دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مریم ضیابخش

ریسک بالای تغییرات دولت در ۶ ماه پایانی

danesheroz دی ۱۴, ۱۳۹۱ ۰

این روش عزل و نصب های ناگهانی بدون هیچگونه دلجویی از معزولین چه قرابتی با شیوه عزل و نصب دلجویانه حکومت عادلانه دارد؟!

گروه دانشگاه «تیتریک»/ مریم ضیابخش عضو شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل

چندروزی بود که صدای سوت قطار عزل و نصب های دولت در کابینه شنیده می شد تا اینکه عمر حبابی یکی دیگر از وزرای کابینه دولت دهم به اتمام رسیده و و برای چندمین بار در آخرین سال از عمر دولت فعلی با دلایلی مبهم و شائبه های سیاسی متعدد یکی دیگر از وزرا برکنار و سرپرستی جدید برای وزارتی منصوب شد.اما این بار وزارتخانه کلیدی و حساسی بنام”وزارت بهداشت”!وزارتی که هرگونه تغییر و تحول عظیمی در آن بر زندگی تک تک افراد جامعه، از جنین پا به دنیا ننهاده گرفته تا سالمندان،تاثیرات مستقیم و و غیرقابل انکاری دارد.

وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی کشور یکی از بزرگترین و حساس ترین وزارتخانه ها در هر دولتی محسوب می شود و به دلایلی از قبیل گستردگی مجموعه، سر و کار داشتن با تمام اقشار جامعه و ادغام بودن دو بخش آموزش و درمان در این وزارتخانه ،همواره با چالش هایی روبه رو بوده و هست.

وزارت بهداشت با بدنه ای شامل حدود ۳۰۰۰ نفر پرسنل ، ۱۲ هزار و پانصد نفر هیئت علمی و استاد دانشگاه، تحت پوشش داشتن ۵۰ دانشگاه علوم پزشکی در سراسر کشور ، ۱۸۰۰ خانه بهداشت و ۴۸۰۰ مرکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی، در حال آموزش و بالتبع آن ارائه خدمات سلامت در دور افتاده ترین روستاهای کشور بوده و حتی به سرحدی از خودکفایی رسیده که به صدور نیروی متخصص به خارج از کشور نیز اقدام نموده است.

از ابتدای انقلاب تا کنون آمار و ارقام قابل ملاحظه ای در حوزه های بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در سطوح داخل و خارج از کشور را به ثبت رسانده است که مواردی از قبیل تولید حدود ۹۵ درصد داروها در داخل، ارتقای رتبه تولید علم و ارائه مقالات به رقم ۴۶ در جهان و پایه ریزی و آغاز طرح های عظیمی مانند پزشک خانواده تنها نمونه هایی از آن هاست که البته بسیاری از این موارد نیز در دولت نهم و دهم به تحقق رسیده است.

از چندی پیش وزارت بهداشت تحت تاثیر عامل جنبی بنام تحریم در عرصه تهیه برخی داروهای انحصاری، و بحث کمبود بودجه پرداختی و ارز مرجع تخصیص یافته جهت خریداری و تعدیل قیمت دارو و تجهیزات پزشکی ، علاوه بر روبه رو شدن با بحران اقتصادی، با بوجود آمدن مسائل حاشیه ای همچون بروز اختلاف سلیقه مدیریتی با دولت و درگیر شدن با جنجال های سیاسی و بین جناحی، با بحران مدیریتی نیز دست و پنجه نرم می کرد. تا اینکه نتیجه این کش و قوس ها و پخش شایعات مبنی بر عزل خانم وزیر و صدور تکذیبیه های متعدد شاهد برکناری دکتر مرضیه وحید دستجردی از سمت وزارت بهداشت بودیم.

