چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

روز بدون کیف و کتاب جایگزینی برای ابطال طرح تعطیلی پنج شنبه ها

danesheroz1 فروردین ۶, ۱۳۹۳ ۰
روز بدون کیف و کتاب جایگزینی برای ابطال طرح تعطیلی پنج شنبه ها

دانش روز: لغو تعطیلی پنج شنبه ها و اعلام روز بدون کیف و کتاب از سوی وزیر آموزش و پرورش یکی از پر سروصدا ترین طرح های وزیر جدید آموزش و پرورش در دولت تدبیر و امید در سال گذشته بود

به گزارش دانش روز، طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌های مدارس از ۲۰ فروردین سال ۹۰ در دوران وزارت حمیدرضا حاجی بابایی وزیر وقت آموزش و پرورش در دولت دهم قرار شد در دبستان‌هایی که امکان تعطیلی در روزهای پنج‌شنبه را داشتند به صورت آزمایشی اجرا شود. اما  در پایان همان سال، آموزش و پرورش اعلام کرد از این طرح استقبال شده است و در نهایت این طرح در مهر ماه ۹۱ در تمام دبستان‌های کشور به صورت سراسری اجرا شد. همچنین در تعدادی از مدارس راهنمایی و متوسطه نیز که یک‌نوبته بودند و امکان تعطیلی پنج‌شنبه مدارس را داشتند این طرح اجرا شد.

اما با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و تغییر وزیر آموزش و پرورش و روی کار آمدن علی اصغر فانی به عنوان وزیر آموزش و پرورش دولت، او  یکی از کلیدی تری تصمیمات خود را برای تعیین تکلیف تعطیلی روزهای پنج شنبه گرفت و در نهایت در مصاحبه تلویزیونی در ابتدا اعلام کرد که تعطیلی این روز در سال جدید لغو و قرار است به جای آن روز بدون کیف و کتاب جایگزین شود.

لغو تعطیلی روزهای پنج شنبه مدارس از سوی فانی، سر و صدای بسیاری در میان اصحاب رسانه و کارشناسان ایجاد کرد و حتی یکی از برنامه های مناظره تلویزیونی به این موضوع اختصاص داده شد و معاون پرورشی و وزیر آموزش و پرورش دولت دهم در این برنامه حضور یافتند و هر کدام دلایل خود را برای اجرایی کردن و نکردن آن اعلام کردند.

حمیدرضا حاجی بابایی وزیر سابق آموزش و پرورش در واکنش به خبر لغو تعطیلی روزهای پنج شنبه توضیح داده بود:« اگر قرار است تعطیلی روزهای پنجشنبه تغییر کند باید وزیر  مراحل قانونی را طی کند و مصوبه آن به تصویب شورای‌عالی آموزش و پرورش و شورای‌عالی انقلاب فرهنگی برسد.»

اما وزیر آموزش و پرورش دولت یازدهم معتقد بود: «مصوبه ای در شورای عالی آموزش و پرورش مبنی بر تعطیل شدن روزهای پنجشنبه نداشته ایم و تنها قرار بود در این روز برنامه های فوق برنامه و پرورشی در مدارس انجام شود. در طول یکسال و نیم گذشته عملا با تعطیلی پنج شنبه ها ابتدا در مدارس ابتدایی و سپس در کل مدارس مواجه بودیم.

همچنین  مهدی نوید ادهم دبیر شورای عالی آموزش و پرورش نیز توضیح داد که ما همواره اعلام کرده ایم که مصوبه‌ای در شورای‌عالی آموزش و پرورش با عنوان تعطیلی پنجشنبه مدارس نداریم بلکه مصوبه‌ این شورا با عنوان ساماندهی زمان آموزش است. منظور از ساماندهی زمان آموزش این است که  چگونه از زمانی که در اختیارمان هست، استفاده بهینه کنیم. این استفاده بهینه شامل درون کلاس، حیاط مدرسه، خانه و جامعه است.

