یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

فارین پالیسی منتشر کرد:

روحانی در میان فهرست متفکران برتر جهان در یک مجله آمریکایی

danesheroz1 آذر ۲۱, ۱۳۹۲ ۰
روحانی در میان فهرست متفکران برتر جهان در یک مجله آمریکایی

دانش روز: نشریه فارن پالیسی، رئیس جمهوری ایران را در میان فهرست ۱۳۴ نفره متفکران جهانی خود در سال ۲۰۱۳ قرار داد

 به گزارش دانش روز، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از سوی این نشریه آمریکایی در بخش “تصمیم سازان” قرار گرفته است.

فارین پالیسی در معرفی‎ای که برای وی آورده است، به سوابق وی در بحث دیپلماسی آمریکا-ایران از سال ۱۹۸۶ اشاره کرده که در ازای دریافت سلاح برای جمهوری اسلامی، به آزادی گروگان‎های آمریکایی در لبنان (ماجرای مشهور به ایران-کنترا یا ایران-گیت) کمک کرده بود و در این زمینه می‎نویسد: “حتی افشای این جنجال باعث کاهش این حس در میان دیپلمات‎های آمریکایی شد که روحانی میانه‎رویی است که می‎توان با وی کار کرد.”

در ادامه روحانی به عنوان “عملگرا” معرفی شده که با باراک اوباما تماس تلفنی داشته است و این باعث اعتراضاتی در تهران شده است.

فارن پالیسی معرفی خود را با این مساله به اتمام رسانده است که نحوه مواجهه وی با آمریکا، نشانه امیدوار کننده‎ای است و “در روابطی که دهه‎هاست نشانه امیدوارکننده‎ای ندارد، مساله مهمی است.”

در بخش “تصمیم سازان” علاوه بر روحانی، جان کری -وزیر خارجه آمریکا-، شینزو آبه -نخست وزیر ژاپن-، آنجلینا مرکل -صدراعظم آلمان-، ولادیمیر پوتین و سرگئی لاوروف -رئیس جمهوری و وزیر خارجه روسیه- نیز قرار دارند.

متن کامل معرفی حسن روحانی توسط این نشریه آمریکایی به این شرح است:

اولین تاخت و تاز حسن روحانی در دیپلماسی آمریکا-ایران در سال ۱۹۸۶، هنگامی بود که گروهی از مقامات میانه‎رو ایرانی تلاش کردند تا در ازای مذاکره برای آزادی گروگان‌های آمریکایی که توسط حزب الله در لبنان نگهداری می‎شد، سلاح به ایران فروخته شود. معاملات مخفیانه در نهایت در پرونده ایران-کنترا افشا شد اما حتی این رسوایی نتوانست این حس را در میان برخی از دیپلمات‎های آمریکایی کاهش دهد که روحانی میانه‎رویی است که می‎توان با وی کار کرد.

امروز، روحانی که در ماه اوت آغاز به کار کرده است، مجددا تلاش می‎کند خود را به عنوان یک عملگرا -این بار در برابر باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا- معرفی کند. این دو با هم نامه‎هایی تبادل کرده‎اند و زمانی که روحانی برای شرکت در جلسه افتتاحیه مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک آمده بود با وی تلفنی صحبت کرد- اولین مکالمه میان رهبران آمریکا و ایران در بیش از سه دهه.”

دیپلماسی روحانی بدون خطر نیست. وی از دیدار رو در رو با اوباما در سازمان ملل اجتناب کرد زیرا از برداشتی که در تهران از آن می‎شد [نگران بود]. حتی خبر تماسش موجب اعتراضاتی توسط تندروها در بازگشتش شد. در فرودگاه، گروهی از هواداران آمده بودند ولی دیگرانی نیز در حالی که شعار “مرگ بر آمریکا” می‎دادند با تخم مرغ به ماشین‎هایش حمله کردند. بسیاری از منتقدان خارجی -از جمله دولت اسرائیل- همچنان نسبت به نیات روحانی به دیده تردید نگاه می‌کنند. دیگرانی نیز نگرانند که چقدر قدرت دارد تا درباره آینده برنامه هسته‎ای ایران مذاکره کند. در واقع، روحانی همچنان باید پاسخگوی [آیت الله] علی خامنه‎ای -رهبر معظم کشور- باشد.

با این حال، نحوه مواجهه وی با آمریکا، نشانه امیدوار کننده‎ای است و در روابطی که دهه‎هاست نشانه امیدوارکننده‎ای ندارد، مساله مهمی به حساب می‎آید.

منبع: مهر

پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۲ - ۱۵:۲۵
کد خبر : 79555
بازدیدها: 258

پاسخی بگذارید »