سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

طرح جامع پژوهشگاه صنعت نفت افتتاح رسمی شد؛

رونمایی از ۸ محلول نانوساختار کربنی با حضور رییس‌جمهور

danesheroz بهمن ۱۱, ۱۳۹۱ ۰

رییس‌جمهور همزمان با آغاز سی و چهارمین دهه فجر انقلاب اسلامی طرح جامع پژوهشگاه صنعت نفت تهران را افتتاح و از ۸ محلول نانوساختار کربنی تولید شده در این پژوهشگاه رونمایی کرد

محمود احمدی نژاد با حضور در محل پژوهشگاه جامع صنعت نفت و بهره‌برداری رسمی از این طرح که جزء طرح‌های مهرماندگار می‌باشد از بخش‌های مختلف این پژوهشگاه بازدید و با توضیحات مسئولان و دست‌اندرکاران طرح از توانمندی‌ها و فعالیت‌های این مرکز مطلع شد.

این پژوهشگاه برترین پژوهشگاه خاورمیانه و جزء ۵ پژوهشگاه برتر دنیا در عرصه صنعت نفت است و بویژه فعالیت‌های پردیس صنایع بالادستی آن در قاره آسیا بی‌نظیر است که در این بخش مطالعات زمین شناسی، مهندسی نفت و مطالعات مخازن و توسعه میادین ،پیشرفت‌های زیادی داشته و در خواست‌های انتقال تکنولوژی از کشورهای آسیایی و آفریقایی را در پی داشته است.

اجرای طرح جامع پژوهشگاه صنعت نفت از اواسط سال ۸۳ درزمینی به وسعت ۳۰ هکتار در شمال غرب تهران آغاز شد و دارای پردیس صنایع بالادستی، صنایع پایین‌دستی و انرژی و محیط زیست می‌باشد.

واحدهای نیمه صنعتی مراکز انرژی، واحد صنعتی و حفاظت محیط زیست، پالایش نفت و فرآورده‌ها، پلیمر، تبدیل نفت خام سنگین به سبک، نانو کاتالیست و گاز و همچنین کارگاه‌ها و انبارهای شیمیایی از جمله بخش‌های فعال در این پژوهشگاه می‌باشد در اجرای این پژوهشگاه نگاه ویژه‌ای به مسایل زیست محیطی وجود داشته و بر این اساس یکی از پیشرفته‌ترین تصفیه‌‌خانه‌های فاضلاب‌های صنعتی، شیمیایی و انسانی در این مرکز ایجاد شده است.

در عرصه علوم پایین‌دستی نیز در زمینه کاتالیست‌ها و نانوفرآوری‌ها، پالایش و فرآورش نفت، فرآورش و انتقال گاز، فناوری‌های شیمیایی، پلیمر و فناوری‌های تجهیزات، دستاوردهای زیادی حاصل شده که به ویژه در عرصه فناوری‌های تجهیزات کاملاً از عرصه دانش صرف و عرصه صنعت ورود پیدا کرده است.

مجتمع بنزین‌سازی پالایشگاه شازند اراک از مرحله طراحی و اجرا تا بهره‌برداری تحت نظر این پژوهشگاه اجرا شده که بنزین تولید شده با عدد اکتان بالای آن جزو افتخارات این مرکز بوده و درخواست‌های فراوانی برای انتقال این دانش فنی را از کشورهای منطقه به دنبال داشته است.

این پژوهشگاه با تمرکز بر فعالیت‌هایی نظیر احیای چاه‌های مرده، تولید نانو سیمان‌های سبک، پژوهش‌های میدانی در زمینه‌های خردگی‌ها و رسوب‌زدایی، بودارکردن گاز، تبدیل گاز طبیعی به فرآورده‌های مایع، شیرین‌سازی تک‌مرحله‌ای گاز، ایجاد خودکفایی در زمینه تولید نانو لوله‌های کربنی، سیستم جامع ارائه گواهی‌نامه کیفیت تجهیزات صنعت نفت و سیستم‌های کنترل و رفع جامع آلودگی‌های هوا و محیط و نیز تولید سامانه‌های پیشرفته متحرک تصفیه‌خانه دستاوردهای گرانبهایی در عرصه نفت و گاز کشور داشته است.
 

 

چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۸:۳۰
کد خبر : 5374
بازدیدها: 166

پاسخی بگذارید »