دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

پس از برکناری مرسی از سوی ارتش؛

رییس‌جمهور موقت مصر سوگند خورد/ جانشین مرسی کیست؟/ اعضای اخوان در زندان

28 danesheroz تیر ۱۳, ۱۳۹۲ ۰
رییس‌جمهور موقت مصر سوگند خورد/ جانشین مرسی کیست؟/ اعضای اخوان در زندان

دانش روز : عدلی منصور رئیس جمهور موقت مصر در برابر اعضای دادگاه عالی قانون اساسی این کشور سوگند خورد

به گزارش خبرگزاری پانا، بنا به گزارش شبکه تلویزیونی النیل مصر، شورای نظامی مصر پس از برکنار کردن محمد مرسی رئیس جمهور این کشور، عدلی منصور رئیس دادگاه عالی قانون اساسی را به عنوان رئیس جمهور موقت منصوب کرد.

عدلی محمود منصور تا زمان انتخاب رئیس جمهور جدید، در مدت ۶۰ روز وظیقه اداره کشور را برعهده خواهد داشت.

عدلی منصور: باید انتخابات ریاست جمهوری واقعی در کشور برگزار شود 

شبکه تلویزیونی النیل مصر در خبری فوری به نقل از عدلی منصور رئیس جمهور جدید این کشور اعلام کرد: باید انتخابات واقعی و به دور از تقلب ریاست جمهوری و پارلمانی برگزار شود.

وی از مشارکت مردمی در تظاهرات روز سی ام ژوئن و حمایت های ارتش تشکر کرد.

دادستانی مصر حکم بازداشت رهبر اخوان المسلمین را صادر کرد

شبکه تلویزیونی العربیه،در خبر فوری گزارش داد: دادستانی مصر حکم بازداشت رهبر و معاون جنبش اخوان المسلمین این کشور را صادر کرد.

شبکه تلویزیونی المیادین نیز در خبری به نقل از دادگاه عالی قانون اساسی مصر اعلام کرد: حکم انحلال مجلس مشورتی اجرا شده است.

این شبکه در خبری دیگر افزود: نیروهای امنیتی مصر سعد الکتاتنی رئیس حزب آزادی و عدالت و رشاد البیومی از دیگر اعضای ارشد جماعت اخوان المسلمین را به زندان طره (محل بازداشتگاه کنونی حسنی مبارک) منتقل کردند.

پرس تی وی از احتمال محاکمه مرسی خبر داد.

نخستین رئیس جمهور منتخب مصر شب گذشته پس از پایان ضرب الاجل ارتش مصر توسط نظامیان دستگیر و از قدرت برکنار شد.

رئیس ستاد مشترک ارتش مصر رئیس شورای قانون اساسی را مسئول انتقال حکومت و تشکیل دولت موقت اعلام کرد.

ارتش مصر با صدور بیانیه ای حمایت خود از مردم را اعلام کرد. رئیس ستاد مشترک ارتش در بیانیه خود تاکید کرد که قصد کودتا در کشور ندارد. وی تاکید کرد که رئیس شورای قانون اساسی مسئولیت انتقال حکومت را عهده دار خواهد شد و این دولت موقت مسئولیت اداره امور تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را بر عهده خواهد داشت.

ارتش مصر همچنین از برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری در این کشور خبر داد.

سخنگوی گروه اخوان المسلیمن مصر بامداد امروز اعلام کرد: مرسی که توسط ارتش از سمتش برکنار شده است ، در ساختمان وزارت دفاع در بازداشت است.

رییس جمهور جدید کیسیت؟

عدلی محمد منصور، رئیس جمهور جدید مصر در دوره انتقالی، در سمت های متعدد قضایی و دولتی خدمت کرده است.

عدلی محمد منصور متولد ۲۳ دسامبر ۱۹۴۵ است و سه فرزند به نام های «احمد، یاسمین و بسنت» دارد. منصور دومین رئیس دادگاه قانون اساسی مصر است همچنانکه وی دومین رئیس جمهور موقت این کشور پس از دکتر «صوفی ابوطالب» است.

ابوطالب که رئیس مجلس شعب مصر در بازه زمانی ۴ نوامبر سال ۱۹۷۸ تا اول فوریه سال ۱۹۸۳ بود، پس از بازداشت «محمد انور سادات»، به مدت ۸ روز یعنی از ۶ اکتبر تا ۱۴ اکتبر سال ۱۹۸۱، رئیس جمهور موقت مصر شد. منصور لیسانس حقوق را از دانشگاه قاهره در سال ۱۹۶۷ دریافت کرد. او در سال ۱۹۷۰ به عنوان نماینده شورای کشور فعالیت کرد، وی در سال ۱۹۹۲ در سمت نایب رئیس این شورا نیز انتخاب شد.

فعالیت در اداره فتوا و قانونگذاری ریاست جمهوری و استان‌های مصر، کار در اداره فتوا و قانونگذاری در وزارتخانه های تعلیم و تربیت و آموزش عالی از دیگر سوابق کاری رئیس جمهور موقت مصر است.

