جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

روز کاری شلوغ رییس‌ جمهور پس از تنفیذ و تحلیف

danesheroz1 مرداد ۱۴, ۱۳۹۲ ۰
روز کاری شلوغ رییس‌ جمهور پس از تنفیذ و تحلیف

دانش روز: رییس جمهوری اسلامی ایران در حاشیه مراسم تحلف با سران و مقامات تعدادی از کشورهای حضور یافته در این مراسم دیدار و گف وگو کرد

به گزارش دانش روز

دیدار رییس جمهور لبنان با همتای ایرانی خود

به گزارش خبرگزاری پانا، حسین روحانی رییس جمهور اسلامی ایران در دیدار میشل سلیمان رییس‌جمهور لبنان، با بیان اینکه ایران همواره خواستار توسعه هر چه بیشتر روابط با لبنان است، اظهار امیدواری کردمناسبات و همکاری‌های دو جانبه درآینده نیز از استحکام بیشتری برخوردار باشد.

روحانی در این دیدار که شامگاه یکشنبه برگزار شد، گفت: همکاری‌های ایران و لبنان در ایجاد صلح، ثبات و امنیت منطقه‌ای بسیار مهم است.

رییس‌جمهور ایستادگی و مقاومت مردم لبنان در برابر تجاوز و اشغال را یکی از عوامل مهم علاقه ویژه مردم ایران نسبت به مردم لبنان توصیف کرد.

روحانی همچنین با قدردانی از حضور رییس‌جمهور لبنان برای شرکت در مراسم تحلیف این حضور را نشانه روابط دوستانه و برادرانه دو ملت و دولت دانست و اظهار امیدواری کرد روابط دو جانبه در عرصه‌های مختلف بیش از پیش توسعه یابد.

میشل سلیمان، رییس جمهور لبنان نیز در این دیدار با تبریک مجدد انتخاب دکتر روحانی به رییس جمهوری اسلامی ایران روابط دو جانبه تهران- بیروت را خوب توصیف کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در میان کشورهای منطقه نقش مهمی در حل و فصل مناقشات منطقه‌ای دارد.

وی با اشاره به سخنرانی دکتر روحانی در مراسم تحلیف در مجلس شورای اسلامی گفت: سخنان شما می‌تواند روشنگر راه مردم منطقه و قطعاً بابی برای گفت‌وگو در سطح منطقه باشد.

ریس جمهور لبنان به منظور شرکت در مراسم تحلیف رییس‌جمهوری اسلامی ایران که عصر یکشنبه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، به ایران سفر کرده است.

دیدار معاون نخست وزیر هند با روحانی

رییس جمهوری اسلامی ایران همچنین در دیدار با حامد انصاری معاون نخست وزیر هند با قدردانی از حضور مقامات هندی در مراسم تحلیف، روابط دو کشور را مهم و تاریخی خواند و تاکید کرد: روابط ایران و هند در آینده در تمامی عرصه‌ها بیش از پیش توسعه خواهد یافت.

روحانی در ادامه ابراز امیدواری کرد با همکاری خوب مقامات دو کشور، روابط راهبردی و موثر ایران و هند آثار و برکات شایسته‌ای برای ملت‌ها و دولت‌های دو کشور و سایر کشورهای منطقه به دنبال داشته باشد.

رییس‌جمهور کشورمان همچنین همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های گوناگون را خوب و سازنده خواند و تاکید کرد: موانع و مشکلات موجود نیز با تلاش مقامات دو کشور برطرف شود.

آقای حامد انصاری، معاون نخست‌وزیر هند نیز در این دیدار با ابلاغ سلام‌های گرم و تبریکات رییس‌جمهور و نخست‌وزیر هند به آقای روحانی و ملت ایران گفت: ما معتقدیم روابط خوب ایران و هند نباید محدود به روابط تجاری و مبادله‌ای نظیر نفت و گاز شود بلکه با توجه به ظرفیت‌های تاریخی و فرهنگی در روابط دو کشور باید این روابط را در تمامی عرصه‌ها گسترش داد و این امر مورد تاکید و حمایت کامل مقامات هندی قرار دارد.

معاون نخست‌وزیر هند به منظور شرکت در مراسم تحلیف رییس‌جمهوری اسلامی ایران که عصر یکشنبه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، به ایران سفر کرده است.

