سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

روباتی برای هم نشینی با پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها

danesheroz1 شهریور ۱, ۱۳۹۲ ۰
روباتی برای هم نشینی با پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها

دانش روز: دانشمندان روباتی ساخته اند که می تواند برای افراد سالخورده، همراه و همنشین باشد . این روبات می تواند داروهای افراد مسن را داده و به آنها در تحرک بدنی کمک کند

به گزارش دانش روز، این روبات Mobiserv نام دارد و توسط کنسرسیومی از موسسات و شرکت های تحقیقاتی اروپایی ساخته شده است.

این روبات خودکار که دست ندارد و بر روی چرخ هایش حرکت می کند طی سه سال گذشته ساخته شده است. این روبات به دوربین های سه بعدی و دو سیستم ارتباط صوتی مجهز است که امکان حرف زدن و درک گفتار انسان را برای او امکان پذیر می کند . در این روبات یک نمایشگر صفحه لمسی تعاملی و آرایه ای از حسگر های مختلف و برنامه های متنوع قرار داده شده است.

یکی از مهمترین وظایف این روبات، ردیابی فعالیت هایی است که همخانه انسانی آنها درون منزل انجام می دهد. به ویژه این روبات به افراد در مورد فعالیت بدنی، مصرف داروها، تماس با دیگر افراد و مصرف وعده های غذایی یادآوری می کند.

مثلا اگر فرد سالخورده هر از چند گاهی از صندلی خود بلند نشده و قدمی نزدند، روبات Mobiserv به سوی آنها رفته و به صورت کلامی به آنها یادآوری می کند که کمی ورزش کنند.

اگر آنها علاقمند باشند می توانند از فهرستی از ورزش های نشان داده شده بر روی نمایشگر روبات، یکی را انتخاب کنند.

این روبات همچنین می تواند به افراد بگوید چه غذایی را می توانند طبخ کنند و یا از طریق دوربین ویدیویی کنترل از راه دور خود، به هم خانه انسانی شان می گویند چه کسی پشت در خانه آنهاست.

طراحان، این روبات را به گونه ای ساخته اند که کاربر می تواند لحن صدا، رفتار و دیگر ویژگی های آن را مطابق دلخواه خود تنظیم کند.

ساخت نمونه اولیه و کنونی Mobiserv سیزده هزار و ۳۳۸ دلار هزینه بر داشته است؛ اگرچه امید می رود که نسخه های تجاری این روبات طی دو سال آینده با قیمت بسیار کمتری به بازار عرضه شود.

منبع:مهر

جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۴
کد خبر : 53225
بازدیدها: 230

پاسخی بگذارید »