مجمع عمومی دادگاه عالی قانون اساسی مصر در ۱۹ ماه می گذشته، مستشار قضایی، عدلی منصور را که پیشتر معاون رئیس دادگاه بود، جانشین «ماهر البحیری» در سمت ریاست این دادگاه کرد.

طبق این گزارش، «عبد الفتاح السیسی» فرمانده کل نیروهای مسلح مصر نیمه شب گذشته با قرائت بیانیه ای درباره «نقشه راه در مصر»، عدلی منصور را به عنوان رئیس جمهور موقت در دوره انتقالی معرفی کرد تا اداره این کشور را تا زمان برگزاری انتخابات بر عهده بگیرد.

نیروهای ارتش مصر ، برخی دفاتر خبری در قاهره را تعطیل کردند

پس از برکناری محمد مرسی رییس جمهوری مصر ،‌ برخی دفاتر خبری در قاهره تحت فشار نیروهای ارتش مصر تعطیل شد.

در پی انتشار بیانیه ارتش مصر مبنی بر خلع محمد مرسی رئیس جمهور این کشور ، نیروهای ارتش مصر برخی دفاتر خبری را تعطیل کردند.

نیروهای ارتش مصر با حمله به شبکه های تلویزیونی مرتبط با اخوان المسلمین یا شرکتهای خدمات رسانه ای که عموما به طرفداری از محمد مرسی مظنون بودند تعدادی از کارکنان این شبکه ها را بازداشت کردند و برخی دفاتر خبری را تعطیل کردند.

بر این اساس تهیه گزارش و برقراری ارتباط زنده تلویزیونی برای برخی خبرنگاران مستقر در قاهره با اختلال مواجه شده است .

ارتش مصر: اجازه نمی دهیم به جریان های اسلامی در کشور اهانت شود

ارتش مصر با صدور بیانیه ای اعلام کرد اجازه نخواهد داد به جریان های اسلامی در کشور اهانت شود.

در بیانیه ای که احمد محمد سخنگوی ارتش مصر قرائت کرد آمده است:« خطاب ما به جوانان وابسته به جریان های اسلامی کشور است … در اخلاص، ملی گرایی و نیت صادقانه شما تردیدی نیست و در این زمینه ها تفاوتی با دیگر جوانان مصری ندارید… تدابیری که ارتش با مشورت شخصیت های سیاسی و دینی اتخاذ کرده است تهدیدی علیه شما نیست همانگونه که هدف از این تدابیر این نیست که جایگاه شما در کشور نادیده گرفته شود».

در این بیانیه تصریح شد:« نیروهای مسلح هرگز اجازه نخواهند داد به افراد وابسته به جریان های اسلامی اهانت شود زیرا شان و منزلت آنان نیز مثل بقیه مردم مصر است و در قلب مردم و نیروهای مسلح مصر جای دارند».

برکناری مرسی ضربه‌ای سنگین برای قطر بود

نشریه فایننشیال تایمز، در تحلیلی از شرایط کنونی منطقه اعلام کرد که خلع محمد مرسی از سمت ریاست جمهوری ضربه‌ای سنگین برای قطر بود. فایننشیال تایمز در مقاله‌ای به تحولات منطقه پس از مرسی پرداخت و نوشت که خلع محمد مرسی از سمت ریاست جمهوری ضربه‌ای سنگین برای قطر محسوب می‌شود که تمام کارت‌های خود را بر روی وی شرط بندی کرده بود. محمد مرسی با دخالت ارتش مصر روز گذشته از سمت ریاست جمهوری برکنار شد و اکنون در بازداشت به سر می‌برد. بسیاری از رهبران اخوان المسلمین هم توسط ارتش مصر بازداشت شده‌اند و اکنون تحت بازداشت و یا حصر خانگی قرار دارند.

مدیر شبکه وابسته به اخوان المسلمین بازداشت شد

به گزارش المیادین؛ کانال ۲۵ مصر با دخالت ارتش این کشور تعطیل شد و مدیر این شبکه هم توسط نیروهای امنیتی مصر بازداشت شد.

این شبکه از شبکه‌های اصلی وابسته به اخوان المسلمین محسوب می‌شود.

این در حالی است که یک منبع امنیتی مصر گفت: برای ۳۰۰ تن از سران گروه اخوان المسلمین قرار بازداشت و احضار صادر شده است.

نگرانی بان کی مون از ورود ارتش به مناقشات سیاسی

دبیر کل سازمان ملل ورود ارتش به مناقشات سیاسی در مصر را باعث نگرانی توصیف کرد. بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، درباره تحولات روز گذشته مصر گفته مداخله ارتش در سیاست همواره مایه نگرانی بوده و خواسته که دولت غیرنظامی سریعا سر کار بیاید.‏ پیش از این هم اتحادیه اروپا و باراک اوباما نسبت به تحولات مصر ابراز نگرانی کرده بودند. اوباما در خواست کرده بود که دولت غیرنظامی در مصر سریعا روی کار بیاید. گفته می‌شود که محمد مرسی، رئیس جمهور سابق مصر در بازداشت به سر می‌برد.