دیدار ماهاتیر محمد با روحانی

رییس جمهوری اسلامی ایران همچنین در دیدار با ماهاتیر محمد با تقدیر از حضور وی در مراسم تحلیف، گفت: حضور مهمانان در مراسم امروز به ویژه هیات مالزی بر زیبایی آن افزود.

 روحانی در دیدار ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر اسبق مالزی با وی گفت: جمهوری اسلامی ایران خواهان توسعه روابط با کشور مسلمان و دوست مالزی است.

رییس‌جمهور با اشاره به روابط رو به توسعه دو جانبه ایران و مالزی بر استحکام و تعمیق هر چه بیشتر همکاری‌های دو جانبه در عرصه‌های مختلف تاکید کرد.

ماهاتیر محمد، نخست وزیر اسبق مالزی نیز در این دیدار با تبریک انتخاب دکتر روحانی به سمت ریاست جمهوری اسلامی ایران اظهار امیدواری کرد آینده روابط ایران و مالزی در راستای منافع دو ملت و دو دولت توسعه یابد.

وی همچنین روابط رو به گسترش همکاری‌های اقتصادی دو کشور را خوب توصیف کرد.

دیدار رییس جمهور ترکمنستان با همتای ایرانی خود

رییس جمهوری همچنین در دیدار قربانقلی بردی محمد اف، رییس جمهور ترکمنستان، به سوابق خوب و موثر دو کشور همسایه اشاره کرد و گفت: روابط دو جانبه در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در آینده توسعه بیشتری خواهد یافت.

روحانی با ابراز قدردانی از حضور رییس‌جمهوری ترکمنستان در مراسم تحلیف، این حضور را نشانه اراده قوی و خواست دولت و ملت ترکمنستان برای حفظ و توسعه بیش از پیش روابط دو کشور دانست.

رییس‌جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر همکاری اقتصادی و تجاری دو کشور ایران و ترکمنستان، تکمیل خطوط راه آهن ایران– ترکمنستان و قزاقستان را بر توسعه روابط دو جانبه تاثیرگذار و موثر خواند.

قربانقلی محمد اف، رییس جمهوری ترکمنستان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی و قدردانی از آقای روحانی به خاطر مواضع خوب ایشان در خصوص تقویت روابط و همکاری‌های دو جانبه و چند جانبه منطقه‌ای با همسایگان تاکید کرد: ترکمنستان همواره از مواضع جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های بین‌المللی حمایت خواهد کرد.

رییس جمهوری ترکمنستان در ادامه با اشاره به روابط خوب دو کشور خواستار توسعه هر چه بیشتر این روابط در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به ویژه توسعه راه آهن و خطوط زمینی میان دو کشور شد.

بردی محمد اف رییس جمهوری ترکمنستان برای شرکت در مراسم تحلیف دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران که عصر یکشنبه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، به ایران سفر کرد.

دیدار رییس جمهور افغانستان با روحانی

رییس جمهوری اسلامی ایران همچنین در دیدار حامد کرزای رییس‌جمهور افغانستان با وی، بر اهمیت گسترش و ارتقای سطح روابط و مناسبات میان کشورهای فارسی زبان تاکید کرد.

روحانی عصر یکشنبه در این دیدار ضمن تشکر از حضور حامد کرزای رییس جمهور افغانستان در ایران برای شرکت در مراسم تحلیف اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و افغانستان سوابق، اشتراکات و ظرفیت‌های فراوانی دارند که باید از آنها در جهت توسعه و تعمیق روابط دوجانبه استفاده حداکثری کنند.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه باید در فرصت‌های دیگری دیدارهای مفصلی میان مسئولان ایران و افغانستان جهت بررسی همکاری‌های پیش روی دو دولت و ملت برگزار شود، گفت: کشورهای فارسی زبان ایران، افغانستان و تاجیکستان می توانند همکاری‌های خود در بخش‌های مختلف را بیش از پیش گسترش دهند.

رییس جمهور افغانستان نیز در این دیدار با تبریک انتخاب دکتر روحانی به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران اظهار امیدواری کرد تا دوران دولت جدید زمینه ساز ترقی و پیشرفت روزافزون ایران شود.

