یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

زبان رایج در آذربایجان، ترکی نیست

danesheroz1 دی ۲۲, ۱۳۹۲ ۱
زبان رایج در آذربایجان، ترکی نیست

دانش روز: زبان رایج در آذربایجان که این روزها به غلط ترکی خوانده می‌شود به دلیل تفاوت‌ های ریشه‌ ای و زبان‌ شناختی ترکی نیست

به گزارش دانش روز، کیامهر فیروزی با اشاره به اینکه هم اکنون قلم خود را برای نگارش دو کتاب جدید بر روی کاغذ می‌لغزاند، افزود: کتاب “زبان دری متعلق به همه ایرانیان” هم اکنون بر روی میزکار من قرار گرفته است.

به گفته فیروزی، کتاب دیگری با موضوع نگارشی درباره زبان کنونی آذربایجان و پیوندهای آن با زبان ایران هم درحال حاضر قلم این نویسنده را دچار لغزش کرده است.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه زبان رایج در آذربایجان، ترکی نیست، اظهار داشت: اصل زبان‌های ترکی آلتایی برای مردم آذربایجان قابل فهم نیست.

این نویسنده تصریح کرد: زبان کنونی رایج در آذربایجان تلفیقی از زبان‌های ترکی، مخلص عربی و ایرانی است.

فیروزی در پایان خاطر نشان کرد: نویسنده در کتاب نگارشی درباره زبان کنونی آذربایجان و پیوندهای آن با زبان ایرانی سعی کرده تا تفاوت زبان ترکی آلتایی و زبان رایج در آذربایجان را از لحاظ ریشه‌ای و زبان‌شناختی اثبات کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۲ - ۲۲:۳۲
کد خبر : 87337
بازدیدها: 415

یک دیدگاه »

  1. سپید مرداد ۵, ۱۳۹۳ در ۱:۵۷ ق٫ظ - Reply

    کیامهر فیروزی این نظرات رو برای خودش نگه داره چون اذربایجانیها همیشه ترک بوده و هستند و خواهند بود. این مطلب در مورد زبان ترکی ملت اذربایجان رو محکوم میکنم و ان را توهین به زبان و فرهنگ ۳۴ میلیون اذربایجانی میدانم

پاسخی بگذارید »