شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

روش‌هایی برای ابراز علاقه به فرزندتان

danesheroz اسفند ۱۳, ۱۳۹۲ ۰
روش‌هایی برای ابراز علاقه به فرزندتان

دانش روز : ظرف شستن و صحبت با تلفن را بی خیال شوید و تنها به حرف های او گوش کنید

گاهی لازم است کمی از زندگی شهری و هرج و مرج آن دور شویم و مدت زمانی را تنها به فرزندمان اختصاص دهیم. فرقی نمی کند کودک شما دختر است یا پسر. به یاد داشته باشید شما موظفید او را دوست بدارید و به او اجازه دهید احساس شما را درک کند. با این کار به او نشان می دهید که فقط او فرد درجه یک زندگی شماست.

اینجا ۱۵ روش به شما یادآوری می شود. وقتی می خواهید عشق تان را به او نشان بدهید، یکی از آنها را به کار ببرید و ببینید زندگی چقدر دل انگیزتر می شود. با هم بخوانیم:

۱. مدت زمانی را به او اختصاص دهید. مدت زمانی که تنها شما باشید و او! اجازه ندهید شخص دیگری در اوقاتی که تنها به شما دو نفر اختصاص دارد شرکت کند. مثلاً اگر هوا مناسب است به پیاده روی بروید. به پارک محله تان سری بزنید و با او بازی کنید. یک ساندویچ بخرید و با هم بخورید. کاری کنید بفهمد این وقت تنها به او تعلق دارد و شما مانند یک فرد بالغ حسابی به او اهمیت می دهید.

۲. کاری کنید عزت نفس و اعتماد به نفس در وجودش رشد کند. نباید فقط مراقب خورد و خوراک او باشید و بعد انتظار پیشرفت هایی شگفت انگیز داشته باشید. به خاطر کارهای خوب از او تشکر کنید یا چنانچه صلاح می دانید به او جایزه بدهید. در این زمینه از چند کتاب می توان کمک گرفت.

۳. به خاطر موفقیت هایی که روزانه به دست می آورد جشن بگیرید. با هم شام درست کنید. او نقش مهمان را بازی کند و شما نقش میزبان. جشن موفقیت های روزانه می تواند افتادن دندان شیری باشد یا برنده شدن در مسابقه فوتبال. در این وضعیت او میهمان ویژه شماست، پس بدانید باید برای او چه کار کنید.

۴. به کودک تان بیاموزید مثبت فکر کند. مثلاً وقتی با لباسی کثیف سر میز شام ظاهر می شود، به جای اینکه به او بگویید: «وای چه لباس های کثیفی، دوباره باید آنها را بشویم!» بگویید: «به نظر می رسد روز پرکاری داشتی! این طور نیست؟! حسابی خوش گذراندی، نه؟!»

۵. فقط یک کتاب بیشتر بخوانید! درست است که آخر شب خسته هستید و دوست دارید استراحت کنید یا زودتر به رختخواب بروید، اما گاهی اوقات بچه ها دوست دارند از دهان شما کلامی بشنوند. این فرصت را از آنها نگیرید.

۶. از آلبوم عکس های خانوادگی، عکس هایی را به او نشان بدهید که در آنها حضور دارد و برایش از کودکی اش بگویید. این لذت بخش ترین کاری است که می توانید برایش انجام بدهید.

۷. گاهی اوقات به یادشان بیاورید که چیزی را به شما یاد داده اند.

۸. به آنها بگویید چقدر لذت بخش است که او فرزند شما است و از رشد و بزرگ شدنش لذت می برید.

۹. اجازه بدهید فرزندتان لباسش را خودش انتخاب کند. این کار نشان می دهد که قدرت انتخاب و تصمیم گیری او تا چه اندازه برایتان اهمیت دارد. البته همه متوجه می شوند که شما لباس ها را برای او انتخاب نکرده اید! معلوم است که شما هرگز کت شطرنجی با شلوار راه راه را برای فرزندتان انتخاب نمی کنید!

۱۰. تا می توانید با فرزندتان کثیف کاری کنید. اتاق را به هم بریزید، دست هایتان را گلی کنید، آنها را داخل رنگ بچپانید و نقاشی کنید! مشکلی نیست، با او بازی می کنید! بازی نیاز هر کودک است.

۱۱. برنامه مدرسه، دوستان، معلم های او را بشناسید. سوال تان را این طور بپرسید: «امروز، در مدرسه با دوستت ناهار خوردی؟»

۱۲. به فرزندتان یاد بدهید چطور یویو را بالا و پایین ببرد یا برای عروسکش دامن ببافد. کارهایی به فرزندتان بیاموزید که وقتی خودتان بچه بودید دوست داشتید انجام بدهید، یادگیری چیزهای تازه را با هم تجربه کنید.

۱۳. قانون را بشکنید. کفش تان را در بیاورید و پابرهنه به داخل چاله آب بپرید؛ کاری که همیشه به فرزندتان می گفتید این کار را نکند! از او هم بخواهید این کار را انجام بدهد.

۱۴. شام را با هم بخورید، حتی اگر هفته ای یک بار باشد. موقع شام درباره همه چیز صحبت کنید. از دعوای خیابان با بچه های همسایه گرفته تا نمره بیست دیکته!

۱۵. ظرف شستن و صحبت با تلفن را بی خیال شوید و تنها به حرف های او گوش کنید.

راز/ شماره ۴۱/ نیمه دوم بهمن ماه ۹۲/ بتانی کندل/ مترجم: فیروزه کاتب/ صفحه ۶۲

سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۹
کد خبر : 96481
بازدیدها: 134

پاسخی بگذارید »