وی همچنین با تقدیر از حمایت‌ها و پشتیبانی‌های جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت افغانستان تصریح کرد: دولت و ملت ایران همواره با درک مسائل افغانستان آغوش خود را به روی مردم این کشور گشوده‌اند.

ریس جمهور افغانستان به منظور شرکت در مراسم تحلیف رییس‌جمهوری اسلامی ایران که عصر یکشنبه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، به ایران سفر کرده است.

همچنین رؤسا و مقامات عالی‌رتبه ۱۱ کشور که برای شرکت در مراسم تحلیف رییس جمهوری اسلامی ایران به تهران آمده اند، شامگاه شنبه و صبح روز یکشنبه پیش از برگزاری مراسم تحلیف با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی دیدار و گفت‌وگو کردند.
آصف علی زرداری رییس جمهور پاکستان و کیم یونگ نام رییس پرزیدیوم کره شمالی شنبه شب نخستین مقامات کشورهای خارجی بودند که با دکتر روحانی پس از برگزاری ممراسم تحلیف دیدار و گفتگو کردند.

روحانی صبح روز شنبه نیز به ترتیب با معاون رییس جمهور کوبا، معاون نخست وزیر اوکراین، معاون رییس جمهور نیکاراگوئه، نخست وزیر سوریه، معاون نخست وزیر کویت، رییس مجلس الجزایر ، رییس جمهور تاجیکستان ، کفیل ریاست جمهوری عراق و رییس جمهور قزاقستان دیدار و درباره مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی با آنان گفتگو کرد.

روحانی از سفر روسا و مقامات عالی‌رتبه این ۱۱ کشور به ایران برای شرکت در مراسم تحلیف رییس‌جمهوری ایران که عصر روزیکشنبه در مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود، تشکر کرد.

دیدار نخست وزیر سوریه با روحانی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار وائل الحلقی نخست وزیر سوریه ضمن ابراز تاسف از ادامه روند درگیری ها در سوریه اظهار امیدواری کرد در آینده ای نزدیک شاهد استقرار صلح و امنیت پایدار در این کشور باشیم .

روحانی با بیان اینکه ما همواره ملت سوریه را دوست و برادر خود تلقی کرده و خواهیم کرد، گفت: جمهوری اسلامی ایران از حضور تروریستی و دخالت های خارجی در سوریه ناراحت بوده و آن را محکوم می کند.

رییس جمهور همچنین با تشکر از پیام بشار اسد رییس جمهوری سوریه بر توسعه و گسترش روابط دو کشور در بخش های مختلف تاکید کرد.

وائل الحلقی نخست وزیر سوریه نیز در این دیدار ضمن تبریک انتخاب دکتر روحانی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران و تسلیم پیام کتبی بشار اسد رئیس جمهوری کشور متبوعش به وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در انتخابات اخیر ثابت کرد که کشوری دموکراتیک و رو به رشد است.

نخست وزیر سوریه همچنین با اشاره به روابط دوستانه ایران و سوریه خواستار تعمیق و گسترش بیش از پیش مناسبات دو کشور شد.

وی ضمن ارائه گزارش مفصلی از روند تحولات سوریه به رئیس جمهوری اسلامی ایران از تلاش ها، پشتیبانی ها و کمک های دولت و ملت ایران در جهت حل و فصل مناقشات در این کشور تقدیر کرد و خواستار استحکام روابط همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران شد.

دیدار معاون نخست وزیر اوکراین با روحانی

رئیس جمهور در دیدار معاون نخست‌وزیر اوکراین نیز، روابط تهران – مینسک را رو به توسعه و پیشرفت دانست و گفت:در زمینه های کشاورزی و صنعتی روابط دو کشور خوب بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با بیان اینکه در زمینه توسعه اقتصادی خیلی نباید به فشار کشورهای دیگر توجه کنیم، تاکید کرد: همواره راه های مختلفی برای ادامه روابط و توسعه مناسبات وجود دارد.

روحانی با تاکید بر اینکه اراده دولت جدیدایران توسعه روابط با اوکراین خواهد بود اظهار امیدواری کرد رئیس جمهور اوکراین در فرصتی مناسب از ایران دیدار کند و این دیدار سرفصل نوینی برای توسعه هر چه بیشتر ر روابط دوجانبه باشد.

