یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

روند کاهش جمعیت در کشور فعال شده است

danesheroz7 تیر ۱۵, ۱۳۹۲ ۰
روند کاهش جمعیت در کشور فعال شده است

دانش روز:مدیرکل دفتر آمار جمعیتی ثبت ‌احوال کشور با اشاره به اینکه در سه ماهه سال جاری جمعیت کشور به ۷۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رسیده است گفت: به طور متوسط هر مادر در کشور ۱.۷ فرزند به دنیا می‌آورد که این روند کاهش جمعیت فعال کشور را به دنبال دارد.

به گزارش دانش روز، مدیرکل دفتر آمار جمعیتی ثبت ‌احوال کشور با اشاره به اینکه در سه ماهه سال جاری جمعیت کشور به ۷۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رسیده است گفت: به طور متوسط هر مادر در کشور ۱.۷ فرزند به دنیا می‌آورد که این روند کاهش جمعیت فعال کشور را به دنبال دارد.

علی‌اکبر محزون در نشست خبری که در خصوص روز جهانی جمعیت و اعلام آخرین آمار وقایع حیاتی سال ۱۳۹۱ برگزار شد اظهار داشت: سازمان ثبت احوال کشور با ایجاد پایگاه‌های جمعیتی سال‌هاست که آمار وقایع را ثبت می‌کند و بر اساس آن تحلیل‌های آماری را ارائه می‌دهد.

یک میلیون و ۴۲۱ تولد در سال گذشته

وی درباره آمار وقایع حیاتی سال گذشته بیان داشت: یک میلیون و ۴۲۱ هزار و ۸۹ ولادت در سال گذشته ثبت شده است که از این تعداد ۷۲۹ هزار و ۳۴۴ نفر پسر و ۶۹۲ هزار و ۲۵۵ نفر دختر بوده‌اند.

محزون افزود: در شهرستان‌های کشور یک میلیون و ۲۲۴ نفر و در روستاها ۲۹۲ هزار و ۲۱۲ نفر متولد شده‌اند.

هر ساعت ۱۶۲ نفر متولد ‌شدند

مدیرکل دفتر آمار جمعیتی ثبت‌احوال کشور بیان داشت: به طور متوسط در هر شبانه‌روز ۳ هزار و ۸۸۴ ولادت و در هر ساعت نیز ۱۶۲ نفر در کشور به دنیا می‌آیند.

محزون خاطرنشان کرد: نرخ ثبت ولادت به نسبت هر هزار نفر ۱۸.۷ در هزار است.

وی با اشاره به اینکه استانهای سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان رضوی بیشترین نرخ تولد را دارند، افزود: استانهای گیلان، مازندران و تهران را نیز کمترین میزان ثبت ولادت را داشته‌اند.

به ازای هر صد دختر ۱۰۵ پسر به دنیا می‌آیند

محزون با اشاره به اینکه به ازای هر صد نفر دختر، ۱۰۵ نفر پسر متولد می‌شود، گفت: میانگین سن مادران از ۲۵ تا ۲۹ سالگی است و در کمتر از ۱۰ سال گذشته سن مادران از ۲۰ تا ۲۴ سال به این میزان افزایش یافته است.

مدیرکل دفتر آمار جمعیتی ثبت‌احوال کشور خاطرنشان کرد: از کل ولادتهای سال گذشته، ۴۱ هزار و ۸۱۹ ولادت متعلق به چند قلوها بوده است که سه درصد از کل ولادتها را در بر می‌گیرد.

روزی ۵۴ دوقلو به دنیا می آیند

وی گفت: ۱۹ هزار و ۷۱۶ مورد دوقلو بوده‌اند که به طور میانگین روزانه ۵۴ دوقلو در کشور متولد می‌شود.

محزون افزود: استانهای تهران با ۲ هزار و ۹۰۲ مورد، خراسان با هزار و ۶۹۲ مورد و خوزستان با هزار و ۲۵۹ مورد بیشترین متولدین دوقلو را داشته‌اند.

وی یادآور شد: بیشترین سه‌قلوها در استانهای تهران، فارس و اصفهان بوده است و ۳۳ مورد چهارقلو در کشور ثبت شده که برای استانهای تهران، اصفهان و آذربایجان غربی است و ۵ قلوها نیز سه مورد بوده است که مربوط به استانهای گیلان، سمنان و تهران است.

مدیرکل دفتر آمار جمعیتی ثبت‌احوال کشور درباره ثبت ازدواج در سال گذشته بیان داشت: در سال گذشته ۸۳۱ هزار و ۶۷۰ ازدواج در کشور به ثبت رسیده که ۶۸۲ هزار و ۴۲۶ مورد در شهرستانها و ۱۴۹ هزار و ۲۴۴ ازدواج در روستاها بوده است.