۱۴ کشته در درگیری های مصر پس از برکناری مرسی

در پی برکناری «محمد مرسی» از ریاست جمهوری مصر، بامداد امروز درگیری های شدیدی در خیابان های مصر صورت گرفت و در جریان آنها، ۱۴ تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

در ساعات اولیه صبح پنجشنبه در جریان خشونت هایی که در خیابان های مصر پس از اعلام برکناری مرسی و مکلف شدن رئیس دادگاه عالی قانون اساسی به عنوان رئیس جمهور موقت، صورت گرفت، ۱۴ نفر کشته و دها تن دیگر زخمی شدند. مدیر امنیتی استان «مطروح» در شمال غرب مصر گفت:« در درگیری های در مرکز زادگاه مرسی، مطرح بوقوع پیوست، ۸ نفر از جمله دو نظامی و شش تن از هواداران مرسی، کشته شدند. وی افزود:« ۷ تن از هواداران مرسی و ۵ نیروی ارتش نیز مجروح شده اند.»

مدیر امدادرسانی شهر ساحلی «اسکندریه» نیز گفت: ۳ نفر در درگیری بین هواداران و مخالفان مرسی در اسکندریه که به دخالت نیروهای پلیس انجامید، کشته شدند. این درگیری ها پس از قرائت بیانیه ارتش مصر توسط «عبدالفتاح السیسی» وزیر دفاع مصر درباره «نقشه راه در مصر» صورت گرفت.

آمریکا سفارت خود را در قاهره تخلیه کرد

آمریکا ساعاتی پس از اعلام برکناری «محمد مرسی» از ریاست جمهوری مصر، سفارت خود در قاهره را تخلیه کرد. وزارت خارجه آمریکا نیمه شب گذشته دستور داد، با توجه به ناآرامی های اجتماعی و سیاسی جاری در مصر، کارکنان غیرضروری سفارت و خانواده های این کشور از قاهره و شهرهای دیگر مصر خارج شوند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین به شهروندان آمریکایی گفته است سفر به مصر را به تعویق بیندازند و از آمریکایی های مقیم مصر خواسته است این کشور را ترک کنند. آمریکا همچنین به زنان درباره تشدید حملات جنسی علیه زنان در مصر هشدار داده است.

وستروله: برکناری مرسی ضربه‌ای بزرگ به دموکراسی است

شبکه تلویزیونی المیادین هم در خبری فوری اعلام کرد: گیدو وستروله وزیر خارجه آلمان با انتقاد از اقدام ارتش مصر در برکنار کردن محمد مرسی رئیس جمهور مصر تاکید کرد این اقدام ارتش ضربه ای بزرگ به دموکراسی است.

استقبال کشورهای عربی از برکناری مرسی

برخی کشورهای عربی از تغییرات صورت گرفته در مصر و برکناری «محمد مرسی» از قدرت در این کشور، استقبال کردند. «عبدالله بن عبد العزیز» پادشاه عربستان سعودی روز چهارشنبه پیام تبریکی برای «عدلی منصور» رئیس جمهور موقت مصر در دوره انتقالی فرستاد و گفت:« به نیابت از مردم عربستان به شما به خاطر به دست گرفتن رهبری مصر در این برهه حساس از تاریخ کشورتان تبریک می گویم.»

ملک عبدالله همچنین از نیروهای مسلح مصر و ژنرال «عبدالفتاح السیسی» فرمانده نیروهای مسلح این کشور تمجید و تصریح کرد، نیروهای ارتش مصر در این مرحله خردمندانه عمل کرده اند. همچنین «شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان» وزیر خارجه امارات نیز اعلام کرد، کشورش تحولات مصر را با رضایت خاطر دنبال می کند.

وی افزود، امارات مطمئن است که ملت مصر می تواند از شرایط بحرانی کنونی کشور عبور کند. «ناصر جوده» وزیر خارجه اردن نیز بر حمایت کشورش از مصر تأکید و از اراده ملت مصر استقبال کرد.

نتانیاهو: درباره تحولات مصر موضع‌گیری نکنید

نخست وزیر رژیم صهیونیستی از وزرای‌ کابینه خود درخواست کرده که درخصوص تحولات مصر سکوت پیشه کنند. بنیامین نتانیاهو از اعضای کابینه خواسته که درباره تحولات اخیر مصرفل موضعی اتخاذ نکنند.

این در حالی است که قرار داد کمپ دیوید که میان مصر و رژیم صهیونیستی منعقد شده برای سران این رژیم بسیار اهمیت دارد و آنها خواستار آن هستند که هر کسی که در مصر بر سر کار می‌آید به معاهده کمپ دیوید متعهد و پایبند باشد.

 

 

منبع : پانا

پنجشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۲ - ۱۹:۴۴
کد خبر : 34536
بازدیدها: 226

پاسخی بگذارید »