پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اختصاصي دانش روز:

ریشه کنی بیسوادی در ۵۰۰ روستای البرز در سال ۹۳

danesheroz1 دی ۱۶, ۱۳۹۲ ۰
ریشه کنی بیسوادی در ۵۰۰ روستای البرز در سال ۹۳

دانش روز: گفتگو با عیسی بابالو

به گزارش دانش روز، در اجلاس های جهانی که پس از سال ۲۰۰۰ با موضوع آموزش سواد تشکیل شده است، ۵ برنامه مهم تصویب و پیگیری می شود.

۱) برنامه آموزش برای همه که در اجلاس جهانی که در سال ۲۰۰۰ به تصویب رسیده است.

۲) برنامه اهداف توسعه هزاره که در سال ۲۰۰۰ و در سازمان ملل به تصویب رسده است و تا سال ۲۰۱۵ باید کشورها به آن برسند و تحت پوشش رفتن همه افراد لازم التعلیم از جمله آنهاست.

۳) دهه سوادآموزی ملل متحد از سال ۲۰۰۳ تا سال ۲۰۱۲

۴) طرح life یا سوادآموزی برای توانمند سازی که  اخیرا در برخی از کشورها اجرا می شود.

۵) برنامه تمرکز بر کیفیت که برای سالهای بعد از ۲۰۱۵ پیش بینی شده است.

تعریف حداقل سواد در ایران کسب توانایی سواد خواندن و نوشتن و حساب کردن و قران خواندن است واین در صورتی است که در ۹۷ کشور توانایی خواندن و نوشتن حداقل سواد تعریف شده است.

این مقدمه بهانه ای بود تا سراغ معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش  استان البرز برویم و طی گفتگویی از روند سوادآموزی و اقدامات پیش رو در استان آگاه شویم.

عیسی بابالو در گفتگو با خبرنگار دانش روز گفت: سواد آموزی شامل ۳ دوره به شرح ذیل می باشد.

۱)دوره سوادآموزی ( معادل اول، دوم و سوم ابتدایی ) با هدف کسب توانایی خواندن و نوشتن و حساب کردن و قرادت قران به مدت ۴۰۰ ساعت

۲)دوره تحکیم با هدف تثبیت و تحکیم سواد به مدت ۲۰۰ ساعت

۳) دوره انتقال ( معادل چهارم، پنجم و ششم ابتدایی ) و به مدت ۸۰۰ ساعت

وی افزود: تفاوت های اجرایی امسال با سال های گذشته در این است که در گذشته از آموزشیاران نهضت استفاده می شد و بی سوادان می بایست از طریق وی آموزش می دیدند ولی با استخدام این نیروها و انعزاف در مقررات جاری، همه افراد با سواد می توانند در زرح ریشه کنی بیسوادی شرکت کرده و علاوه بر اجر معنوی سرانه مربوط به هر دوره را نیز دریافت نمایند، با اجرای روش فرد به فرد به نیازها، علایق و تفاتهای فردی بیسوادان توجه بیشتری شده و از توانایی همه افراد علاقه مند استفاده  می شود.

عکس بابالو

بابالواظهار داشت: در آموزش های جدید  شرایز خاص بی سوادان نطیر شغل، مجرد و متاهل بودن، روستایی و شهری بودن، سن و سایر نیازهای آنها در انتخاب محتوای آموزشی مد نظر قرار می گیرد همچنین مکان و زمان آموزش و آموزش دهنده فرد بی سواد با نظر و توافق وی انتخاب می شود.

وی در ادامه گفت: علاقه مندان به شرکت در این طرح در استان البرز می توانند به ادارات آموزش و پرورش مناطق و شهرستانها مراجعه کرده و تحت آموزش  توجیهی قرار گیرند لازم به ذکر است به این افراد کتاب، cd  و نرم افزار راهنمای تدریس داده خواهد شد و در پایان دوره به ازای قبولی هر فرد در دوره سوادآموزی ۶۰۰ هزار تومان، در دوره انتقال ۷۲۰۰۰۰ هزار تومان پرداخت می شود در این راستا جا دارد به دانش آموز دبیرستانی آموزش و پرورش ناحیه ۴ کرج اشاره کرد که تا کنون ۱۶ نفر را با سواد کرده است!!

بابالو تعداد افراد تحت پوشش رفته در استان البرز را تا ۱۴ دیماه سال جاری در دوره سوادآموزی ۲۱۴۲ نفر و دوره انتقال ۹۱۶ نفر و دوره تحکیم ۹۳۱ نفر اعلام کرد.

وی مهمترین برنامه های نهضت سوادآموزی استان البرز در سال ۹۲ را به شرح ذیل اعلام کرد.

۱)ریشه کنی بی سوادی در ۵۰۰ روستای استان البرز

۲)آموزش سواد به همه اولیای بی سواد دانش آموزان استان

۳)به صفر رساندن بی سوادی در نقاط شهری تا پایان سال ۹۲

بابالو در پایان عنوان کرد با سوادی حقی است که ۲۰ درصد افراد بزرگسال جهان از آن محروم مانده اند و این عدد در ایران حدود ۹  درصد و در استان البرز ۴ درصد می باشد و امید است با اجرای طرح های ریشه کنبی بی سوادی و همت مسئولان و همکاری همه بی سوادان شاهد سوادآموزی و ارتقای سطح علمی و فرهنگی کشورمان باشیم.

دوشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۱
کد خبر : 85569
بازدیدها: 476

پاسخی بگذارید »