چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

به منظور شرکت در اجلاس شانگهاي:

رییس جمهور وارد بیشکک پایتخت قرقیزستان شد

danesheroz1 شهریور ۲۱, ۱۳۹۲ ۰
رییس جمهور وارد بیشکک پایتخت قرقیزستان شد

دانش روز: رییس جمهوری اسلامی ایران که به منظور شرکت در اجلاس شانگهای به قرقیزستان سفر کرده بود، دقایقی پیش وارد بیشکک پایتخت این کشور شد.

به گزارش دانش روز، حجت الاسلام حسن روحانی در بدو ورود در فرودگاه بین المللی ماناس بیشکک مورد استقبال “جانتورا ساتی بالدیف “نخست وزیر قرقیزستان قرار گرفت.

قرار است روحانی در اولین روز سفر خود به قرقیزستان با روسای جمهور چین، قرقیزستان، قزاقستان و افغانستان دیدار و گفتگو کند.
روحانی در این سفر با شی جی پینگ دیدار خواهد کرد که نخستین دیدار یک مقام بلند پایه ایرانی با رییس جمهور تازه انتخاب شده چین است.
سازمان همکاری شانگهای سازمان میان دولتی است که برای همکاری های چند جانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه گذاری شد.
سازمان همکاری شانگهای در حقیقت ترکیب جدید سازمان شانگهای ۵ است که در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد اما نام آن پس از عضویت ازبکستان به سازمان همکاری شانگهای تغییر داده شد. علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال ۲۰۰۴ و یک سال بعد ایران، پاکستان، هند و افغانستان در سال ۲۰۱۲ به عنوان عضو ناظر به سازمان ملحق شدند.
منبع:مهر
پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۳:۴۰
کد خبر : 59661
بازدیدها: 233

پاسخی بگذارید »