سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

روش جدید محققان برای کاهش عوارض دیابت نوع اول

atena92 اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۲ ۰

محققان علوم پزشکی اعلام کردند ابتلا به دیابت نوع اول ، خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهد که این حالت به طور عمده حاصل تحریک تولید نوعی پروتئین به نام کالپروتکتین است که روند التهاب را در بدن تشدید می کند

محققان با آزمایش بر روی موش دریافتند دیابت نوع اول با تحریک تولید پروتئین یاد شده به افزایش روند التهاب کمک می کند که التهاب نیز به نوبه خود به افزایش خطر تشکیل پلاک های عروقی و در نهایت بیماری های قلبی عروقی منجر می شود.
بیماری های قلبی عروقی‌ ، مهم ترین علت مرگ و میر بیماران مبتلا به دیابت نوع اول محسوب می شود.

دکتر ایرا گلدبرگ و همکارانش در دانشگاه کلمبیای آمریکا در مقاله ای در شماره اخیر نشریه متابولیزم سلولی اعلام کردند این بررسی نشان می دهد با کنترل پروتئین یاد شده می توان از بروز عوارض خطرناک بیماری دیابت نوع اول پیشگیری کرد.
دانشمندان همچنین دریافتند کنترل قند خون به کاهش خطر التهاب و در نهایت ، کاهش خطر بروز بیماری های قلبی عروقی منجر می شود.
بررسی محققان بر روی دویست و نود نفر انجام گرفت.
به گزارش پایگاه خبری یورک الرت در اینترنت ، دیابت نوع اول که به طور معمول به دیابت وابسته به انسولین موسوم است نوعی بیماری خود ایمنی است که در آن دستگاه ایمنی و سلول های تی بدن سلول های بتای لوزالمعده را که تولید کننده انسولین هستند به اشتباه هدف می گیرند و آنها را نابود می کنند.
بیماری قند یا دیابت نوعی اختلال در سوخت و ساز است که به علل مختلف تظاهر می کند و با درجات مختلف از کمبود انسولین ، یا عدم پاسخ به انسولین همراه است.
طبق این تعریف نقش مهم انسولین و تغییرات مهمی که بدنبال کمبود آن در سوخت و ساز ایجاد می شود بهتر مشخص می شود.
ولی دیابت نوع دوم ، تقریباٌ هشتاد و پنج تا نود درصد کل بیماران دیابتی را تشکیل می دهد.
در این نوع دیابت، زمینه ارثی دخالت دارد و در مقایسه با دیابت وابسته به انسولین بیشتر به صورت فامیلی مشاهده می شود.
در فردی که دارای زمینه ارثی بیماری است، عوامل محیطی می توانند موجب بروز علائم بیماری شوند.
در کشورهای غربی ابتلاء به دیابت به میزان شصت تا نود درصد مربوط به عامل دریافت کالری اضافی، چاقی و در نتیجه مقاومت نسبی به انسولین است.
در کودکان و نوجوانان، نوعی دیابت ظاهر می شود و به نام اختصاری مودی معروف است و به صورت ارثی منتقل می شود.
در دیابت نوع دوم ، کمبود انسولین به طور نسبی وجود دارد ولی مقاومت به انسولین می تواند در پیدایش بیماری اهمیت بیشتری داشته باشد.
در این بیماران پاسخ انسولین به گلوکز ممکن است طبیعی یا بیش از طبیعی باشد.

چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۸
کد خبر : 15758
بازدیدها: 221

پاسخی بگذارید »