پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سرپرست وزارت آموزش و پرورش خبر داد:

روز اول مهر یک روز ملی است

danesheroz1 شهریور ۶, ۱۳۹۲ ۰
روز اول مهر یک روز ملی است

دانش روز: سرپرست وزارت آموزش و پرورش، اول مهر و بهار تعلیم و تربیت را یک روز ملی توصیف کرد و گفت : این روز تنها متعلق به آموزش وپرورش نیست بلکه به کل نظام تعلق دارد.

به گزارش دانش روز، علی اصغر فانی در اولین نشست مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان ها در اردوگاه شهید باهنر گفت:  امروز اسناد بالادستی ، ذخیره ارزشمندی است  که در اختیار آموزش و پرورش قرار دارد و سند چشم انداز ایران ۱۴۰۴  یکی از این اسناد است.

 فانی با اشاره به سند تحول نظام آموزشی به عنوان یکی دیگر از اسناد بالادستی که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی  است و به استناد آن می توان برنامه ریزی و سازماندهی  کرد و بودجه  لازم را اخذ نمود ،  اظهار کرد: از ابتدای پردازش  به این سند، اینجانب در فرآیند تولید آن  به طور جدی حضور داشته ام و آن را ترجمان  چشم انداز جمهوری اسلامی در آموزش و پرورش  تعریف نموده ام.

وی سند تحول نظام آموزشی را دارای شش زیر  نظام عنوان کرد و یکی از این زیر نظام  ها  را زیر نظام نیروی انسانی خواند و گفت: اینجانب در این بخش فعالیت داشته ام و اعتقادم این است که عملیاتی کردن سند تحول بنیادین که یک پروژه بزرگ است  و تاثیرات  آن در ساختار ، بودجه ، نیروی انسانی  و مدیریت آموزش وپرورش مشهود خواهد بود ، کاری زمان بر است .

 سرپرست وزارت آموزش و پرورش، اجرایی کردن سند تحول را تکلیفی برای آموزش و پرورش خواند و یاد آور شد:  از دیگر اسناد بالادستی  می توان به سیاست های کلی آموزش وپرورش   که از سوی مقام معظم رهبری ( مدظله العالی ) ابلاغ شد ،  اشاره کرد، اولین پیش نویس این سند با انجام تحقیقی  ۶۰۰ صفحه ای با ۶ تیم ساماندهی شده توسط اینجانب  تهیه  شد و پس از دفاع در مجمع  تشخیص مصلحت نظام و اصلاحات لازم در آن از سوی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) ابلاغ گردید.

 وی ادامه داد : یکی از مباحث  جدی در پیش نویس  اولیه این سند ، حاکمیتی  بودن آموزش و پرورش است که اینجانب بر آن اعتقاد  راسخ  داشتم و امروز با تصویب  آن به هدف خود دست یافته ام.

 فانی تصریح کرد : کارهای مقطعی و کوتاه مدت زیبنده سند تحول نظام آموزشی کشور نیست  و انشاء ا… در آینده با عملیاتی شدن این سند  در همه بخش ها به اهداف  موردنظر در این زمینه دست خواهیم یافت.

 وی برنامه ۵ ساله پنجم را از دیگر اسناد بالادستی  توصیف کرد و افزود: هماهنگی و تقویت این اسناد که باعث تسهیل  در امور می شود نکته کلیدی آن هاست .

 سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: شرکت مردم در انتخابات  خرداد ماه ۹۲ حامل این پیام مهم بود  که جامعه  نیاز به تغییر ، تحول و اصلاح  امور دارد و ما بر اساس دیدگاه های  رئیس جمهور منتخب و درخواست مردم باید فعالیت هایی را در بدنه آموزش و پرورش دنبال و به انجام رسانیم .

 فانی با تفکیک رهبری آموزشی از مدیریت آموزشی  اظهار کرد:  رهبری آموزشی  نفوذ  بر قلب هاست و باید با حرکت به سوی این امر در آموزش و پرورش (Engagement) تلاش کنیم تا تعلق خاطر شغلی در کارکنان  ایجاد شود .

 وی لازمه رهبری آموزشی را مقبولیت ومحبوبیت مدیران در مجموعه کارکنان دانست و بیان کرد: حفظ کرامت فرهنگیان ، کارکنان  ، ارباب رجوع  و مردم واجب است .

 فانی، هم افزایی در سازمان بزرگ آموزش و پرورش را پیامد رهبری آموزشی دانست و اضافه کرد: باید با پژوهش محوری در فعالیت ها از اقدامات شتابزده پرهیز کنیم و در این خصوص دست فرهنگیان ، اساتید حوزه و دانشگاه  و صاحب نظران  را در کمک  به آموزش و پرورش  در حیطه های  تصمیم سازی و تصمیم گیری می فشاریم .

 وی با اشاره به بکارگیری افراد با استعداد وتحصیل کرده تصریح کرد: اعتقاد مان این است که باید به جوان ها  فرصت داد تا رشد وپیشرفت کنند  و بتدریج  در مدیریت های آموزش وپرورش مستقر  شوند .

سرپرست وزارت آموزش و پرورش  با تکیه بر بیان رئیس جمهور در بهره مندی از وجود خانم ها در امور گفت: این امر نیز با برنامه ریزی و به صورت تدریجی انجام خواهد شد تا در آینده شاهد ایفای نقش فعال تر این قشر در آموزش و پرورش باشیم.

منبع:پانا

چهارشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۵:۴۶
کد خبر : 55074
بازدیدها: 284

پاسخی بگذارید »