سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ریاض: سرکوب مصری‌ ها باید ادامه یابد

danesheroz1 مرداد ۲۸, ۱۳۹۲ ۰
ریاض: سرکوب مصری‌ ها باید ادامه یابد

دانش روز: ریاض از غرب خواست تا قاهره را برای پایان دادن به سرکوب تحت فشار قرار ندهد

به گزارش دانش روز، عربستان سعودی با حمایت از ادامه سرکوب هواداران محمد مرسی رئیس جمهور بر کنار شده مصر، از غرب خواسته است تا دولت موقت این کشور را برای پایان دادن به سرکوب تحت فشار قرار ندهد.

سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان این اظهارات را روز یکشنبه(۲۷ مرداد) در پاریس پس از ملاقات با فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه بیان کرد. رئیس جمهور فرانسه در این ملاقات در روز پنجشنبه از قاهره خواست تا به سرکوب پایان داده و وضعیت فوق العاده اعمال شده از سوی ارتش را لغو کند.

وزیر خارجه عربستان با ابراز نگرانی از انتقاد غرب از دولت مصر گفت: «ما از طریق تهدیدات به هیچ چیزی دست نخواهیم یافت .»

عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی نیز روز جمعه( ۲۵ مرداد) گفت، ریاض از مصر در مبارزه علیه آن‌چه که وی از آن به عنوان « تروریسم» نام برد، حمایت می‌کند. پادشاه عربستان همچنین از سرکوب هواداران مرسی به عنوان « حق مشروع » دولت موقت قاهره نام برد.

عبدالله بن عبدالعزیز، در سخنانی در شبکه دولتی الاخباریه، کشورهای عربی را برای مقابله با آن چه که «تلاش‌ها برای بی‌ثبات کردن» مصر عنوان کرد، فراخواند.

این اظهارات پادشاه عربستان سعودی نخستین واکنش این کشور در برابر خشونت‌های جاری در مصر است.

عربستان سعودی که از هم‌پیمانان نزدیک حسنی مبارک، رئیس جمهور مخلوع مصر محسوب می‌شد، پس از برکناری مرسی از ریاست جمهوری مصر، متعهد شد پنج میلیارد دلار به این کشور کمک کند. محمد مرسی، ماه گذشته میلادی، درپی کودتایی نظامی از قدرت برکنار شد.

همچنین، پادشاه عربستان نخستین مقام یک کشور خارجی بود که چند ساعت پس از انتصاب عدلی منصور به عنوان رئیس جمهور موقت مصر به وی تبریک گفت.

امارات متحده عربی، بحرین و کویت، سه کشور دیگر عربی خلیج فارس، نیز همانند عربستان سعودی، مواضعی مشابه در قبال تحولات مصر اتخاذ کرده‌اند.

ده‌ها هزار نفر از مردم مصر روز جمعه در پاسخ به فراخوان گروه اخوان المسلمین برای برگزاری تظاهرات «روز خشم» علیه ارتش و دولت دست‌نشانده آن به خیابان‌ها آمدند.

این درحالی بود که نیروهای امنیتی و مخالفان اخوان المسلمین بر روی هوادران مرسی آتش گشودند که در نتیجه دستکم ۱۷۳ نفر کشته و حدود ۱۳۳۰ تن دیگر در سراسر مصر زخمی شدند.

دولت مصر در ۱۴ آگوست هزاران نفر از معترضان صلح‌جو را که خواستار بازگشت محمد مرسی به قدرت بودند سرکوب کرد که که در نتیجه حدود ۶۴۰ نفر کشته و صدها نفر دیگر زخمی شدند.

در پی کشتار چند روز گذشته معترضان در مصر، دولت این کشور با محکومیت‌های بین‌المللی روبه‌رو شده است. عفو بین‌الملل انجام تحقیقات کامل و غیرجانبدارانه را درباره کشتارهای ۱۴ اگوست خواستار شده است.

 

 

 

منبع:دانا

دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۹
کد خبر : 51942
بازدیدها: 245

پاسخی بگذارید »