دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

رونمایی از کوچکترین قرآن جهان + عکس

danesheroz1 آذر ۲۰, ۱۳۹۲ ۰
رونمایی از کوچکترین قرآن جهان + عکس

دانش روز: یک هنرمند ترک پس از یک سال‌ و‌ نیم تلاش موفق شد، کوچک‌ ترین نسخه قرآن مجید را خلق و طی مراسمی در «قونیه» ترکیه رونمایی کند

 به گزارش دانش روز، «نجاتی کورکماز»، هنرمند پنجاه‌ ساله ترکیه‌ای و یکی از سه «میکرو پیکر‌تراش» جهان هم‌ زمان با هفتصد و‌ چهلمین سالگرد درگذشت مولانا، کوچک‌ترین نسخه خطی قرآن جهان را در ابعاد ۹۸ صدم سانتی متر در ۱.۳ سانتی متر رونمایی کرد.

این هنرمند ترک که از سی و پنج سال پیش در حوزه هنرهای دستی مشغول به فعالیت است، تاکید کرد: این اثر هنری فقط با میکروسکوپ و ذره‌بین‌ قابل مشاهده است و همه سوره‌ها و آیات الهی در آن به رشته تحریر درآمده‌ است.

وی اضافه کرد: این نسخه دست‌نویس قرآن‌کریم علاوه بر این‌که شامل همه سوره‌های کلام الهی است، دارای زیبایی منحصر به‌فردی نیز هست چراکه در هر صفحه از هنر تذهیب برای صفحه‌آرایی استفاده کرده‌ام. همچنین با ورقه‌های طلایی، بین آیات تزیین شده است تا همانند نسخه‌های موجود، دارای زیبایی باشد.

وی با اشاره به نحوه نگارش این نسخه دست‌نویس قرآن‌، عنوان کرد: کاغذ استفاده‌شده برای این اثر، «کاغذ آهاری» نام دارد و به جای قلم نیز از «تار مو»  و همچنین مرکب خاصی که خودم تهیه کرده‌ام، بهره برده‌ام.

کورکماز در بخش پایانی سخنانش در مراسم رونمایی این نسخه از قرآن کریم گفت: هدف بعدی‌‌ام حک کردن لفظ جلاله «الله» بر روی یک تار مو است.

منبع: باشگاه خیرنگاران

چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۲ - ۲۳:۳۱
کد خبر : 79449
بازدیدها: 257

پاسخی بگذارید »