طرح روز بدون کیف و کتاب در شرایطی اعلام شد که بسیاری از کارشناسان و معلمان از همان روزهای اول اجرای طرح تعطیلی پنج شنبه ها هشدارهای لازم را درباره کم شدن زمان آموزش و ساعت کلاسهای درس داده بوده و اعلام کرده بودند که تعطیلی این روز وجاهت قانونی ندارد.

علی اصغر کاکوجویباری کارشناس آموزش و پرورش از جمله مخالفانی بود که تاکید داشت اجرای طرح ساماندهی زمان آموزش با نام تعطیلی پنج شنبه ها به شکلی که ده‌ها هزار مدرسه به روی اولیا و دانش آموزان بسته شود، فاقد وجاهت قانونی است. حق هر دانش آموز و اولیاست که تقاضای حضور در فعالیت های روز پنجشنبه را دارا باشند. با تعطیلی پنج شنبه های مدارس پیامدهای ناگوار فرهنگی و تربیتی گریبانگیر خانواده ها و فرزندان می شود.

عقب نشینی آموزش و پرورش

با این همه  و سرانجام پس از اینکه علی اصغر فانی طرح خود را برای ساماندهی این روز اعلام کرد و آب پاکی را برروی دست همه ریخت، اما این بار هم باز کارشناسان بسیاری بر طبل مخالفت خود کوبیدند. به همین دلیل آموزش و پرورش با یک گام عقب نشینی نسبت به اجرای قطعی این طرح اعلام کرد که قرار است روز بدون کیف و کتاب در سال ۹۴-۹۳ به صورت آزمایشی اجرا می شود و همچنان تمامی مدارس در سال تحصیلی جدید – به غیر از مدارس اجرای آزمایشی- در روزهای پنج شنبه در این سال تعطیل هستند.

حمدیرضا کفاش معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش که مسوولیت اجرای آزمایشی این روز را برعهده دارد در نشستی خبری با خبرنگاران ضمن اعلام تشکیل کارگروه ویژه بررسی این روز توضیح داد:« ویرایش سوم پیش نویس”سبک بار به سوی مدرسه” انجام شده است که در آن مجموعه ای از فعالیتهای قابل انجام تدوین و در حال حاضر مورد بررسی کارشناسان قرار گرفته است. پس از تدوین کامل طرح، نوبت به مرحله اعتباربخشی است و پس از آن طرح برای تصویب در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب خواهد شد تا بتوان آن را در تعدادی از مدارس به صورت آزمایشی اجرا کرد.»

به گفته او، وقتی برنامه ای وجود نداشته باشند، یکروز را تعطیل می کنند، اما ما در طرح پیش نویس برنامه های مختلفی را تدوین کرده ایم .فعالیت های تدوین شده در طرح پیش نویس به استان و منطقه ارسال می شود و آنها در انتخاب یکسری از برنامه ها برای اجرای آن در مدارسشان می توانند به صورت اختیاری عمل کنند. یکسری فعالیتهای عمومی نیز به صورت یکپارچه پیش بینی شده است که برای همه دانش‌آموزان به یک شکل اجرا می شود.

کفاش حتی اعلام کرد که  ما برای اجرای برنامه ها با کمبود نیرو مواجه نیستیم و ما از نیروهای موجود آموزش و پرورش اعم از رسمی و بازنشسته استفاده خواهیم کرد، بنابراین هیچ معلمی ملزم به حضور در این روز پنج شنبه در مدارس نخواهد بود.

در حال حاضر با ابطال نصفه نیمه طرح تعطیلی پنج شنبه ها در دولت تدبیر و امید و تاکید وزیر آموزش و پرورش بر عجولانه بودن اجرای ساختار ۶.۳.۳ ، این سوال در ذهن جامعه فرهنگیان و دانش اموزی و اصحاب رسانه و کارشناسان پیش می آید که آیا این گام، مقدمه ای است بر ابطال سایر طرح های عجولانه وزیر آموزش و پرورش دولت دهم ؟!

منبع: مهر

چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۴
کد خبر : 101180
بازدیدها: 185

پاسخی بگذارید »