جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

روش‌های تشویق کـودکان

danesheroz خرداد ۲, ۱۳۹۲ ۰

هر فردی صرف نظر از سنش، انتظار دارد در مقابل کار خوبی که انجام می‌دهد، مورد تشویق قرار بگیرد. این موضوع در مورد کودکان نیز با شدت بیشتری دیده می‌شود به طوری که تشویق می‌تواند به عنوان یک ابزار مهم تربیتی در اختیار والدین قرار گیرد

به گزارش دانش روز ، تشویق کودکان در تغییر رفتار کودکان نقش بسیار مهمی دارد. بنابراین با پاداش دادن به رفتارهای قابل قبول کودک می‌توانیم سبب تقویت و تثبیت و نهایتاً یادگیری رفتار مطلوب در وی شویم.

چگونه کودکان را مورد تشویق قرار دهیم؟

برای تشویق کودکان می‌توان از روش‌های مختلف پاداش دادن استفاده کرد.

پاداش‌های کلامی

در سنین خردسالی می‌توان از پاداش‌های کلامی بهترین استفاده را برد. یعنی در زمانی که کودک رفتار مطلوبی انجام می‌دهد، با کلام محبت‌آمیز او را مورد تشویق قرار دهید. مثل به‌به، آفرین، متشکرم و… اگر پاداش‌های کلامی با توصیف کردن رفتار خوب کودک همراه باشند، نتیجه خیلی بهتری خواهد داشت چرا که کودک کاملاً متوجه کار درستی که انجام داده، می‌شود.

مثلاً زمانی که کودک بعد از ورود به خانه کفش‌هایش را در جای خود گذاشت، به او بگوییم: «آفرین؛ از این که کفش‌هایت را سر جایش گذاشتی، متشکرم.»

سعی کنید در زمان گفتن جملات تشویقی، این جملات را با احساس و هیجان بیان کنید. یعنی طرز بیان‌تان شاد و پرانرژی باشد.

پاداش‌های غیرکلامی

پاداش‌های غیرکلامی شامل پاداش‌هایی هستند که از کلام استفاده نمی‌شود و با رفتارهایی ساده مثل با دست پشت کودک زدن، دست روی شانه او گذاشتن یا چشمک زدن مشخص می‌شود.

به طور مثال، زمانی که فرزندتان در جمع دوستانش است و می‌خواهید او را به علت رفتار مناسبی که انجام داده ‌تشویق کنید، می‌توانید با چشمک زدن این کار را انجام دهید.

بهتر است این نوع اظهار محبت و علاقه را به دفعات بیشتری با کودکان داشته باشید و فقط به عنوان پاداش از آنها استفاده نکنید.

گاه می‌توان کارهایی را که کودک واقعاً علاقه‌مند به انجام آنها است را به عنوان جایزه در نظر گرفت. این کارها ممکن است شامل انجام یک بازی، خواندن یک داستان، رفتن به سینما یا یک گردش دسته‌جمعی باشد.

به طور مثال، برای پاداش دادن به رفتار مطلوب کودک که انجام تکالیف مدرسه‌اش بوده است، می‌توانیم به او بگوییم: «آفرین، چون مشق‌هایت را زود نوشتی، می‌توانی ساعت ۵ فیلم ببینی.» گاهی از وسایل و اشیای مورد علاقه کودک برای پاداش دادن استفاده می‌کنیم مانند اسباب‌بازی. برای مثال «اگر اتاقت را امروز عصر مرتب بکنی، آن اسباب‌بازی که دوست داری را برایت می‌خرم.»

یک فایده دیگر این فعالیت‌ها به جز ایجاد انگیزه در کودک، بهبود ارتباط والدین و کودک است.باید توجه داشت که این نوع پاداش‌ها با باج‌خواهی تفاوت دارد؛ چرا که این پاداش‌ها در مقابل انجام کار درست و افزایش انگیزه داده می‌شود در حالی که باج یا قبل از انجام رفتار داده می‌شود یا در مقابل انجام کار غلط و نادرست پرداخت می‌شود.

پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۸
کد خبر : 19713
بازدیدها: 205

پاسخی بگذارید »