معاون نخست وزیر اوکراین نیز در این دیدار با بیان اینکه اوکراین برای روابط دوستانه با جمهوری اسلامی ایران اهمیت بسزایی قایل است، گفت: جمهوری اوکراین از بسط و تعمیق هر چه بیشتر روابط خود با ایران بویژه در عرصه های فرهنگی استقبال می کند.

دیدار معاون رئیس جمهور کوبا با رئیس جمهور

حسن روحانی همچنین در دیدار معاون رئیس جمهوری کوبا ، با بیان اینکه توسعه روابط ایران با کشورهای آمریکای لاتین بویژه کوبا برای کشورمان حائز اهمیت است گفت: روابط ایران با کوبا در میان کشورهای آمریکای لاتین از پیشتازی برخوردار است.

رئیس جمهور، با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران خواستار توسعه روابط با همه کشورهای آمریکای لاتین است، گفت: خوشبختانه روابط دو کشور در مجامع بین المللی از جمله در سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی همواره فعال بوده است.

روحانی همچنین روابط اقتصادی ایران و کوبا را مهم توصیف کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در صدد توسعه روابط با کشور کوباست.

رییس جمهور با تشکر از تبریک مقامات بلند پایه کوبا از جمله رییس جمهور این کشور به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری ایران ، حضور معاون رئیس جمهور کوبا در تهران را در جهت توسعه روابط دوجانبه مفید ارزیابی کرد.

معاون رئیس جمهور کوبا نیز در این دیدار با ابلاغ بهترین سلام های گرم ملت و رئیس جمهوری کشورش به دولت و ملت ایران و دکتر روحانی، روابط دو کشور ایران و کوبا را بسیار عمیق و دوستانه دانست و اظهار امیدواری کرد مناسبات و همکاری های کوبا با دولت جدید ایران بیش از پیش توسعه یابد.

دیدار معاون رئیس جمهور نیکاراگوئه با رئیس جمهور

رییس‌ جمهوری اسلامی ایران در دیدارمعاون رئیس جمهور نیکاراگوئه هم با تاکید بر ضرورت توسعه روابط و مناسبات میان ایران و نیکاراگوئه گفت : نیکاراگوئه و تحولات آن همواره جایگاه خاصی برای جمهوری اسلامی ایران داشته است.

روحانی با بیان اینکه خوشبختانه روابط دو کشور امروز در مسیر بسیار خوبی قرار گرفته است، اظهار امیدواری کرد تا مناسبات دو طرف در آینده بیش از پیش توسعه یابد.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه روابط جمهوری اسلامی ایران و نیکاراگوئه در زمینه های گوناگون سیاسی و اقتصادی از جایگاه مناسبی برخوردار است، گفت: جمهوری اسلامی ایران با توجه به اهداف مشترکی که در مسائل بین المللی وجود دارد به دنبال توسعه روابط همه جانبه با نیکاراگوئه خواهد بود.

معاون رییس جمهور نیکاراگوئه نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور در مراسم تحلیف دکتر روحانی با اشاره به اینکه دو کشور دارای اهداف مشترکی هستند خواستار تعمیق روابط همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران شد.

دیدار معاون نخست وزیر کویت با روحانی

رییس جمهوری اسلامی ایران همچنین در دیدار معاون نخست وزیر کویت بر لزوم گسترش روابط و همکاری های دو کشور در عرصه های دو جانبه و منطقه ای تاکید کرد.

روحانی پیش از ظهر روز یکشنبه در دیدار معاون نخست وزیر کویت با وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران خواهان گسترش روابط با کشور دوست و برادر کویت است، گفت: مسائل پیش روی ارتقاء سطح روابط دو کشور باید هر چه سریع‌تر حل و فصل شود و دولت جمهوری اسلامی ایران، برای گسترش مناسبات دوجانبه تلاش خواهد داشت.

رییس‌جمهور با اشاره به مشکلاتی که کشورهای منطقه‌ با آنها مواجه هستند،افزود: منطقه‌ای که کشورهای ما در آن قرار دارد، منطقه‌ای بسیار مهم است که البته در سالهای اخیر شاهد درگیری و اختلافات متعددی بوده و لذا ضرورت دارد همه کشورها برای ایجاد روابط مستحکم بین خود تلاش کنند تا در آینده هرگز شاهد جنگ، درگیری و خشونت نباشیم.