وی تصریح کرد: در هر شبانه روز به طور متوسط ۲ هزار و ۲۷۲ مورد ثبت ازدواج داشته‌ایم که در هر ساعت ۹۵ ازدواج می‌شود.

محزون درباره استانهایی که بیشترین نرخ ثبت ازدواج را داشته‌اند، گفت: استانهای زنجان با ۱۷.۵ در هزار ، اردبیل ۱۴.۵ در هزار و کردستان با ۱۶.۱ در هزار بیشترین نرخ ثبت ازدواج را داشته‌اند.

متوسط سن ازدواج ۲۰ تا ۲۴ سالگی

محزون درباره سن ازدواج افزود: برای آقایان و خانمها سن ازدواج بین ۲۰ تا ۲۴ سالگی بوده است که به ترتیب ۳۱۲ هزار و ۶۹۶ مورد و ۲۷۵ هزار و ۸۷۳ مورد بوده است.

مدیرکل دفتر آمار جمعیتی ثبت‌احوال کشور درباره آمار ثبت فوت در کشور اظهارداشت: در سال گذشته ۳۶۷ هزار و ۵۱۲ نفر فوت شده‌اند که ۲۰۶ هزار و ۴۰ مورد آقایان و ۱۷۶ هزار نفر خانم‌ها بوده‌اند.

بیماری قلبی بیشترین علت مرگ

محزون یادآور شد: بیشترین علت فوت مربوط به بیماری‌های قلبی عروقی ، سرطانی و حوادث بوده است.

وی درباره آمار طلاق در کشور خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۱۴۳ هزار و ۷۹۰ مورد طلاق به ثبت رسیده است که ۱۳۱ هزار و ۱۷ مورد در شهرستان‌ها و ۱۲ هزار و ۷۳۱ مورد در روستاها بوده است.

محزون خاطرنشان کرد: در شبانه‌روز ۳۹۳ واقعه طلاق به ثبت رسیده که به صورت میانگین در هر ساعت ۱۶ طلاق اتفاق می‌افتد.

یک طلاق به ازای هر ۶ ازدواج

وی درباره نسبت ازدواج و طلاق اظهارداشت: به طور میانگین به ازای هر ۶ ازدواج یک طلاق رخ می دهد.

محزون درباره طول مدت ازدواج در طلاق اظهارداشت: ۱۶.۴ از طلاق‌ها در کمتر از یک‌سال، ۵۰.۳ درصد در کمتر از ۵ سال که حدوداً نیمی از طلاق‌ها می‌شود بوده است.

مدیرکل دفتر آمار جمعیتی ثبت‌احوال کشور افزود: در ۳ ماهه نخست سال جاری ۳۴۱ هزار و ۴۰۰ ولادت داشته‌ایم که ۱۷۵ هزار و ۵۷۹ مورد پسر و ۱۶۵ هزار و ۸۲۱ مورد دختر بوده است.

وی گفت: در سه ماهه اول سال جاری ۹۰ هزار و ۱۰۸ نفر فوت شده‌اند که ۵۸ هزار و ۸۴ نفر آقایان و ۳۹ هزار و ۲۳۲ نفر خانم‌ها بوده‌اند.

محزون درباره آخرین آمار جمعیتی کشور اظهار داشت: جمعیت کشور در سه ماهه سال جاری به ۷۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رسیده است که ۲.۹ درصد نسبت به سال ۹۱ رشد موالی داشته‌ایم.

در ادامه وی به ۲۰ تیر روز جهانی جمعیت اشاره کرد و گفت: سازمان ثبت احوال، وزارت کشور و دیگر دستگاه‌های ذیربط به مناسبت این روز در ۱۷ تیر مراسمی را برگزار خواهند کرد.

وی گفت: در روز جهانی جمعیت درباره راهکارهای پیشگیری از افزایش سن ازدواج و کاهش فرزند آوری مورد بررسی قرار می‌گیرد که در حال حاضر این مباحث معضلی برای جمعیت کشور محسوب می‌شود.

محزون تاکید کرد: در حال حاضر حدود ۷۰ درصد از جمعیت کشور بین سن ۱۵ تا ۶۴ ساله قرار دارد که سن کار و فعالیت محسوب می‌شود.

مدیرکل دفتر آمار جمعیتی ثبت‌احوال کشور خاطرنشان کرد: با روند کاهش باربری و موالید کشور، چالش کاهش جمعیت به وجود می‌آید که اگر این روند که در حال حاضر در زیر سطح جانشینی قرار دارد ادامه پیدا کند در آینده با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شویم.

وی تأکید کرد: سیاستهای جمعیتی باید هرچه سریعتر اتفاق بیفتد تا در ۲۵ الی ۳۰ سال آینده مشکلی نداشته باشیم و رشد جمعیتی منفی نمی‌شود.

فارس

شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ۱۶:۴۰
کد خبر : 35137
بازدیدها: 205

پاسخی بگذارید »