دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

رونمایی از تمبر طلا

danesheroz1 تیر ۲۲, ۱۳۹۲ ۰
رونمایی از تمبر طلا

دانش روز: برای اولین بار در ایران تمبر طلا، منقش به پرتره ی استاد شهریار توسط خانه سکه ایران تولید و رونمایی شد.

 به گزارش دانش روز، این تمبر طلا به وزن یک گرم و منقش به چهره استاد شهریار، شاعر پرآوازه کشورمان است که توسط هنرمندان خانه سکه ایران طراحی و تولید شده، و با حضور مسئولان شرکت پست و مدیرعامل خانه سکه ایران رونمایی گردید.

ابعاد این تمبریادبود ۲۵ در ۳۳ میلی متر، و با عیار ۹۹۵ می باشد که با این خصوصیات در نوع خود بی نظر است، و از وجه تمایز این اثر، برجسته بودن نقش طلا روی آن می باشد که این مورد از مشخصه های اصلی و برتری این تمبر نسبت به نمونه های خارجی است.

رحیم پرنیا مدیر عامل خانه سکه ایران، درمورد ساخت نخستین تمبر طلا در کشور گفت: در این طرح سعی شد کار هنری را با کار سنتی تطبیق دهیم، یعنی هنر طلاسازی را با هنر صنایع دستی درآمیزیم و در کنار آن نگاهی هم به نقش برجسته نیز داشته باشیم.

وی که دارای تحصیلات عالی در رشته هنر و سابقه ای ۳۰ ساله در بازار طلا می باشد خاطرنشان کرد: برای طراحی وساخت این پروژه پیچیده یکسال زمان صرف شد، و برای اجرای آن ۱۵ تا ۲۰ قالب استفاده شد که نهایتاً به طرح فعلی تبدیل گردید.

مدیرعامل شرکت خانه سکه ایران، ضمن بلند پروازانه خواندن این طرح اعلام کرد: پس از تولید طرحها و مدالهای مختلف، و ارائه مدالها و شمشهای معروف امیر کبیر، مینیاتور، و کورش کبیر توسط این شرکت، به دنبال تحول و شکست فرم چهار چوبهای خود برآمدیم، و بالاخره طرح تمبر شخصیت استاد شهریاد توسط این شرکت انتخاب و برای اجرا نهایی شد .

پرنیا در گفتگو با سایت طلا افزود: چالش بعدی ما برای اجرای این پروژه حالت فیگور استاد شهریار برای پیاده سازی روی طلا بود، که با توجه به سادگی استاد و خودمانی بودن او و شعرهای وی، همان عکس آشنای استاد شهریار که با یک کلاه کاموایی به سر انتخاب و به مرحله اجرا سپرده شد، که هم دارای سادگی و هم بی پیرایگی است.

وی اجرای این طرح را بسیار پیچیده و دشوار دانست و اظهار کرد: پیاده کردن این طرح روی طلا و اجرای نقش برجسته آن کار ساده و آسانی نبود، و در طول اجرا ۴۰ تا ۵۰ پروتره استاد را طراحی شد، تا نهایتاً طرح اصلی و نهایی به لطف خدا و سخت کوش همکارانمان در این شرکت بدست آمد.

مدیر عامل خانه سکه ایران با اشاره به استقبال این شرکت از طرحهای دشوار برای ایجاد زمینه رشد، عنوان کرد: ما می توانیم سخترین طرحها را انجام دهیم و نباید فقط به دست دیگران نگاه کنیم، الان سؤیس با آخرین تکنولوژی روز دنیا محصولاتش را ارائه می دهد، ولی هنرمندان ایرانی، با هنر خود و دست خود کار را تولید می کند، و من به عنوان یک نقاش و کسی که در دارای فعالیتهای هنری بوده، به جرأت می توانم بگویم که ما یک سروگردن از آنها بالاتریم.

این فعال صنعت طلا و جواهر تصریح کرد: در حال حاضر واردات غیر قانونی شمش طلا نظیر شمش های پمپ ( pamp) سوئیس نه تنها باعث خروج ارز و از کار افتادن چرخ تولید در داخل گشته بلکه هزینه سنگینی جهت تامین نیاز داخلی بر دوش مصرف کننده ایرانی قرار داده است . هزینه ای که گاه تا ۳۰% ارزش اصلی هر شمش می باشد در حالی که محصولات تولیدی این گروه با قیمت به مراتب پایین تری ، تولید و به بازار عرضه میگردد.

پرنیا با تقدیم این طرح به مردم ایران یادآورشد: ما همینجا توقف نمی کنیم، و همکنون چالش ما پس از طرح استاد شهریار، این است که پروژه بعدی ما چیست؟ ما باید در بعد هنری و بعد تولیدی هر روز دنبال طرحهای جدید و نو باشیم.

 

گفتنی است، رونمایی از اولین تمبر نقش برجسته طلای ایران با حضور مدیر کل مهندسی عملیات پستی ایران جناب آقای حی شاد و معاونت این اداره جناب آقای زکی زاده به همراه مدیرعامل شرکت خانه سکه ایران و تیمی از عوامل اجرایی این پروژه در محل شرکت خانه سکه ایران انجام شد.

منبع:قانون

شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۲ - ۲۲:۲۶
کد خبر : 37142
بازدیدها: 218

پاسخی بگذارید »