش‌ترین جوانان در حوزه پزشکی وارد می‌شوند مسأله مادی خیلی زود آنها را اقناع می‌کند و در حوزه اخلاق هم در کمترین زمان به آن حد و مرزی که باید، می‌رسند.

احمدی نژاد در بخش پایانی سخنان خود با تأکید بر اینکه انسان جاودانه بوده و برای ابدیت خلق شده است، گفت: انسان خلق شد تا در بالاترین مراحل هستی زندگی کند، این دنیا فرصتی برای پرواز به کمال است و به رابطه بین انسان و خدا خلاصه می‌شود.

رییس جمهور با بیان اینکه همه درخواست‌ها به خدا برمی‌گردد و ما همه از خدا تقاضای خود را مطرح می‌کنیم، افزود: هوشمندان عالم از این زندگی جز خدا چیزی را نمی‌خواهند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه ملت ایران انقلاب کرد تا به خود انسانی و الهی برگردد، تصریح کرد: بهترین کانون‌ها که فرهنگ انسان بودن را گسترش می‌دهد، دانشگاه‌هاست و دانشگاه باید نیروهایی تربیت کند که خود را بشناسد و رسالت اصلی دانشگاه‌ها فراتر از نیروی انسانی متخصص، تربیت انسانی است.

رییس جمهور تأکید کرد: امیدوارم نظام سلامت کشور همانگونه که در ابداع، نوآوری و علم، کارهای بزرگی انجام داده و در جهان درخشیده است در آینده نزدیک به جایی برسد که پرچمدار تربیت و ساختن انسان‌های بزرگ و تقدیم آنها به جامعه بشری، شود.

احمدی‌نژاد گفت: باید جامعه شاهد را برپا کنیم تا جامعه جهانی شاهد برپا شود و شما نشان داده‌اید که این قابل تحقق است و مطمئن هستم اهداف بلند سلامت و بهداشت کشور به دست توانای شما تحقق می‌یابد.

پیش از سخنان رییس جمهور سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعدادی از روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

طریقت منفرد سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این نشست، توجه به عدالت، کیفیت و کارایی در موضوع سلامت را مورد تأکید قرار داد و گفت: عدالت در بخش بهداشت و درمان به معنای آن است که سهم مردم از پرداخت هزینه‌ها از جیب‌شان کاهش یابد و پرداخت هزینه‌ها باید در حد توان و دریافت خدمت در حد نیاز باشد.

وی با بیان اینکه رعایت کرامت انسانی بیمار در مسأله کیفیت بهداشت و درمان مهم است، گفت: رعایت استانداردها چه در زمینه تربیت نیروی انسانی و چه در زمینه تجهیزات و امکانات در مسأله کیفیت بهداشت و درمان باید مد نظر باشد.

سرپرست وزارت بهداشت و درمان تاکید کرد: در بخش کارایی نیز باید به این نکته توجه شود که از امکاناتی که نظام در اختیارمان می‌گذارد حداکثر بهره‌برداری صورت گیرد که در این زمینه‌ها جاهای خالی زیادی وجود دارد و باید اقداماتی در این زمینه صورت گیرد.

طریقت منفرد به قانون برنامه پنج‌ساله توسعه کشور اشاره کرد و گفت: در بخش سلامت و بهداشت و درمان باید این قانون را با سرعت هر چه بیشتر اجرایی کنیم.

شیرانی رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه ۲۲ سال در حوزه سلامت و درمان مدیر بود، گفت: انصافاً کاری که در دولت نهم و دهم در حوزه سلامت مردم انجام شد، در هیچ زمانی انجام نشده است و این اقدامات انجام شده اصلاً با گذشته قابل مقایسه نیست.

وی خطاب به رییس جمهور گفت: با همت شما کارهای بسیار بزرگی انجام شده و شما ثابت کردید که از جنس مردمید و ما در دوران شما یاد گرفتیم که چگونه کار کنیم.

شکیبا رییس دانشگاه علوم پزشکی سیستان و بلوچستان نیز با بیان اینکه کلنگ احداث ۷۵۷ پروژه در دولت نهم و دهم در این دانشگاه به زمین زده شد، گفت: ۵۹۷ پروژه به بهره‌برداری رسید و ۱۶۰ پروژه نیز از ۲۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت کار داشته و هیچ پروژه‌ای هم تعطیل نشده است.

وی با تأکید بر اینکه خدمات بسیار زیادی در سطح استان در بخش کنترل بیماری‌ها انجام شد، گفت: خوشبختانه فلج اطفال به طول کلی از بین رفت و در بخش کنترل بیماری مالاریا نیز موفقیت‌های چشمگیری داشته‌ایم.

محمدی رییس دانشگاه علوم پزشکی یزد نیز با تأکید بر اینکه رضایتمندی مردم، عدالت در سلامت و عدالت در توزیع متخصص در این دولت نسبت به دولت‌های گذشته بی‌سابقه بوده است، گفت: ما با همه وجود و توان در خدمت دولت هستیم و امیدواریم حمایت‌ها و پشتیبانی‌های لازم صورت گیرد.

وی همچنین بخش‌هایی از میثاق‌نامه‌ای را که از سوی روسای دانشگاه علوم پزشکی تهیه شده بود قرائت کرد.

ابوالقاسمی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز با بیان اینکه بودجه سازمانی ما از سال ۸۵ تا کنون ۱۲ برابر شده، گفت: دستاوردهای کسب شده در بخش سلامت و بهداشت و درمان بیش از حد تصور است و موفقیت‌های خوبی نیز در زمینه فاکتور ۷ داشتیم.

وی افزود: دولت دکتر احمدی‌نژاد به خوبی به موضوع هدفمندکردن یارانه‌ها پرداخت در حالی که سال‌های متمادی عده‌ای فقط شعار دادند و از کنار آن عبور کردند. همچنین در زمینه تربیت نیروی انسانی در بخش بهداشت و درمان گام‌های بلندی برداشته شد و به سطح بی‌نیازی رسیدیم.

 

دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۱ - ۱۹:۵۸
کد خبر : 2994
بازدیدها: 255

پاسخی بگذارید »