روحانی اظهار داشت: اگر فاصله‌ای بین کشورهای منطقه وجود دارد وظیفه دینی و سیاسی حکم می‌کند برای رفع این فاصله‌ها تلاش شده و روابط صمیمانه‌ای بین دولت‌ها و ملت‌های منطقه ایجاد شود.

رییس‌جمهور تاکید کرد: اگر صمیمیت بین کشورهای منطقه برقرار شده و ساز و کارهای امنیتی مورد توافق مستقر شود، هیچ توجیهی برای حضور کشورهای خارجی در منطقه وجود نخواهد داشت.

رییس جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: وقتی اختلاف و مشکل وجود داشته باشد، بیگانگان با حضور در منطقه از همه طرفین اختلاف به نفع خودشان استفاده می‌کنند که این به زیان کشورهای منطقه است.

معاون نخست‌وزیر کویت نیز در این دیدار ضمن ابلاغ پیام تبریک امیر و نخست وزیر کشورش به مناسبت انتخاب و آغاز به کار حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر روحانی به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: امیر کویت علاقه بسیاری برای حضور شخصی در مراسم آغاز به کار دولت جمهوری اسلامی ایران داشت، اما مراسم تشکیل دولت و مجلس جدید که امروز در کویت برگزار می‌شود، مانع از این شد که بتواند به ایران سفر کند، اما اصرار دارد که حتما با جنابعالی در تهران ملاقاتی داشته باشد و ضمنا چشم‌ انتظار دیدار با شما در کویت نیز هست.

معاون نخست‌وزیر کویت اظهار داشت: اظهارات و دیدگاه‌های حضرتعالی باعث ایجاد فضایی مثبت در منطقه شده که لازم است از این فضا برای تقویت امنیت و ثبات منطقه و افزایش سطح همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای بهره کافی گرفته شود و کویت روی حکمت، توانمندی‌ها و تجربیات شخص جنابعالی و دیدگاه‌های راهبردی شما درباره مسائل منطقه‌ای حساب ویژه‌ای می‌کند.

دیدار رییس مجلس الجزایر با رییس جمهور

رییس جمهوری اسلامی ایران همچنین در دیدار رییس مجلس الجزایر با وی بر لزوم همکاری کشورهای منطقه برای حل و فصل مسایل منطقه ای تاکید کرد.

حسن روحانی پیش از ظهر روز یکشنبه در دیدار رییس‌ مجلس الجزایر با ابراز خرسندی از سلامتی عبدالعزیز بوتفلیقه رییس‌جمهور این کشور گفت: ۸ سال پیش که در سفر به کشور شما با آقای بوتفلیقه گفت‌وگو کردم، ایشان را برخوردار از نظرات روشن در مسایل دو جانبه‌ای و منطقه‌ای دیدم و معتقدم تهران و الجزیره بر این مبنا می توانند همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای بسیار خوبی داشته باشند.

رییس‌جمهور افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل برای گسترش و تعمیق روابط دوجانبه با الجزایر را در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی وسیاسی دارد و معتقد است حل و فصل مسایل منطقه‌ای نیاز به مشارکت کشورهای منطقه دارد.

روحانی با بیان اینکه امروز منطقه ما و منطقه شما درگیر مشکلاتی است، اظهار داشت: در همه مناطقی که مسلمانان با مشکلاتی مواجه هستند، یک عامل اصلی آن دخالت قدرت‌های خارجی است و عامل دیگر این است که کشورهای اسلامی همه توان خود را برای رفع این مشکلات و رسیدن به وحدت، همفکری و همکاری بکار نمی‌گیرند.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: الجزایر که برای استقلال و آزادی خود مبارزه کرده و فردی مثل آقای بوتفلیقه آن را رهبری می‌کند، کشوری مناسب برای همکاری و تلاش در راستای رفع مشکلات منطقه‌ای بوده و جمهوری اسلامی ایران با نگاهی مثبت به الجزایر و شخص آقای بوتفلیقه آماده گسترش همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای خود با این کشور است.