هر چند تغییر مدیریت وزارتخانه ها و عزل و نصب وزرای کابینه از اختیارات بدیهی رئیس جمهور است اما با توجه به زمان این تغییر مدیریت، آن هم در وزارتخانه حساس و مهمی با چنین جامعه مخاطب عظیمی ،چند سوال اساسی در اذهان مطرح می شود که بنظر می رسد پاسخگویی بر مبنای دلایل متقن به این سوالات از جانب شخص رئیس جمهور نیز ،جز حقوق آحاد جامعه بعنوان جامعه هدف بدون واسطه این وزارتخانه ،بدنه عظیم این مجموعه و علی الخصوص جنبش دانشجویی در دانشگاه های علوم پزشکی باشد.

رئیس جمهور محترم!
آیا تغییرمدیریت چنین وزارتخانه ای آن هم در شرایطی که مجموعه در حال سپری کردن یک تحول عظیم بنام اجرای طرح بزرگ پزشک خانواده می باشد،طرحی که به نظر متخصصان حداقلبرای اجرا نیاز به پنج سال کار دارد و با درخواست شخص شما بر اساس شعار “هیچ کار نیمه تمامی برای دولت آینده باقی نخواهد ماند” قرار شد در عرض دو سال اجرا شود،علنا خالی کردن زیر پای این مجموعه محسوب نمی شود؟

در نامه انتصاب سرپرست جدید وزارت بهداشت آورده شده که مسائل مهمی مانند طرح پزشک خانواده ، امر دارو و درمان، بهداشت و تغذیه مردم ،عدالت آموزشی و بهداشتی و درمانی و کاهش هزینه های مردمی نصب العین قرار داده شود!

آقای رئیس جمهور ، کم کاری خانم وزیر در کدام یک از این حوزه ها بوده که در کنفرانس خبری سه ماه پیشتان نمره بیست به ایشان داده و در سخنان ده روز پیش معاون اولتان خانم وزیر کاملا تحت حمایت همه جانبه شما و معاون اولتان قرار گرفتند؟ آیا در فاصله این ده روز بجز انتقاد دکتر دستجردی به مسائل اقتصادی حوزه درمان و یا زیر بار سلایق مدیریتی اطرافیان شما نرفتن و یا بوق و کرنا کردن برخی رسانه های وابسته به شما تغییر دیگری در عملکرد خانم وزیر بوجود آمده بود که بتواند دلیل چنین برخورد نزولی از عرش به فرش باشد؟! و اگر هم بر فرض چنین دلیل کاملا عقلانی هم برای این تصمیم شما وجود داشته ، آیا چنین تغییر مدیریتی در زمان باقیمانده از دولت شما تاثیری بجز ایجاد نابسامانی در اوضاع مدیریتی بدنه مجموعه این وزارتخانه ،علی الخصوص در دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان ها،و ایجاد التهاب در فضای بهداشت و درمان جامعه و خانواده عظیم سلامت می تواند داشته باشد!؟

۳-آیا عزل وزیر منتقد و انتصاب سرپرستی جدید برای وزارت بهداشت راه حلی برای حل بحران اقتصادی این وزارتخانه است یا نوعی پاک کردن صورت مسئله؟

۴- آیا وزیر یا سرپرست جدید منتصب شده یک وزارتخانه برای مدت کوتاه چندماهه، وقت و انگیزه ای برای پیشبرد امور به صورت تخصصی و به نحو احسن ،تطبیق با چالش ها و حل بحران های موجود و احاطه و تسلط پیداکردن روی برنامه و طرح های عظیم در حال اجرا را خواهد داشت؟

و سوال آخر اینکه آقای رئیس جمهور! این روش عزل و نصب های ناگهانی بدون هیچگونه دلجویی از معزولین چه قرابتی با شیوه عزل و نصب دلجویانه حکومت عادلانه دارد؟!

منبع: دفتر مقام معظم رهبری
پنجشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۱ - ۱۳:۴۵
کد خبر : 2607
بازدیدها: 202

پاسخی بگذارید »