سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ریشه لجبازی کودکان در چیست؟

danesheroz1 فروردین ۱, ۱۳۹۳ ۰
ریشه لجبازی کودکان در چیست؟

دانش روز: کودکان به دنبال استقلال و خود باوری هستند و با لجاجت خود می‌ خواهند به والدین بگویند کارها باید مطابق میل آن‌ ها پیش برود

 به گزارش دانش روز، مهرنوش اشکانی زاده گفت: لجبازی مجموعه رفتار‌های ناهنجاری است که کودکان برای رسیدن به خواسته‌هایشان انجام می‌دهند .

وی ادامه داد: اما به طور کلی شیوع لجبازی بیشتر بین ۲ تا ۶ سالگی است. در این دوران کودک قادر نیست خودش را به جای دیگران بگذارد و به نوعی فقط خود را می‌بیند. از سوی دیگر کودکان به دنبال استقلال و خودباوری هستند و با لجاجت خود می‌خواهند به والدین بگویند کارها باید مطابق میل من پیش برود.

وی در ادامه افزود: لجبازی به جهت کسب درجاتی از استقلال شخصیتی در کودک خصلتی طبیعی است، ولی باید کنترل شود. البته لجبازی و ناهنجاری محسوب می‌شود، در حقیقت لجبازی مهار گسیخه و دردسر آفرین که به صورت عادت و خصلت رفتاری شده نتیجه رفتار‌های والدین و شرایط محیطی است که کودک را به لجبازی بیشتر وادار می‌سازد. اگر کودکی لجبازی را از حدی گذراند، باید ریشه این رفتار را در نحوه برخورد والدین و اطرافیان و تنبیه‌ها و تشویق‌های آن‌ها جستجو کرد.

این روانشناس در پایان خاطرنشان کرد: برخی از کارها مانند: امر و نهی‌های مکرر که باعث ایجاد مقاومت در کودک می‌شود، مخالفت‌های مکرر والدین نسبت به رفتار‌های کودک، بی توجهی والدین نسبت به کودک و ارائه دستوراتی به کودک که یا عملی نیست یا غیر علمی می‌باشد، از جمله مسائلی است که موجب لجبازی کودک می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

جمعه ۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۲۱:۵۷
کد خبر : 99888
بازدیدها: 78

پاسخی بگذارید »