رییس‌ مجلس الجزایر نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام و پیام تبریک رییس‌جمهور این کشور به مناسبت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری و آغاز بکار دکتر روحانی به عنوان رییس جمهور اسلامی ایران گفت: پیروزی شما در انتخابات ریاست جمهوری نشانگر پیروزی دموکراسی، آرمان‌های والای انقلاب و ملت ایران و حرکتی در راستای تحقق خواسته‌های آنان است.

وی روابط دو کشور را در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دیرینه توصیف و تمایل کشورش برای گسترش همکاری‌های فی‌مابین و مقابله مشترک با چالش‌های موجود در منطقه و جهان تاکید کرد.

وی اظهار داشت: آقای بوتفلیقه بر ارتقاء سطح مناسبات ایران و الجزایر تأکید دارد و خواستار گسترش روابط دو کشور به عرصه‌هایی هستند که تا به حال به آنها پرداخته نشده است.

رییس‌ مجلس الجزایر با تأکید بر لزوم همکاری کشورهای منطقه برای رسیدگی و رفع چالش‌های منطقه‌ای، گفت: الجزایر از جمهوری اسلامی ایران و حق آن در برخورداری و استفاده صلح آمیز از فعالیت‌های هسته‌ای حمایت کرده و برای دفاع از امت اسلامی در کنار ایران حضور دارد.

وی تصریح کرد: زمینه‌ مناسب و چارچوب سازمان‌یافته‌ای برای گسترش روابط اقتصادی ایران و الجزایر وجود دارد و امیدواریم این عرصه از مناسبات دو کشور نیز هر چه سریع‌تر تقویت شده و به سطح مطلوب و مورد نظر طرفین ارتقاء یابد.

دیدار رییس جمهور قزاقستان با رییس جمهوری اسلامی ایران

دیروز همچنین رییس جمهوری اسلامی ایران و نورسلطان نظربایف رییس جمهور قزاقستان با یکدیگر دیدار و در خصوص راهکارهای گسترش سطح روابط و مناسبات همه جانبه میان دو کشور تبادل نظر کردند.

حسن روحانی ظهر یکشنبه در دیدار نورسلطان نظربایف رییس جمهور قزاقستان با وی، روابط دو کشور را مثبت ارزیابی و تصریح کرد: انشاءالله در دولت جدید جمهوری اسلامی ایران شاهد روابط بهتری میان تهران و آستانه خواهیم بود.

رییس‌جمهور اظهار داشت: توسعه روابط اقتصادی ایران و قزاقستان در مجموع موضوعی مهم بوده و اگر در این مسیر مشکلاتی نیز وجود دارد باید با کمک یکدیگر در جهت رفع آنها تلاش کنیم.

روحانی احداث راه آهن میان سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان و اتصال کشورهای منطقه به آب های جنوبی ایران از این طریق را موضوعی حائزاهمیت دانست و بر ضرورت رسیدن به توافق برای رفع موانع موجود در مسیر تکمیل این پروژه تاکید کرد.

رییس جمهور قزاقستان نیز در این دیدار ضمن تبریک پیروزی دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری بر روابط رو به رشد و ضرورت توسعه بیش از پیش مناسبات دو کشور تاکید کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری بزرگ در منطقه است و ما به عنوان همسایه آن همواره خواهان قدرتمند بودن ایران هستیم.

نورسلطان نظربایف با بیان اینکه استفاده از انرژی هسته ای حق همه ملت ها و کشورهاست تصریح کرد: معتقدیم نباید به بهانه موضوع هسته ای مردم ایران تحت فشار قرار داشته باشند و باید این مسائل از طریق راه حل های دیپلماتیک حل و فصل شود.

دیدار رییس‌جمهوری تاجیکستان با روحانی

همچنین رییس‌جمهوری اسلامی ایران در دیدار رییس جمهور تاجیکستان، تاجیکستان را به عنوان کشوری که همواره مورد علاقه همه مردم ایران است، خواند و گفت: ما با تاجیکستان همواره روابط مستحکم تاریخی و فرهنگی داشته‌ایم.

حسن روحانی صبح روز یکشنبه در دیدار امامعلی رحمان رییس‌جمهور تاجیکستان با وی، روابط ایران با کشورهای منطقه از جمله تاجیکستان را الگویی برای روابط با دیگر کشورها دانست و گفت: زبان، فرهنگ و تمدن مشترک از جمله زمینه‌هایی است که وحدت، همکاری و توسعه بیش از پیش روابط دوجانبه بین دو ملت را فراهم کرده است.

رییس‌جمهور با اشاره به همکاری‌های فرهنگی، علمی، اقتصادی فی‌مابین توسعه اینگونه همکاری‌ها در جهت منافع مشترک دو کشور را مهم توصیف کرد.

رییس‌جمهور همچنین مسأله تروریسم، مواد مخدر و حضور نیروهای بیگانه را از مهمترین مشکلات منطقه دانست و در ادامه همکاری‌های کشورهای منطقه از جمله ایران و تاجیکستان را در ایجاد صلح و ثبات منطقه‌ای مفید ارزیابی کرد.

روحانی با اشاره به همکاری‌های دو کشور در مجامع بین‌المللی از جمله در سازمان شانگهای اظهار امیدواری کرد که روابط دو کشور در عرصه‌های مختلف بیش از پیش توسعه یابد.

رییس‌جمهور ضمن تشکر از دعوت رسمی رییس‌جمهور تاجیکستان برای سفر به این کشور، گفت: امیدوارم در فرصت مناسب بتوانم از کشور دوست و برادر تاجیکستان دیدن کنم.

امامعلی رحمان رییس‌جمهور تاجیکستان نیز در این دیدار ضمن تبریک مجدد به رییس‌جمهور کشورمان برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری دیدگاههای خود را درباره آخرین اوضاع منطقه، بیان کرد.

وی با اشاره به همکاری‌های دو جانبه ایران و تاجیکستان اظهار امیدواری کرد که مناسبات تهران – دوشنبه در راستای طرح‌ها و پروژه‌های مشترک اقتصادی روز به روز توسعه یابد.

امامعلی رحمان پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف را مهم ارزیابی کرد و گفت: کشورهای غربی نمی‌خواهند ایران و جهانِ اسلام پیشرفته باشند.

دیدار کفیل ریاست جمهور عراق با روحانی

رییس‌جمهور اسلامی ایران همچنین در دیدارکفیل ریاست جمهور عراق با بیان اینکه در روزهای اخیر ما شاهد یک سکون و آرامش در صحنه سیاسی عراق هستیم، ابراز خرسندی کرد و گفت: ایجاد ثبات و آرامش و امنیت در عراق به عنوان یک آرزو و هدف برای مردم و دولت ایران است.

حسن روحانی ظهر روز یکشنبه در دیدار خضیرالخزایی کفیل ریاست جمهوری عراق با وی گفت: جمهوری اسلامی ایران هر توان و امکانی که بتواند به ایجاد ثبات و امنیت عراق بیانجامد آمادگی دارد که آن را در اختیار ملت و دولت آن قرار دهد.

رییس‌جمهور با اشاره به اینکه ما خواهان توسعه روابط با عراق در همه زمینه‌ها هستیم، افزود: دولت ایران با همه توان تلاش خواهد کرد که روابط دو جانبه در تمام زمینه‌ها توسعه و تعمیق یابد.

روحانی افزود: اگر کشورهای مسلمان منطقه بتوانند روابط صمیمانه‌ای میان خود برقرار کنند بر خلاف آنچه که غرب تصور می‌کند به ضرر غرب نخواهد بود.

کفیل ریاست جمهور عراق نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور در مراسم تحلیف رییس‌جمهور کشورمان، روابط خوب و برادرانه بغداد – تهران را رو به گسترش دانست.

خضیرالخزایی همکاری مشترک ایران و عراق در تمام زمینه‌ها را به نفع دو ملت و همچنین امت اسلام دانست و گفت: باور ملت و دولت عراق این است که روابط دوستانه دو کشور می‌تواند الگوی سایر کشورهای اسلامی و همسایه باشد.

 

کفیل ریاست جمهوری عراق گفت: قدرت ایران قدرت جهان اسلام و عراق است و امنیت عراق در جهت امنیت ایران و امنیت ایران در راستای امنیت عراق است به همین خاطر جمهوری اسلامی ایران می‌تواند نقش بسزایی در حل و فصل مناقشات منطقه‌ای و بین‌المللی ایفا کند.

منبع:پانا

 

 

دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۶
کد خبر : 46697
بازدیدها: 285

پاسخی بگذارید »